הרמטכ"ל: "אפס סובלנות לפגיעה מינית בצה"ל"

הרמטכ"ל גדי איזנקוט מתייחס לראשונה לתופעת הפגיעות המיניות בצבא. "פגיעה מינית בשירות היא תופעה מכוערת", כתב באיגרת ששיגר למפקדיו. "ננהג במדיניות מחמירה כלפי כל מפקד שימעל באמון"

איזנקוט, ארכיון (רויטרס)

הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט שיגר היום (שלישי) איגרת למפקדי צה"ל שבה התייחס בחומרה לתופעת הפגיעות המיניות בצבא. איזנקוט הציג מדיניות של "אפס סובלנות" כלפי התופעה והתחייב לפעול בתקיפות נגד קצינים וחיילים שיסרחו. "פגיעה מינית בשירות הצבאי היא תופעה מכוערת", כתב הרמטכ"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

איזנקוט הדגיש כי לדברים אלו משנה תוקף ביחסים שבין מפקדים לפקודיהם. "במערכת יחסים זו, מעצם טיבה וטבעה, פער של מעמד וכוח - המפקד נדרש לשמש בה דוגמה ומופת ולעשות הכול כדי לשמור מכל משמר על כבודם של פקודיו ופקודותיו ולא לנצל את מעמדו ואת סמכותו הפיקודית", הבהיר הרמטכ"ל.

לדבריו, "פגיעה מינית בשירות הצבאי היא תופעה מכוערת, וצה"ל פועל זה שנים רבות כדי לבערה מקרבו לחלוטין בין חיילים בכלל, ועל אחת כמה וכמה ביחסים בין מפקד לפקוד". הוא הוסיף כי במערכת יחסים מסוג זה אין כל "תחום אפור" שמתקבל על הדעת.

"המותר והאסור חייבים להיות ברורים - כל מערכת יחסים אינטימית בנסיבות אלה, גם אם דומה כי בבסיסה הסכמה, פסולה", הדגיש איזנקוט. "כל מערכת יחסים אינטימית בין מפקדים לפקודיהם היא בגדר חציית 'קו אדום' מבחינה ערכית, ומחייבת נקיטת צעדים מידיים וחמורים".

בדבריו היום, מדגיש איזנקוט כי אין בכוונתו להקל בענישה על מקרים של הטרדה מינית בעתיד. "ננהג במדיניות מחמירה וב'אפס סבלנות' כלפי כל מפקד שימעל באמון שניתן בו, נמצה את כל הצעדים המשפטיים והפיקודיים האפשריים".

פטאל וחג'בי, ארכיון (חדשות 2)

איגרת הרמטכ"ל נשלחה לקצינים על רקע הסערה הציבורית שגרמו שורה של פרשיות בעת האחרונה - במרכזן הדחתו של סא"ל לירן חג'בי מפקד גדוד "צבר" לשעבר, שהודה במסגרת עסקת טיעון בהתנהגות שאינה הולמת כלפי מאי פאטל, חיילת ששירתה תחת פיקודו. פאטל יצאה בקריאה ציבורית שלא לאשר את ההסדר כשטענה כי חג'בי ניצל את מעמדו לבצע בה עבירות מין.