סימולטורים של צה"ל עומדים יתומים: "כסף הולך לפח"

כבר חודשים שסימולטורים מתקדמים שנבנו במאות אלפי שקלים עומדים ריקים בבסיס ג'וליס בדרום. בצה"ל מחכים שיעבירו אותם לבסיסים אחרים. בינתיים, החיילות המאמנות נותרו חסרות מעש. צה"ל: "הפעילות הוקפאה, זה יצמצם עלויות לטווח ארוך"

אימון צה"ל, ארכיון (דו"צ)

למרות שנבנו לפני חודשים ספורים בהתאם לתכנון, סימולטורים של זרוע היבשה בבסיס ג'וליס בדרום עומדים יתומים מבלי שאף אחד משתמש בהם - כך נודע לחדשות 2 Online. הסיבה: תכנית חדשה להעתקם לבסיס אחר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

מאמנות הסימולטורים בבסיס מתלוננות כי אין להן מה לעשות מבוקר עד ערב, זאת בשל ההחלטה להקפיא את פעילות המאמנים בבסיס. מדובר ביותר מעשר חיילות, בהן קצינה, שמשרתות במרכז למאמני יבשה.

אחרי שהושקעו מאות אלפי שקלים ברכישת סימולטורים ואמצעים חדשניים לאימון, הוחלט להעתיק אותם למקום אחר. בצה"ל מסבירים זאת בצורך לייעל את אימוני אנשי המילואים. וכך הסימולטורים עומדים ללא מעש כבר כמה חודשים, ועל פי ההערכת בצבא יחלפו עוד מספר חודשים עד שיועברו ויחלו לעשות בהם שימוש. מדובר במכשירי הדמיה באמצעותם הצבא מאמן את חיילי המילואים שלו לשדה הקרב.

"לבנות, להשקיע ואז להעביר"

הסימולטורים החדשים הספיקו לעמוד לרשות המתאמנים כמה פעמים ספורות. "המתקן שמאמן נהגים עומד יתום, בלי אף אחד שבא להתאמן לאחר שהשקיעו בו כספים רבים", סיפרה אחת החיילות. מתקן נוסף, שמאמן צוות לתותחנים, גם הוא נותר ללא שימוש. במתקן בג'וליס נמצאים סימולטרים נוספים שבהם עושים שימוש.

"בגלל שהתלוננו מוציאים אותנו מדי פעם לאימוני חוץ, אבל רוב הזמן אנחנו פשוט לא עושות שום דבר", הוסיפה החיילת. "הדבר החמור הוא זריקת הכסף - לבנות, להשקיע ואז להעביר". גורם צבאי אמר כי בינתיים נותנים לחיילות משימות אחרות בבסיס - אך לטענתן, זה לא באמת קורה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "על מנת לייעל ולשפר את אימוני המילואים ומתוך רצון להתאמן לאתגרים המבצעיים העומדים לנגד צה"ל, הוחלט לאחרונה בזרוע היבשה להעתיק את הסימולטורים הנמצאים בבסיס ג'וליס לבסיסים אחרים בהם ניתן לשלב מאמנים מאותם שטחי אש ותשתיות הדרכה נוספות. בעקבות החלטה זו הוקפאה פעילות המאמנים הצפויים להעתקה על מנת לצמצמם עלויות תפעול ואחזקה".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני