נתניהו ויעלון החליטו: גדי איזנקוט – הרמטכ"ל המיועד של צה"ל

כבר לפני כשבועיים הגיש שר הביטחון לראש הממשלה את המלצתו על זהות הרמטכ"ל ה-21 של צה"ל, אולם רק היום קיבלו השניים את ההחלטה וימליצו לממשלה על מינוי האלוף גדי איזנקוט לתפקיד. הודעה רשמית תפורסם עם צאת השבת. האלוף יאיר גולן צפוי להתמנות לסגנו של איזנקוט

הרמטכ"ל המיועד איזנקוט (דובר צה"ל)

גדי איזנקוט - הרמטכ"ל המיועד של צה"ל: ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה יעלון החליטו היום (שישי) על זהותו של הרמטכ"ל ה-21 של צה"ל. השניים ימליצו לממשלה על מינויו של האלוף גדי איזנקוט לתפקיד - אולם הודעה רשמית של שתי הלשכות על ההחלטה תימסר רק מחר, עם צאת השבת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מקור ביטחוני בכיר מוסר כי נתניהו ויעלון החליטו היום על המינוי. ראש הממשלה ושר הביטחון שוחחו הבוקר עם האלוף איזנקוט, המכהן כסגן הרמטכ"ל, והודיעו לו על ההחלטה למנותו למפקד הבא של צה"ל.

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הגיש כבר לפני שבועיים לראש הממשלה בנימין נתניהו את שם המועמד שלו לתפקיד הרמטכ"ל ה-21 של צה"ל, אולם רק כיום החליטו השניים סופית למנות את איזנקוט. על פי ההערכות, האלוף יאיר גולן, שהיה אף הוא בין המועמדים לתפקיד, ימונה לסגן הרמטכ"ל.

המליץ על מינוי איזנקוט. שר הביטחון יעלון (חדשות 2)


מדובר בסיומה של סאגה שנמשכה שבועיים, במהלכם בידי ראש הממשלה כבר הייתה מונחת המלצתו של שר הביטחון על זהות הרמטכ"ל הבא - אולם, כאמור, ההחלטה על מינויו של איזנקוט התקבלה רק היום. האלוף איזנקוט צפוי להחליף את הרמטכ"ל המכהן רא"ל בני גנץ ולהיכנס לתפקידו ב-15 בפברואר, זאת לאחר שהממשלה תאשר את המינוי.

"לאורך כל הדרך אנחנו גאים בו, לא רק ברמטכ"לות", סיפרה הערב קרובת משפחתו של הרמטכ"ל המיועד. "עם ישראל זכה ברמטכ"ל מצוין. אמא שלו דתייה - ולא הודענו לה עדיין", חשפה. בשבוע הבא יתייצב איזנקוט שפני ועדת טירקל לאישור מינויי בכירים - ולאחר שזו תאשר כי הוא כשיר לתפקיד, מינויו יובא בפני הממשלה.

מהשירות בגולני - לראשות המטה הכללי של צה"ל

איזנקוט, בן 54, נשוי ואב לחמישה, החל את שירותו הצבאי בשנת 1978 בחטיבת גולני, בה החל להתקדם גם בסולם הפיקודי: מפקד כיתה, מפקד מחלקה ומפקד פלוגה, קצין אג"ם חטיבתי, מפקד פלוגת "עורב" וגדוד 13, סמח"ט ומח"ט. כמו כן פיקד על חטיבת חי"ר במילואים ושימש כקצין מודיעין של פיקוד הצפון.

בשנת 1999 מונה תא"ל איזנקוט לתפקיד המזכיר הצבאי לראש הממשלה ושר הביטחון באותם ימים, אהוד ברק, ולאחר מכן פיקד על עוצבת "עמוד האש" ואוגדת יהודה ושומרון. בשנת 2005 הועלה איזנקוט לדרגת אלוף ועמד בראש אגף המבצעים בצה"ל - תפקיד בו כיהן גם במלחמת לבנון השנייה.

יחליף את גנץ בתפקידו. איזנקוט (דובר צה"ל)


לאחר התפטרותו של אלוף אודי אדם מפיקוד הצפון בעקבות חקירת מלחמת לבנון השנייה, מונה איזנקוט בשנת 2006 למחליפו. בתפקיד זה כיהן במשך שש שנים - תקופה ארוכה עבור אלוף מכהן. בשנת 2010, כאשר הועלתה האפשרות שיואב גלנט ימונה לרמטכ"ל, העדיף איזנקוט להישאר בפיקוד צפון ולא להתמנות לסגנו של גלנט, שלא מונה לבסוף.

בדצמבר 2012 הוא מונה לסגן הרמטכ"ל על ידי שר הביטחון דאז אהוד ברק, בעקבות המלצת הרמטכ"ל גנץ. ההחלטה עוכבה בשל ההמתנה למסקנות דוח הרפז, שנגעו גם לאיזנקוט. לבסוף קבע מבקר המדינה כי "לא נמצא פגם" בהתנהלותו של איזנקוט בפרשת המסמך.