צה"ל יגביל שימוש חיילים בפייסבוק

בעקבות החשש מחשיפת מידע צבאי רגיש ברשת החברתית, מתגבשת בימים אלה הנחייה חדשה שלפיה שלוש קבוצות משרתים לא יורשו להשתמש בפייסבוק, ואלה שכן יורשו לעשות כן - יוגבלו משמעותית

משרתים ביחידות מסווגות לא ישתמשו ברשת. א (חדשות 2)

האם חיילים ביחידות מסווגות ייאלצו בקרוב לסגור את עמודיהם האישיים ברשת החברתית פייסבוק? על פי פקודה חדשה שמנוסחת בימים אלו בצה"ל - תוגבל פעילותם האינטרנטית של המשרתים ביחידות סודיות ורגישות. על פי ההנחיות החדשות, ההגבלות יחולו על שלוש קבוצות חיילים שונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההנחיה החדשה צפויה לצאת בעקבות השימוש שעושים גורמים עויניים באיסוף מידע ברשתות החברתיות, בעיקר בפייסבוק. בקבוצה הראשונה - חיילים וקצינים מיחידות מאוד מיוחדות, בדרך כלל לא מוכרות, שעליהם ייאסר להחזיק בחשבון ברשת חברתית.

הקבוצה השנייה - קצינים מדרגת רב-סרן ביחידות מיוחדות, שיוכלו להחזיק חשבון בפייסבוק אך ללא כל איזכור או תמונה מהשירות הצבאי (לדוגמה: טייסים ואנשי מודיעין) בקבוצה השלישית ייכללו שאר החיילים, שיוכלו לעשות שימוש רגיל ברשתות החברתיות, בהתאם להנחיות ביטחון המידע.

מערכות מיוחדות מאתרות מידע צבאי חשוף ורגיש ברשת

בחודש אוגוסט אשתקד פורסם כי במקביל להסברה בקרב החיילים על שימוש נבון ברשתות החברתיות ובהן הפייסבוק, הטוויטר והאינסטגרם - החלו להפעיל באגף המודיעין מערכת טכנולוגית ייעודית שמאתרת מידע צבאי חשוף ורגיש בחשבונות הפייסבוק של החיילים והקצינים.

בצבא הבהירו כי במידה והמערכת מוצאת נושא צבאי רגיש שהתפרסם ופוגע בביטחון צה"ל - מתקיימת פנייה אל החייל על ידי קצין ביטחון המידע של היחידה. "אנחנו לא פורצים לחשבונות של חיילים וקצינים, אלא רואים את מה שהאויב יכול לראות", הסביר גורם צבאי. "ההסברה היא רבה כי אנו מאמינים שככל שהחייל יהיה מודע יותר לסכנות, כך הוא יימנע מפרסום נושאים צבאיים ברשת".

גורמי המודיעין בצבא הבינו כי אין להם דרך לאלץ חיילים לסגור את החשבונות שלהם. "כולם חיים בעולם הזה אבל לקצינים למשל מומלץ לא להזדהות כאנשי צבא במיוחד אם הם משרתים בתפקידים רגישים", סיפר גורם צבאי אחר. "לגבי החיילים בסדיר - חשוב שהם לא יעלו תמונות בהן ניתן לזהות היכן הם משרתים".