יוזמת מופז: תוספת שכר הח"כים – לחיילים

שר הביטחון לשעבר פתח ביוזמה חדשה בתקווה לגייס את כל נבחרי הציבור. תוספת השכר לחברי הכנסת, כ-1,000 שקלים, תועבר ישירות לטובת חיילים עניים. "אנו מחויבים לזאת עד שהממשלה תמצא פתרון למצוקה, זו דוגמא אישית", הוא כתב הבוקר לכלל 120 חברי הכנסת

ארכיון (תומר נאוברג, פלאש 90)

שכר החיילים יעלה בעוד כ-100 עד 200 שקלים בינואר, אבל בשביל חיילים שחיים מתחת לקו העוני מדובר בתוספת לא משמעותית, כשהחובות בבנקים והקושי להתקיים יימשכו. עם זאת, בחודש ינואר הקרוב יעלה שכר חברי הכנסת ונבחרי ציבור נוספים בשלושה אחוזים - כ-1,000 שקלים לערך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יוזמה חדשה של הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר ח"כ שאול מופז (קדימה), קוראת לחברי הכנסת לוותר על תוספת השכר שלהם ולהעביר אותה מדי חודש לידי הגורמים הרלוונטיים במערכת הביטחון ובצה"ל לטובת רווחתם וכבודם של החיילים העניים.

"בימים אלו אנו נחשפים למצבם הכלכלי הקשה של חלק מחיילי צה"ל האמונים על בטחון מדינת ישראל ואזרחיה", כתב מופז במכתב שהוציא הבוקר (רביעי) לכלל חברי הכנסת. "חיילים מעידים שהעלייה הצפויה בדמי הקיום, גם אם אכן תתממש - איננה מספקת למימוש צרכיהם הבסיסיים. קל וחומר, שהיא איננה עונה לצורך הקיומי בקרב חיילים המגיעים ממשפחות מצוקה במציאות של יוקר מחיה הולך וגובר".

לדבריו, אסור לגלות אדישות למצב שבו החיילים המגנים עלינו הם חיילים עניים אשר אינם יכולים למלא את התפקיד המוטל עליהם - לשמור על בטחונה של המדינה, תוך ניהול אורח חיים ראוי.

השכר החדש של החיילים (חדשות 2)

יחל לגייס חברי כנסת למהלך

"ב-1 בינואר 2015 עתיד שכרנו כנבחרי ציבור לעלות בכ-3%, מדובר בתוספת משוערת של מאות ועד אלף שקלים למשכורת. אנו כנבחרי ציבור לא יכולים להשלים עם מציאות חברתית-כלכלית עגומה שבה חיילים נשאבים למעגל העוני כשבאותה עת שכרנו יעלה. חובתנו היא לגלות ערבות הדדית כלפי העם בישראל וכלפי חיילי צה"ל", הוא הוסיף. "על כן, במסגרת יוזמת 'דוגמא אישית' אני קורא לכל חברי, נבחרי הציבור, להעביר את התוספת הצפויה לשכרם החל מינואר 2015 לטובת רווחתם של חיילי צה"ל".

מופז יחל לגייס בימים הקרובים חברי כנסת שיצטרפו איתו למהלך, זאת לטענתו עד שממשלת ישראל תמצא פתרון ראוי למצוקה של החיילים שחיים מתחת לקו העוני. "כרמטכ"ל בעבר וכנבחר ציבור בהווה אני חש חובה מוסרית לבצע פעולה זו ואני קורא לכם להצטרף", הוסיף.

ח"כ שאול מופז (רויטרס)

שר הביטחון הודיע על העלאת השכר לאחר לאחר שנים של מאבקים ושורת פרסומים מהדהדת אודות מצבם הקשה של חיילי צה"ל המתפרנסים בדוחק. בין היתר השנה פורסם בחדשות 2 Online מכתב החיילים העניים לרמטכ"ל, לשר הביטחון ולראש הממשלה, וכן סיפור החיילים שעובדים בניקיון חדרי מדרגות כדי להתפרנס. בנוסף, באולפן שישי עקבנו אחרי מצבם של החיילים בסדרת כתבות בשם "ירוקים מבושה".

לוחם בצה"ל שמקבל היום 860 שקלים בחודש, ייהנה מעלייה של מעט יותר מ-200 שקלים ומשכורתו תעמוד על 1075 שקלים בחודש. תומכי לחימה, שהשתכרו 628 שקלים בחודש, יזכו לתוספת של כמאה שקלים - ויקבלו 782 שקלים בחודש. החיילים העורפיים שהשתכרו 433 שקלים בחודש, יזכו לעלייה של כמאה שקלים - וירוויחו מדי חודש 539 שקלים.

לפי נתונים שפורסמו בעיתון "במחנה", גם העלאה זו לא מספיקה לצורך דמי הקיום של החיילים. בתחילת החודש התקיים דיון בנושא בוועדת החוץ והביטחון, אז חשף נציג צה"ל כי כעשרת אלפים חיילים מקבלים תלושי מזון כל חודש.

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv