הכל אפשרי: הפכה לקצינה בצה"ל - דרך המחשב

מיכל נביעות הפכה לאחרונה לקצינה בצבא ההגנה לישראל - אבל לא בדרך הרגילה. בחיל האוויר בנו עבורה תכנית מיחדת שסייעה לה לעבור את קורס הקצינים, מאחר והיא סובלת ממום בלבה וחייבת לשהות במרחק של כחצי שעה מבית חולים. בעוד יתר חניכי הקורס שהו בבסיס עובדה, היא הפכה לקצינה מהבית. "זה מוכיח שהכל אפשרי"

הוכיחה שחלומות מתגשמים. מיכל נביעות (דובר צה"ל)

הוכשרה לקצינה בצה"ל - מהמחשב: בשבוע שעבר הפכה מיכל נביעות לסג"מ מיכל נביעות - קצינת מבצעים מטייסת הסילון הראשונה. מיכל סיימה קורס קצינים - והפכה לקצינה בחיל האוויר. אלא שזה לא קרה בדרך הרגילה. מיכל עברה את הקורס לבדה, דרך המחשב - ולא בבסיס ההכשרה בנגב. הסיבה: היא נולדה עם מום בלב, שמצריך ממנה להיות בקרבת חצי שעה מבית חולים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

70% ממשך הקורס, מיכל שהתה בטייסת העמק ברמת דוד, מול המחשב. היא למדה תכנים עיוניים לבדה וגם נבחנה דרך המחשב, בעוד החניכים האחרים היו בקורס בבסיס עובדה.

נביעות, בת 20, מתגוררת במושב עין איילה ונולדה עם מום במסתם, ובילדותה עברה שני צנתורים. היא צפויה לעבור ניתוח לב להחלפת המסתם. בשל מצבה, היא נאלצה התנדבה לצה"ל.

"כשרציתי לצאת לקצונה, אמרתי למפקדים שלי שכל החיים אני מרגישה רגילה ולא שונה מאף אחד ולכן אין סיבה שאם יש לי את היכולות המתאימות לא תהיה לי את הזכות לפקד", היא מספרת לחדשות 2 Online. היא התגייסה להיות פקידת מבצעים בטייסת ובין היתר לקחה חלק פעיל במבצע "צוק איתן".

מי שהיוותה עבורה השראה רבה הייתה סרן תמר אריאל, נווטת הקרב הדתייה הראשונה, שהפכה לחברה טובה שלה. "אחרי שהיא נהרגה הבנתי שלא נותר לי כלום יותר לעשות מלבד להיות בן אדם טוב יותר וללכת בדרכה הייחודית. אני מוצאת את עצמי הרבה פעמים ביום אומרת איך תמר הייתה מגיבה, ואיך עלי להגיב. הרבה מדרכי הפיקוד שלי אני אקח ממנה".

"היא הגשימה חלום, אנחנו הרווחנו קצינה מעולה"

לאחר שהגיעה לטייסת, סגן מפקד הטייסת שאל אותה אם היא מעוניינת להיות קצינה - והיא ישר השיבה בחיוב. התנאים בקורסים לא אפשרו לה - ומפקדיה החליטו להיאבק ולעשות הכל כדי שתוכל לצאת.

"מפקד הטייסת והקמב"צית שלי נלחמו בשיניים כדי לאפשר לי את ההשלמה. למרות העליות והמורדות ועל אף שזה היה נראה בלתי אפשרי הם לא איבדו תקווה אף פעם, הם הצליחו לבנות לי השלמה שהיא מקבילה להשלמה בבסיס עובדה, בעזרת מפקדת שליוותה אותי", היא מציינת.

בכל פעם שהבנות הלכו להכשרות במרכז היא הצטרפה - ובשאר הזמן השלימה את התכנים במחשב. המפקדים בנו לה במיוחד תכנית עבודה, והיא הייתה עם מפקדת הצוות בקשר טלפוני רציף, תוך הטלת משימות שכללו תרחישים אפשריים.

עם תמר אריאל ז"ל (דובר צה"ל)

מפקדה של מיכל, סגן-אלוף מתן המפקד על טייסת "העמק" סיפר על התהליך שאפשר לה להפוך לקצינה: "ישר ידענו שמיכל תהיה קצינה מצוינת אבל הבעיה הרפואית הייחודית שלה מנעה ממנה להיות. לא ויתרנו, פנינו לגורמים רבים שנתנו לנו יד בבניית שלב השלמה ייחודי עבורה. בסופו של יום כולנו הרווחנו - אנחנו הרווחנו קצינה מעולה והיא הצליחה להגשים חלום".

בחיל האוויר מציינים כי זו הפעם הראשונה בה חייל משלים קורס קצינים באמצעות המחשב. "הם יצרו תקדים ובנו לי הליך שלא היה קיים ועד שעמדתי ברחבת המסדרים לא האמנתי שזה יקרה, פשוט התחלתי לבכות כי זה חלום שהתגשם", מספרת מיכל.

בטקס הסיום עם מפקד חיל האוויר (דובר צה"ל)

לחיילים עם בעיות בריאותיות שרוצים לצאת לקצונה היא אומרת: "אל תוותרו - על אף שזה נראה לפעמים לא אפשרי. הכל אפשרי ואני יכולה להגיד את זה מניסיון. אני לא הייתי מוותרת בעד שום הון שבעולם על החוויות שאני עברתי ועל הדברים שלמדתי. אסור לוותר".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני