גורם ישראלי: לא חסר לנו אף מזל"ט

על רקע הדיווחים בתקשורת הערבית והודעת דובר צבא סודן שלפיו חיל האוויר הישראלי תקף בשטחה של המדינה - רומז גורם ישראלי כי לצה"ל אין קשר לאירוע

"לא חסר לצה"ל שום מזל"ט" - כך אמר הערב (רביעי) גורם ישראלי בנוגע לדיווחים בסודן שלפיהם חיל האוויר תקף בשטחה של המדינה ועל הפלתו של כלי טיס בלתי מאויש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כבר בשעות הבוקר דיווחו כלי תקשורת ערביים כי מטוסי קרב תקפו מפעל לייצור אמצעי לחימה באזור הבירה חרטום, והעלו את האפשרות שישראל אחראית לתקיפה. זמן קצר לאחר מכן צוטטה הודעת הדובר רשמי של צבא סודן לפיה כוחות ההגנה האוויריים הפילו מטוס ישראלי ללא טייס. לדבריו, "המטוס השייך לחיל האוויר הישראלי חדר לסודן והופל באזור ואדי סידנא".

למרות הדיווחים הללו, גורם ישראלי שאינו מזדהה רמז כי בצה"ל לא חסר אף מזל"ט וכי לישראל אין קשר לאירוע. הסבר אחר לדיווחים בדבר תקיפה נעוץ בפעילות האווירית המסיבית המתבצעת מעל לשמיי סודן, בין השאר בשל ההתכתשויות הצבאיות בתימן וניסיונותיהם של האירנים להעביר נשק לכוחות המורדים.

היסטוריה של תקיפות בסודן המיוחסות לישראל

בשנים האחרונות פורסמו בכלי תקשורת זרים דיווחים על מספר תקיפות שיוחסו לישראל בסודן - כולן במטרה לפגוע במשלוחי או מחסני אמצעי לחימה.

ביולי 2014, בזמן מבצע צוק איתן, פיצוץ עז החריב מפעל לייצור תחמושת צפונית לבירה חרטום. הרשויות בסודן טענו כי מדובר בשריפה שפרצה במבנה, אך העיתון הערבי "אל ערב" דיווח כי ישראל הייתה מעורבת בפיצוץ. על פי הדיווח, מדובר היה בתקיפה של מצבור נשק שכנראה הועבר לסודן מלוב, והיה מיועד להגיע בסופו של דבר לרצועת עזה או לאנשי הארגונים האסלאמיים הקיצונים הנמצאים בחצי האי סיני.

באוקטובר 2012 התרחש פיצוץ רב עוצמה במפעל נשק בבירה חרטום, שרים בכירים בממשלה המקומית טענו אז כי ארבעה מטוסי קרב של צה"ל השמידו את המפעל. נשיא סודן אל-בשיר, שנבחר מחדש בשבוע שעבר, אמר אז: "ישראל היא אויב שלנו ונמשיך לכנותה אויב".

בדצמבר 2011 כלי התקשורת בסודן טענו כי בשני מקרים שונים תקפו כלי טיס של חיל האוויר הישראלי שתי שיירות של כלי רכב שנשאו אמצעי לחימה ונעו בכביש מפורט סודן למצרים, על חוף הים האדום. מדובר בנתיב הברחות של חמאס להעברת אמצעי לחימה לתוך שטחי הרצועה. עוד דווח, כי באי הסמוך לאזור נרשמה גם פעילות של צוללות ישראליות ומסוקים ישראליים.

"מסוקי אפאצ'י חיסלו מהאוויר"

באפריל 2011 שר החוץ של סודן עלי קארטי האשים את ישראל בתקיפה אווירית שאירעה בשטח המדינה והביאה למותם של שני בני אדם. לדבריו, בידי סודן "הוכחות חותכות" כלשונו לביצוע התקיפה על ידי ישראל, "אך איננו יודעים מה הסיבה לתקיפה".

בתקיפה חוסלו שני בני אדם שנסעו ברכב 15 ק"מ דרומית לעיר פורט-סודן. מקור צבאי במדינה אמר אז כי שלושה שבועות קודם לכן איתר חיל האוויר הסודני פעילות של מטוס שצילם את האזור בו אירעה התקיפה. גורמים סודניים רשמיים אמרו אז כי התקיפה התרחשה מכיוון הים ועדי ראייה סיפרו כי הבחינו בשני מסוקי אפאצ'י ובשלושה פיצוצים. צבא סודן ירה לעבר המסוקים, אך לא הצליח לפגוע בהם.