בלעדי: צה"ל אילץ קצין חולה סרטן לפרוש לגמלאות

במשך 23 שנים שירת ח' כקצין בחיל הים. לפני מספר שנים הוא חלה בסרטן וכעת, במהלך הטיפולים הכימותרפיים, החליטו בצבא להוציא אותו לגמלאות בניגוד לרצונו ולמרות מצבו הכלכלי הקשה. הקצין טוען כי הממונים עליו גילו חוסר רגישות למצבו הבריאותי. דובר צה"ל: ההליך תקין

"אני חושב שצה"ל בגד בי": רב סרן ח' מרגיש פגוע. במשך 23 שנים הוא משרת בחיל הים, אך לאחרונה, תוך שהוא עובר טיפולים כימותרפיים בעקבות מחלת הסרטן שבה לקה, החליטו בצה"ל להוציא אותו לפרישה בניגוד לרצונו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"עברתי בין ארבע לחמש כריתות של גידולים, כולל עקירה בעין", מספר ח'. "כרגע אני יושב בבית, מובטל, אבא לחמישה ילדים, כולל תאומים בני שלוש. מבחינה כלכלית המצב לא טוב". ח', ששוחרר לפני חודשים ספורים לאור החלטת מפקדיו - חסר עבודה. הוא אמנם מקבל כספי פנסיה מהצבא, אך חושש שלא יוכל להשתלב במקום עבודה חדש לאור מצבו הבריאותי. "ברגע שמעסיק שומע שאני בסדרת טיפולים אני לא מצליח להתקבל לשום עבודה", הוא אומר.

לדבריו, אחרי שהועבר למחלקה האחרונה שלו בחיל הים, עשה מפקדו - קצין בדרגת אלוף-משנה - הכל כדי לגרום לו לפרוש. ח' הגיש קבילה לאחר שטען כי מפקדו שינה מדדים בחוות הדעת שלו. נציב קבילות חיילים מצא כי תלונתו מוצדקת.

הקבילה שנמצאה מוצדקת

כך נשמעה אחת השיחות בין המפקד ל-ח':

מפקד (מבחין בפלסטר על פניו של ח'): מה קרה לך? הלכת מכות בשכונה?

ח': יותר טוב. סרטן.

מפקד: אהה... זה הטיפולים האלה שאתה עובר? דיברנו על זה פעם אני יודע הרי...

ח': כן, רק עכשיו זה התפשט יותר.

מפקד: הבנתי. רק בריאות, השאר אפשר לטפל בו. אההה... אני קורא לך לשיחה לא פשוטה.

ח': תראה, מבחינת הזמן של הפרישה, זה הזמן הכי לא מתאים מבחינתי. מבחינתי אני כרגע בתהליך של התפשטות של המחלה, אני כרגע עברתי, זה הטיפול הראשוני, זה נראה פלסטר נחמד אבל מתחת לזה יש... זה הטיפול הראשוני אבל כרגע זה עבר להתפשטות יותר.

מפקד: אז למה שלא תצא לפרישה, תלך לטפל בעצמך בבית?

ח': כי אין לי את הלוקסוס הכלכלי לעשות את זה. אני כרגע עם שני ילדים חדשים, אישה בחצי משרה, אם אני אאבד את המקום עבודה הזה זה ידרדר אותי כלכלית למקומות שאני לא יודע לעמוד בדברים האלה. זה לא קל מבחינה כלכלית למצוא עבודה בסיטואציה שאני נמצא בה כרגע.

"קצבה מינימלית בגיל 43"

"כרגע אנחנו שוקלים למכור את הבית ולהתכנס לדירה קטנה יותר", מספר ח'. בשבוע הבא הוא יעבור ניתוח בשל המחלה ובמקביל הוא פנה לראש אגף כוח אדם בצה"ל במטרה להחזירו לצבא.

עו"ד אלה הראל

"למרות מצבו הרפואי, צה"ל החליט לפטר אותו לגמלאות עם קצבה מינימלית בגיל 43", אומרת עורכת דינו של ח', אלה הראל. "כדי שיאמינו לטענותיו הוא אפילו נאלץ להקליט את מפקדו וכעת אנו פועלים מול צה"ל כדי לתקן את המעוות ולהשיבו לצבא".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הקצין המדובר לווה וטופל על ידי המפקדים והסגל הרפואי מתוך הבנת מצבו הבריאותי. הליך הפרישה המתואר בוצע בצורה תקינה כאשר הקצין קיבל את כלל הזכויות הנדרשות בהליך מסוג זה".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv