צה"ל החמיר עונשו של קצין בכיר שביצע עבירות מין בחיילות

בצה"ל החליטו להחמיר בעונשו של קצין בדרגת סגן אלוף שביצע עבירות מין בחיילות שלו. בין היתר סכום הפיצוי למתלוננות שולש, והוא ירצה יותר עבודות שירות. בית הדין: "עונש המאסר הקצר שהטיל בית הדין המיוחד משדר מסר סלחני"

ארכיון (בשמת בן עמי)

הוחמר עונשו של קצין בכיר שביצע מעשים מגונים בפקודותיו: בית הדין הצבאי לערעורים החליט בשבוע שעבר להחמיר משמעותית בעונשו של קצין בדרגת סגן-אלוף, שהורשע בארבע עבירות של מעשה מגונה, עבירה אחת של מעשה מגונה בכוח, עבירה של הטרדת עד ועבירה של התנהגות שאינה הולמת - כך נודע לחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבכיר הורשע במעשים שביצע כלפי שלוש חיילות, ששתיים מהן שירתו כפקודותיו הישירות. בכתב האישום צוין כי המעשים, שכללו חיבוקים, ליטופים, נשיקות ונגיעות באיברי גופן, בוצעו בהזדמנויות רבות.

על הנאשם, שטרם שוחרר מהצבא, הוטלו בחודש דצמבר 2013 40 ימי מאסר לריצוי בעבודות צבאיות, לצד חודשי מאסר מותנה, הורדה לדרגת רס"ן ופיצויים בסך 1,000 שקלים שישולמו לכל אחת מהמתלוננות.

עם זאת, התביעה הצבאית ערערה על העונש בטענה שהוא מקל. בערעור טענה התביעה כי "נוכח חומרת מעשיו של הקצין, אשר התפרשו על פני תקופה ארוכה במהלכה ביצע מעשים מגונים כלפי שלוש חיילות, תוך ניצול מעמדו, גילו, דרגתו וסמכותו הפיקודית, יש להטיל עליו עונש מאסר לריצוי בפועל בכליאה ממשית לתקופה משמעותית. בנוסף, נוכח כישלונו הפיקודי בעבירות אלה וכן בעבירה שעניינה הטרדת עד, יש להורות על פגיעה נוספת בדרגותיו".

בית הדין הצבאי לערעורים דחה את טענות ההגנה בעניין מהימנותן של המתלוננות, ואת טענות ההגנה ביחס לקשיים בגרסאותיהן. בית הדין הצבאי המיוחד קבע שהמתלוננות מהימנות, והחליט לקבל באופן חלקי את הערעור. בית הדין התייחס למעשיו של הקצין כמעשים ה"מעוררים שאט נפש וראויים לכל גינוי. המערער, מפקד בכיר, בדרגת סגן אלוף, ניצל את תפקידו ומעמדו, ועשה בשלוש חיילות צעירות, פקודותיו, על פני זמן ובהזדמנויות רבות, מעשים מגונים".

"הפיצויים לא ביטאו את המעשים"

בית הדין החמיר את העונש בגין המעשים המגונים ל-4 חודשי מאסר בפועל שירוצה בעבודות צבאיות, והמאסר המותנה הוגדל לשישה חודשים. בנוסף, בית הדין החמיר בעונש על עבירת הטרדת העד ולגזור בגינה חודש מאסר בפועל. העונש שהתווסף ירוצה במצטבר לעונש המאסר בגין המעשים המגונים.

בעניין שיעור הפיצויים קבע בית הדין לערעורים כי "שיעור הפיצויים שפסק בית הדין המיוחד למתלוננות, אינו מבטא, אף לא באורח סמלי, את הישנות המעשים, כיעורם ופגיעתם במתלוננות". על כן הוחלט להגדיל את רכיב הפיצויים ל-3,000 שקלים לכל מתלוננת.

"עונש המאסר הקצר לנשיאה בעבודה צבאית, שהטיל בית הדין המיוחד משדר מסר סלחני, תחת המסר החד המתבקש כי אסור שחיילות יהיו נתונות לפגיעות מיניות מצד מפקדיהן, אשר צריכים לשמש להן דוגמה ומופת ומשענת בעת הצורך, וכי הן, הוריהן והחברה הישראלית כולה צריכים להיות סמוכים ובטוחים כי בעת שירותן הצבאי לא יפגעו ומפקדיהן יקפידו בכבודן, בצנעת גופן ובפרטיותן. מפקדים אשר במקום להבטיח הגנה זו, פוגעים הם עצמם פגיעות מיניות בפקודותיהן, ראויים לענישה הולמת, משמעותית ומרתיעה", ציינו בבית הדין.

לסיכום, בית הדין התייחס למעשיו של הקצין כמעשים ה"מעוררים שאט נפש וראויים לכל גינוי. המערער, מפקד בכיר, בדרגת סגן אלוף, ניצל את תפקידו ומעמדו, ועשה בשלוש חיילות צעירות, פקודותיו, על פני זמן ובהזדמנויות רבות, מעשים מגונים".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני