סוכל פיגוע של חמאס באצטדיון "טדי" בירושלים

הותר לפרסום: בפעילות של שירות הביטחון הכללי בסיוע צה"ל נעצרה חוליית חמאס שתכננה לבצע פיגועים ביעדים ישראלים מרכזיים. הפעילים שאומנו בחו"ל התכוונו בין היתר לבצע פיגוע באצטדיון בבירה ולחטוף אזרחים בארץ ובחו"ל. חברים בחוליה הוכשרו במפקדת חמאס בטורקיה

חמאס תכנן לבצע פיגוע במהלך משחק כדורגל (יונתן סינדל, פלאש 90)

חוליית חמאס תכננה לבצע פיגוע באצטדיון: הותר לפרסום כי בפעילות של שירות הביטחון הכללי בסיוע צה"ל, נחשפה וסוכלה במהלך ספטמבר 2014 תשתית צבאית נרחבת של חמאס, שפעלה ברחבי איו"ש, לגיוס חוליות צבאיות ולביצוע פיגועים כנגד יעדים ישראליים. בין המטרות: פיגוע באצטדיון הכדורגל "טדי" בבירה, פיגועי מכוניות תופת וחטיפה - ופיגוע ברכבת הקלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פעילות התשתית הוכוונה על ידי מפקדת החמאס בטורקיה, ובה לקחו חלק פעילי חמאס צבאיים שהוכשרו בחו"ל, והוחדרו לשטח לצורך מימוש הפעילות. במסגרת החקירות נעצרו למעלה מ-30 פעילים והוסגרו שני רובים מסוג M-16, תחמושת וחומרים לייצור מטענים.

כמה מחברי החוליה שנעצרו (תקשורת שב"כ)

חלק מפעילי תשתית זו ביצעו באוגוסט האחרון את פיגועי המטען בצומת רחלים ובצומת ג'ית בשומרון, שהסתיימו ללא נפגעים. המטענים, שהופעלו באמצעות טיימר, תוכננו להיות מופעלים במרווח זמנים - זאת בכדי לפגוע גם בכוחות המגיעים לסייע.

בחקירת העצורים נחשף מידע רב על פעילותה של התשתית. בין היתר, עלה כי חלק מהפעילים גויסו לפעילות בירדן, כבר בשנת 2012. הם עברו הכשרות צבאיות וקיבלו משימות, ומתחילת 2014 החלו להיכנס לשטח, כדי לקדם את הפעילות. בין משימותיהם: קיום מפגשים עם פעילים, הכנת תשתיות, ואיסוף מודיעין על יעדים לפיגוע.

בין היעדים שתכננו חברי החוליה להוציא אל הפועל: פיגועי ירי ומטענים כנגד יעדים ישראלים ביהודה ושומרון בהם צירי תנועה, יישובים ונקודות צבא, פיגועי חדירה ליישובים ישראלים, פיגועי חטיפה של ישראלים באיו"ש ובחו"ל, פיגועי מכוניות תופת, גיוס חוליות צבאיות בירדן לטובת מימוש פיגועי חדירה לתחומי ישראל, ופיגועים בשני יעדים מרכזיים בירושלים - בהם אצטדיון "טדי" והרכבת הקלה.

מנגנון הגיוס של חמאס: אימונים צבאיים ותדריכים לביצוע פיגועים

תהליך גיוס הפעילים לחמאס בירדן כלל פנייה לסטודנטים על בסיס היכרות אישית. המסומן לגיוס היה צריך להיות קרוב בדעותיו לתנועת האחים המוסלמים או לחמאס - ובעל יכולות אישיות. אם נמצא פעיל מתאים, הייתה מתבצעת פניה רשמית לגיוסו לחמאס. לאחר הגיוס הועבר הפעיל לאחריות גורמי המפקדה, שדאגו להכשרתו הצבאית והביטחונית.

המטען שנשאו חברי החוליה (תקשורת שב"כ)


ההכשרות התבצעו במספר זירות בתיאום ובפיקוח של פעילי הזרוע הצבאית של חמאס: בירדן, בטורקיה, בסוריה וברצועת עזה. לרצועה הגיעו המגויסים, לעתים באמצעות מנהרות הברחה, ושם עברו, בחסות פעילי הזרוע הצבאית, קורסי חבלה, אימוני נשק, ניתוח שטח וניווט ותדריכים ביטחוניים בנושא ביטחון המידע.

בטורקיה התמקדו בתכנון הפעילות הצבאית: תכלול צירי פעילות שונים, שמטרתם מימוש פיגועים כנגד יעדים בשטחי ישראל, איו"ש וחו"ל. בירדן כללו ההכשרות הצבאיות אימון בנשק, חבלה, התנהלות חשאית ותדריכים ביטחוניים לקראת יישום פיגועים.

הנשקים שנתפסו (תקשורת שב"כ)


לאחר סיום ההכשרות הצבאיות, שולבו הפעילים בצירי הפעילות - על פי חלוקה וציוות שנעשה בידי בכירי הארגון בטורקיה, המחליטים גם על המשימות. ההנחיות לפעילות "יורדות לשטח" באמצעות המפעילים הקדמיים בטורקיה ובירדן, האחראים על מימוש הפעילות.

אחת ממטרות חמאס: תגובה ישראלית חריפה שתביא למיטוט הרשות

לחשיפת התשתית קדמה חשיפה נוספת, באוגוסט 2014, של תשתית חמאס צבאית רחבה ביהודה ובשומרון, בראשותו של ריאד נאצר, פעיל חמאס בכיר מאזור רמאללה. גם תשתית זו, שהוכוונה בידי ראש "מרחב הגדה", סאלח ערורי, פעלה להקמת חוליות צבאיות מכלל אזורי איו"ש, הכניסה לאזור כספים בסכום העולה על מיליון שקלים ורכשה אמצעי לחימה לביצוע פיגועים.

בחמאס הכשירו פעילים במספר זירות (רויטרס)


שתי החשיפות מצביעות על מוטיבציה גבוהה של חמאס לשיקום תשתיותיו הצבאיות באיו"ש, והנעתן לביצוע פיגועים כנגד יעדים ישראליים. מימוש פיגועים באזור זה נועד, בין היתר, לגרור את ישראל לתגובה חריפה וכפועל יוצא מכך - להוביל להתמוטטות הרשות הפלסטינית, שזהו אחד מיעדיה של חמאס. סיכול התשתית, בעיתוי בו סוכלה, מנע מחמאס אפשרות לממש פיגועי טרור נוספים באיו"ש.