החייל נהרג מפליטת כדור של מפקדו - סגן המ"פ יודח

סגן מפקד פלוגה יודח מצה"ל והערה נרשמה למפקד הפלוגה, בעקבות ממצאי התחקיר שבוצע לבדיקת נסיבות מותו של סמל נעם עדין רכטר לוי ז"ל בשבוע שעבר. מהתחקיר עולה כי נועם נהרג מפליטת כדור מנשקו של סגן מפקד הפלוגה, במהלך מאבק עם פלסטינים שניסו למנוע את מעצר המבוקשים בכפר

סמ"ר נועם עדין רכטר לוי, לוחם יחידת "דוכיפת" שנהרג בשבוע שעבר במהלך פעולה מבצעית בכפר ביר זית, סמוך לרמאללה, נהרג מפליטת כדור מנשקו של סגן מפקד הפלוגה, במהלך מאבק עם פלסטינים שניסו למנוע את מעצר המבוקשים בכפר - כך עולה מתחקיר נסיבות מותו של נועם.

בעקבות ממצאי התחקיר הוחלט להדיח את סגן מפקד הפלוגה מצה"ל, ולרשום הערה למפקד הפלוגה. התחקיר קבע כי התנהלותם של השניים במהלך הפעולה הייתה לקויה. משפחתו של לוי ז"ל קיבלה הערב את ממצאי התחקיר מאלוף פיקוד המרכז, האלוף גדי שמני.

עימות עם פלסטינים הוביל לפליטת כדור

התקרית אירעה בשבוע שעבר. כוח מגדוד "דוכיפת" יצא למבצע מעצרים שגרתי, בפאתי הכפר אותרו מספר מבוקשים בתוך אחד הבתים. החיילים התקרבו לבית, המבוקשים המתינו בתוכו. מחוץ למבנה החלו להתקהל פלסטינים, שפתחו בהפרת סדר בלתי חוקית.

הפלסטינים החלו ליידות אבנים לעבר הכוח שהגיע לבצע את המעצר, מה שהוביל עימות פיזי בין חיילי צה"ל למפגינים. במהלך העימות, נפלט הכדור מנשקו של סמ"ר לוי ז"ל, שפוגע בראשו. נעם נפצע קשה מאוד, ומת מאוחר יותר מפצעיו.

מייד אחרי התקרית, טיפל אמבולנס של מד"א שהגיע למחסום ביר זית, בסמ"ר לוי ז"ל. דקות ארוכות ניסו להציל את חייו, עד שנאלץ לקבוע את מותו.

הורי החייל החליטו לתרום את איבריו

זו אינה הפעם הראשונה בה נערכות הפרות סדר במהלך מבצעי המעצרים של צה"ל. במערכת הביטחון אומרים כי אותו המון פלסטיני הונחה על ידי פעילי הטרור השוכנים בכפר, וכי החיילים נמנעו בתקרית מירי - שכן לא מדובר באזרחים שהיו חמושים בנשק חם. במהלך העימותים נעצרו חמישה פלסטינים שנלקחו לחקירה, ומעורבותם בתקרית הירי נבדקת.

במצפה נטופה, יישובו של נעם - אבל כבד. המשפחה עלתה לפני 11 שנים מקנדה, זוג הורים וחמישה אחים, ציונים שבחרו להקים את משפחתם בגליל התחתון. מעיין לוי, אחיו של נועם ז"ל, אמר למחרת התקרית: "בפעילות לפני מספר שבועות ביצע נעם פעולות החייאה במחבל שנפצע אנושות, מתוך כבוד אדם באשר הוא". הוריו של החייל החליטו לתרום את איבריו.

תיעוד: נסיונות ההצלה של החייל