קצין צה"ל אישר לילדים לירות במטווח - ולא יישלח לכלא

בית הדין הצבאי נזף בקצין שהורשע בחריגה מסמכות במהלך אירוח משפחת תורמים אמריקנים: על פי כתב האישום, הקצין הורה להקים מטווח ואפשר לקטינים להשתתף בו בניגוד לנהלים. בחודש ספטמבר נחשף תיעוד האירוע, בו ירו הילדים בכלי נשק מסוג מיקרו תבור, מא"ג ו-M-24

עונש מקל בפרשת המטווח לילדי התורמים: הקצין שאפשר למשפחת תורמים אמריקנים להשתתף בירי חי בבסיס צבאי לא יישלח למאסר בפועל. בית הדין הצבאי החליט לגזור על הקצין בדרגת רב-סרן נזיפה חמורה ומאסר על תנאי. כמו כן, ציינו בצה"ל כי הקצין לא צפוי להיות מקודם בשנתיים הקרובות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשבוע שעבר ניתן גזר הדין בעניינו של הקצין, שמעשיו נחשפו בחודש ספטמבר האחרון. הקצין, שיוצג על ידי הסנגוריה הצבאית, הורשע בחריגה מסמכות: על פי כתב האישום, לאחר שתיאם ביקור של משפחת תורמים אזרחים מארצות הברית בבסיס יחידתו, הוא הנחה את סגנו להקים מטווח ארעי בשטח אש על מנת שהמשפחה תוכל להשתתף במטווח ירי חי, על פי בקשתה. משפחת התורמים כללה גם מספר קטינים בגילאים 10-17.

לאחר שבני המשפחה סיימו את הסיור בבסיס, נסעו הנאשם, סגנו, ומספר חיילים נוספים הכפופים לנאשם יחד עם המשפחה למטווח. כל בני המשפחה ירו והשתתפו במטווח, וביניהם גם הקטינים שירו בכלי נשק מסוג 24 - M, מיקרו תבור ומא"ג, בזמן שהנאשם נוכח במקום.

"הנאשם אינו צפוי להתקדם בדרגה בקרוב"

בכתב האישום לפיו הורשע הקצין נכתב כי ההנחייה לביצוע המטווח ניתנה למרות שהקצין לא פנה בבקשה לקבלת היתר מיוחד - בניגוד להוראות המחייבות בצבאי. "הנאשם הנחה לפעול כך, תוך שהוא מודע לכך כי חלק מן היורים הינם קטינים, וכי הצעיר שבהם נחזה להיות כבן 10 שנים", צויין בכתב האישום.

בין הצדדים נרקם הסדר טיעון, אשר אומץ על ידי בית הדין.  במסגרת הטיעונים לעונש, הוצג בפני בית הדין מסמך רשמי, אשר על פיו הנאשם אינו צפוי להתקדם בדרגה במשך השנתיים הקרובות.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני