ראש אכ"א: "לא נשלים עם תקיפת חיילים"

יותר משבוע אחרי פרסום התיעוד של החייל דמאס פקדה מוכה ע"י שוטרים, מתייחס צה"ל לראשונה לאירוע. "מגנים בתוקף כל אירוע של אלימות וכל אפליה", כתב ראש אכ"א באיגרת לחיילים ומפקדים, "אנו עושים רבות לשלב את בני העדה האתיופית". הרמטכ"ל הנחה לערוך עוד השבוע "שעת מפקד" בכל יחידות הצבא בנושא האלימות והגזענות

צה"ל מתייחס לראשונה לתקיפת החייל ממוצא אתיופי: ראש אכ"א, האלוף חגי טופולנסקי, פרסם היום (רביעי) איגרת לחיילי ומפקדי צה"ל בה גינה את הכאת החייל דמאס פקדה על ידי שוטרים. הרמטכ"ל גדי איזנקוט הנחה שכל המפקדים יעבירו לחיילים שלהם עוד השבוע שעה בנושא אלימות וגזענות, בדגש על שילוב בני העדה האתיופית בחברה ובצה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"על צה"ל מוטלת אחריות כבדה לשמירה על בטחון המדינה, אולם לצה"ל תפקיד חשוב וייחודי נוסף - חינוך לערכים ואזרחות טובה", כתב טופולנסקי. "צה"ל משקיע מאמץ רחב לשילוב כלל האוכלוסיות ומתן הזדמנות לכל אחד ואחת, בהתאם צה"ל ומפקדיו עושים רבות לשלב את בני העדה האתיופית ולתת להם הזדמנות להתפתח ולמצות את עצמם בצה"ל ובחברה".

ראש אכ"א שיבח את שילוב בני העדה האתיופית בצה"ל, אך ציין כי "יש לנו עוד דרך לעשות". עוד נכתב באיגרת כי החיילים הם "הגאווה של העם והמגן שלו - אנו נפעל בכל המישורים על מנת להגן עליכם ולהבהיר כי לא נוכל להשלים עם אירועי תקיפה של חיילים. בשם מפקדי צה"ל אנו מגנים בתוקף כל אירוע של אלימות, פיזית או מילולית וכל אפליה למיניה".

האלוף, שהזכיר גם את תקיפת החייל החרדי בחודש שעבר, ציין כי קצין חינוך ראשי יפיץ בקרב הצבא הנחיות מקצועיות ודגשים לניהול השיח שיעסוק בגינוי אלימות, מניעת גזענות ודרכים לשילוב מיטבי של אוכלוסיות - בדגש על בני העדה האתיופית. "כולנו תקווה כי אירועי הימים האחרונים ייעלמו ולא יחזרו, אין לי ספק כי אם נדע לקרב לבבות ונהיה מאוחדים וערכיים, לא יהיה אויב שיוכל לנו", סיכם ראש אכ"א את מכתבו.

סערה בכנסת: "צריך להעמיד את השוטרים בדין"

היום התקיים במליאת הכנסת דיון מיוחד בעקבות מחאת בני העדה האתיופית וטענתם ליחס מפלה מצד המשטרה. ח"כ אברהם נגוסה מהליכוד התייחס לסרטון התקיפה ואמר כי "אלמלא הייתה שם מצלמה, החייל שהותקף היה יושב היום בכלא ואף אחד לא היה יודע מה היה שם". לדבריו, הסרטון היווה את הקש ששבר את גב הגמל: "הזעם של המפגינים הצטבר במשך הרבה זמן. הם רק רצו להביע את זעמם בצורה חוקית נגד האלימות המשטרתית".

"בימים האחרונים הגיעו אליי עדויות של צעירים רבים על אלימות משטרתית לא צודקת. לא ייתכן שבמדינת ישראל יכולים לקרות אירועים כמו שראינו בסרטון. אני פונה למפכ"ל המשטרה – לפטר את השוטרים זה לא מספיק, יש להעמיד אותם לדין", הוסיף נגוסה. חברי כנסת רבים מהאופוזיציה והקואליציה הצטרפו לדבריו של נגוסה וקראו להגברת החינוך נגד גזענות ולגינוי האלימות והאפליה.

סגן השר אופיר אקוניס מהליכוד השיב לחברי הכנסת בשם השר לביטחון פנים ואמר: "הגיעה השעה להחזיר לבקבוק את השד הנורא העדתי, על מנת שלא ייצא ממנו שוב לעולם. שבענו כבר מדוברים בשם עצמם שסוברים שהתרבות שלהם טובה יותר משל שכניהם".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv