כך נערך צה"ל למגפה תחת טילים

בשל איום התפרצות מגפות והשילוב האפשרי בין טרור ביולוגי למתקפת טילים, נערך תרגיל רפואי וצבאי רחב היקף בצפון הארץ. "אני מקווה שבסוף היום נוכל להגיד שמערכת הבריאות בארץ מוכנה למקרה של התפרצות", הסביר מפקד הרפואה בפיקוד העורף

נערכים לכל איום: פיקוד העורף קיים אתמול והיום (רביעי וחמישי), יחד עם מחוזות צפון וחיפה במערכת הבריאות, תרגיל מסכם בהתמודדות עם איום הטרור הביולוגי. לסכנה המוכרת עוד מימי סאדאם חוסיין התווסף השנה גם איום האבולה - שחייב היערכות ייחודית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במוקד התרגיל, שזכה לשם "להבה כתומה", עמדה ההתגוננות של מערכת הבריאות מפני התפרצות מגיפה או טרור ביולוגי. התרגיל דימה אירוע טרור ביולוגי משולב בטילים - במהלך התרגיל, נפגעים מדומים הוזרמו לבתי החולים והמרפאות כבעלי סימפטומים למחלת "קדחת הארנבות". כיוון שמדובר במחלה נדירה, מומחים שונים טוענים כי היא בעלת פוטנציאל גבוה לשימוש במתקפות טרור.

הרופאים נדרשו לזהות את המחלה ולהתחיל בבידוד הגורמים, התמגנות והבנת היקף ההידבקות. "כמובן שנדרשת קפדנות עד רמת הלהבין מי החולה, באיזו מסעדה הוא ישב אתמול בערב מי היה עלול להידבק ממנו והיכן הוא נמצא עכשיו", הדגישו בצה"ל. התרגיל כלל חזית נוספת - איום טילים מזירה צפונית, ולכן חלק מהטיפול בנפגעים היה ב"מיון ביולוגי" שמוקם בקומה התת קרקעית של בית החולים בנהריה.

ומה עושים כשטילים נופלים בזמן המגיפה? (דובר צה"ל)

בצה"ל הדגישו כי מחלקת הרפואה של פיקוד העורף "אמונה על הכנת בתי החולים ברחבי הארץ לאיומים כדוגמת אלו". ההכנה כוללת סיוע רפואי, ליווי אנשי רפואה, תגבור בתי חולים, פינוי נפגעים וטיהור בתי חולים. "אנו בוחנים האם בתי החולים וקופות החולים נערכים ומצויידים כנדרש לטיפול ומתן מענה לאירוע מחלה מדבקת", הוסיפו בצה"ל. בפיקוד העורף דאגו, בעקבות סיכוני התפרצויות המגיפות, לאמצעים לטיהור חללים בהם שהו החולים כדי למנוע הדבקה של אנשי צוות וחולים נוספים.

התרגול "על יבש" נועד לשפר את שיתוף הפעולה, ההכרחי במצבים אלו, בין הצבא למשטרה, ללשכות הבריאות ולמד"א  - גורמים ששולבו גם הם בתרגיל, בו תורגל לראשונה גם המגזר הערבי. מרפאות ביישובים כגון באקה אל גרביה, טמרה וכפר יסיף ושלוב במערך ההתגוננות."אנו רואים חשיבות רבה בשיתוף פעולה עם המגזר הערבי לקראת מוכנות לחירום", הסביר מפקד הרפואה של פיקוד העורף אל"מ ד"ר איל פורמן.

"האתגר של מערכת הבריאות הוא לזהות את גורם המחלה, איך מטפלים בה ואיך עוצרים את התפשטותה", הוסיף אל"מ פורמן. "אני מקווה שבסוף היום נוכל להגיד שמערכת הבריאות בארץ מוכנה למקרה של התפרצות." אל"מ פורמן הדגיש כי "מערכת הבריאות מתורגלת וערוכה לטיפול במחלה. המזהם שגרם למחלה בתרגיל אמנם לא היה אבולה, אך הפעולות שננקטו בתרגיל הן נכונות גם לתרחיש כנגד נגיף האבולה. "