המכות בגדוד: מפקד הלוחמים הודח

בצה"ל הוחלט לפתוח בחקירת מצ"ח לאחר שנחשף בחדשות 2 Online כי מפקד בגדוד צבר של גבעתי הכה והשפיל לוחמים. במקביל, המח"ט הדיח אותו מתפקידו. צה"ל: הממצאים יועברו לפרקליטות הצבאית

מפקד חטיבת גבעתי אלוף-משנה עופר וינטר הדיח סמל מחלקה בגדוד צבר מתפקידו, לאחר שבחדשות 2 Online נחשף כי הוא הכה חיילים, הצליף בהם עם דיסקית והשפיל אותם - כחלק ממשחקי פז"ם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעקבות פנייתנו בנושא לצה"ל בחודש שעבר פתח מפקד הגדוד סגן-אלוף קובי בראל בתחקיר מיידי, שבמסגרתו זומנו חיילים ומפקדים לתת עדות. בעקבות ממצאי התחקיר, הוחלט בימים האחרונים על פתיחת חקירת מצ"ח (המשטרה הצבאית החוקרת).

בתיעוד הבלעדי שהגיע לידינו, ניתן לראות את הלוחמים ימים לפני הכניסה הקרקעית לעזה במבצע "צוק איתן", במקלט באחד הקיבוצים בעוטף עזה. המפקד וחייל נוסף עוברים שם בין החיילים, בועטים בחלק מהם ומצליפים בהם בחוזקה עם הדיסקית.

מתוך התיעוד (חדשות 2)

על פי העדויות, האירועים החריגים החלו כבר במהלך האימון המתקדם. בין היתר חיילים תיארו הרמות ידיים, בעיטות, חניקות ואיומים מילוליים. "הוא היה נוהג לעשות לנו מסדרי שמש ופקד עלינו לא לזוז, הסתובב עם מקל של מטרות והכה אותנו בגב ובעורף וככה גם עם הדיסקית, בה היא שם מטבע כדי שיכאב", סיפרו לבני משפחותיהם.

הם תיארו מקרים בהם הוכנו לוחמים, בידיעת מפקד המחלקה, למשפטי פז"ם, לאחר שאמרו "עד מתי" או הרשו לעצמם לנוע על מדי ב'. על פי הלוחמים, "הנשפטים" הוכנסו לחדר שבו הונחה על ראשם כומתה הפוכה, ואז הכו בהם נמרצות.

בני משפחה של אחד הלוחמים, אליהם הגיעו הפרטים, הזדעזעו לשמוע על האירועים ופתחו בשיחות עם מספר מחיילי המחלקה. "יש שם קשר של שתיקה, הם מוכנים לספוג את זה כי מפחדים להתלונן כי איימו עליהם שאסור", סיפרה דנה (שם בדוי), בת משפחה של אחד הלוחמים.

לדבריה, מישהו חייב לשים סוף להתנהגות הזו בתוך צה"ל. "כולם ידעו על המפקד הזה אבל שתקו, פשוט לא עשו שום דבר, זה לא היה מקרה אחד או שניים - זו ההתנהגות שלו לאורך כל הדרך, החיילים פשוט מפחדים ומקבלים את זה, וברגע שמישהו אומר לא - מתנכלים לו".

המפקד הודח (חדשות 2)

היא ציינה כי היו פניות למספר מפקדים בנושא, אך אלה לא עשו דבר והעדיפו להשתיק את הפרשה. אחד ממפקדי העבר עמם שוחחנו הכחיש כי ידע על ההתעללות, אך הודה שמדובר במפקד בעייתי. "יש מפקדים יותר טובים ופחות טובים והוא פחות טוב, זה לא ממש אלימות", הוא אמר.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "האירוע תוחקר ע"י מפקד הגדוד והסמל הודח מתפקידו ע"י מפקד החטיבה. בעקבות ממצאי התחקיר הוחלט על פתיחת חקירת מצ"ח בנושא, בסיומה יועברו ממצאיה לבחינת הפרקליטות הצבאית".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני