"הלחץ בחדר האוכל הביא לסוכרת"

הכנת כיבוד, העברת ציוד – ולחץ מצד המפקדים. איש קבע לשעבר בחיל האוויר ששימש כמנהל חדר אוכל ומנהל אירועים תובע את משרד הביטחון וטוען: הסוכרת נגרמה לי בשל הלחץ בבסיס. "עבודה סביב השעון בשעות לא נורמטיביות", טען

אילוסטרציה (דובר צה"ל)

מנהל חדר אוכל לשעבר בחיל האוויר תובע הכרה כנכה צה"ל, זאת לאחר שלטענתו הוא חלה במחלת הסוכרת בשל לחץ שנגרם לו בעבודה. לתביעה הוא צירף חוות דעת רפואית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התובע, ששירת כמנהל מחלקת אירועים באחד מבסיסי חיל האוויר במשך שמונה שנים, היה אחראי להכנת כל האירועים. "העבודה הייתה תחת לחץ, סביב השעון ובשעות לא נורמטיביות", הוא ציין. "העבודה כללה בין היתר עבודה פיזית של העמסת ציוד, עריכת ציוד בשטח, נהיגה ועוד".

בעקבות עומס שנוצר לדבריו, הוא ביקש לעבור תפקיד והוצב כטבח, זאת לאחר שבעבר שימש כמנהל חדר אוכל. במסגרת תפקידו הוא הוצא לקורס אומנות הבישול - אך כשחזר לבסיס גילה שהוא שב לתפקידו הקודם כמנהל אירועים. "קבלת הבשורה הייתה כחודש לפני חג הפסח, ובתקופה זו היה לחץ רב בעבודה - מהרמת כוסית ליחידות שונות, דאגה לכיבוד, עמידה בזמנים, עיצוב ועבודה פיזית", נטען בתביעה.

בנוסף, באותה תקופה היה אירוע של החלפת פיקוד בבסיס, שגרר עבודה נוספת, ועוד חניכה של מבנים חדשים. "אירועים מסוג זה הינם חשובים ורמת הלחץ עולה היות ומגיעים אורחים מחוץ לבסיס וישנה דרישה של מפקד הבסיס שרמת האירוע תעלה על המצופה", ציין. לאחר אירועים אלה, המנהל לשעבר החל להתעורר בלילה פעמים רבות, התלונן על צימאון - ולאחר בדיקות התברר כי יש לו סכרת, והוא החל טיפול תרופתי.

עו"ד אלי סבן (יח"צ)

מומחה לרפואה פנימית וסוכרת אצלו נבדק קבע: "לא ידועים אצלו גורמי סיכון ללקות בסוכרות ולאור הנסיבות סביר מאוד להניח כי הסטרס היווה לטריגר לחשיפת המחלה".

באמצעות עו"ד אלי סבן, פנה התובע למשרד הביטחון במטרה שיכירו בו כנכה צה"ל, זאת לאחר שנדחה על ידי קצין התגמולים. לטענת עורך הדין, המחלה נגרמה למרשו עקב השירות - וגם אם יוכח שהוא סבל ממנה עוד בטרם הגיוס, למרות שגויס ללא בעיות בריאותיות, והחמירה, יש ליחסה לשירות.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני