סודן: הפלנו מל"ט ישראלי שחדר לשטחנו

שעות ספורות אחרי הדיווחים על תקיפת מפעל לייצור טילים באזור הבירה חרטום, פעולה שיוחסה לישראל, אומר דובר רשמי של צבא סודן כי יורט מטוס ללא טייס של צה"ל שחדר למרחב האווירי כשהוא נושא פצצות

תקיפה מסתורית בסודן. ארכיון (רויטרס)

תקיפה בסודן - הייתה או לא הייתה? שעות ספורות לאחר הדיווח על תקיפה ישראלית בסודן, דובר רשמי של צבא סודן הודיע הבוקר (רביעי) כי כוחות ההגנה האוויריים הפילו מטוס ישראלי ללא טייס. לפי הדובר, "המטוס השייך לחיל האוויר הישראלי חדר לסודן והופל באזור ואדי סידנא". בישראל בחרו שלא להתייחס לדיווחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סוכנות הידיעות המצרית וערוץ אלמיאדין, שציטטו את דברי הדובר, דיווחו כי המטוס שהופל נשא עליו שני טילים. בשעות הלילה דיווחו כלי תקשורת ערביים מדווחים כי מטוסי קרב תקפו מפעל לייצור אמצעי לחימה באזור הבירה חרטום.

מקור צבאי בסודן מסר לאתר החדשות "אלערבי אל ג'דיד" כי כוחות הגנה אווירית ניסו לפגוע במטוס קרב שחדר לאזור ואדי סידנא באומדורמן, באזור חרטום. מספר בכירים בצבא סודן הגיעו למקום. תושבים מקומיים ציינו כי שמעו שני פיצוצים עזים. לפי הדיווחים, המטרה שהותקפה היא מפעל נשק שבו יוצרו טילים ארוכי טווח.

היסטוריה של תקיפות בסודן המיוחסות לישראל

בשנים האחרונות פורסמו בכלי תקשורת זרים דיווחים על מספר תקיפות שיוחסו לישראל בסודן - כולן במטרה לפגוע במשלוחי או מחסני אמצעי לחימה.

ביולי 2014, בזמן מבצע צוק איתן, פיצוץ עז החריב מפעל לייצור תחמושת צפונית לבירה חרטום. הרשויות בסודן טענו כי מדובר בשריפה שפרצה במבנה, אך העיתון הערבי "אל ערב" דיווח כי ישראל הייתה מעורבת בפיצוץ. על פי הדיווח, מדובר היה בתקיפה של מצבור נשק שכנראה הועבר לסודן מלוב, והיה מיועד להגיע בסופו של דבר לרצועת עזה או לאנשי הארגונים האסלאמיים הקיצונים הנמצאים בחצי האי סיני.

באוקטובר 2012 התרחש פיצוץ רב עוצמה במפעל נשק בבירה חרטום, שרים בכירים בממשלה המקומית טענו אז כי ארבעה מטוסי קרב של צה"ל השמידו את המפעל. נשיא סודן אל-בשיר, שנבחר מחדש בשבוע שעבר, אמר אז: "ישראל היא אויב שלנו ונמשיך לכנותה אויב".

בדצמבר 2011 כלי התקשורת בסודן טענו כי בשני מקרים שונים תקפו כלי טיס של חיל האוויר הישראלי שתי שיירות של כלי רכב שנשאו אמצעי לחימה ונעו בכביש מפורט סודן למצרים, על חוף הים האדום. מדובר בנתיב הברחות של חמאס להעברת אמצעי לחימה לתוך שטחי הרצועה. עוד דווח, כי באי הסמוך לאזור נרשמה גם פעילות של צוללות ישראליות ומסוקים ישראליים.

"מסוקי אפאצ'י חיסלו מהאוויר"

באפריל 2011 שר החוץ של סודן עלי קארטי האשים את ישראל בתקיפה אווירית שאירעה בשטח המדינה והביאה למותם של שני בני אדם. לדבריו, בידי סודן "הוכחות חותכות" כלשונו לביצוע התקיפה על ידי ישראל, "אך איננו יודעים מה הסיבה לתקיפה".

בתקיפה חוסלו שני בני אדם שנסעו ברכב 15 ק"מ דרומית לעיר פורט-סודן. מקור צבאי במדינה אמר אז כי שלושה שבועות קודם לכן איתר חיל האוויר הסודני פעילות של מטוס שצילם את האזור בו אירעה התקיפה. גורמים סודניים רשמיים אמרו אז כי התקיפה התרחשה מכיוון הים ועדי ראייה סיפרו כי הבחינו בשני מסוקי אפאצ'י ובשלושה פיצוצים. צבא סודן ירה לעבר המסוקים, אך לא הצליח לפגוע בהם.