הותר לפרסום: רצח עראמי - פיגוע

בלחץ משפחתו של נתנאל עראמי ז"ל, שנפל מבניין לפני כחודשיים, הותר לפרסום המניע. 3 חשודים נעצרו, אך שוחררו. על שאר הפרטים עדיין מוטל צו איסור פרסום. אמו: "הטיוח לא יצליח"

נתנאל ערמי ז"ל (באדיבות המשפחה)

התפתחות משמעותית בפרשת רצח הפועל נתנאל עראמי: בית משפט השלום בפתח תקווה התיר הבוקר (רביעי) לפרסם כי כיוון החקירה המרכזי הוא הכיוון הלאומני. שלושה חשודים נעצרו בחשד חיתוך הכבל עליו נתלה עראמי ז"ל, שנפל אל מותו מקומה 11 בבניין בפתח תקווה לפני כחודשיים, אך לאחר מכן שוחררו השלושה. על פרטי חקירה נוספים עדיין מוטל צו איסור פרסום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקביל, הוכרה משפחת עראמי על ידי המשטרה כנפגעת פעולות איבה, בעקבות הבקשה שהוגשה באמצעות עו"ד חור אוריאל ניזרי מארגון חוננו. במסמך שכותרתו "אישור על פגיעה כתוצאה מפעולות איבה" נכתב כי "נסיבות האירוע מעלות יסוד סביר להניח כי המוות נגרם כתוצאה מפעילות איבה כנגד מדינת ישראל".

השופטת מרב גרינברג התירה לפרסם כי "בתיק החקירה נעצרו ונחקרו על ידי שירות הבטחון הכללי ומשטרת ישראל שלושה חשודים בחשד שהיו מעורבים בגרימת מותו ממניע לאומני. השלושה שוחררו לאחר חקירה ארוכה, וזאת לאחר בחינת התיק בפרקליטות ומאחר שלא נמצאה הצדקה משפטית להמשך מעצרם. החקירה נמשכת".

אמו של עראמי, מרים, שיחד עם בני משפחתה לחצה להתרת פרסום הפרטים, הביעה הבוקר שביעות רצון מההחלטה. "חשוב לנו שיפרסמו את הדברים, שכולם יידעו את האמת וידעו שנתנאל יצא לעבודה ולא חזר, אלא נרצח על היותו יהודי", אמרה. "כל סתימת הפיות ונסיונות הטיוח לא יצליחו. אנחנו בעזרת השם נתנו הבטחה לנתנאל לפני שבועיים כשהיינו אצלו בבית העלמין ביום ההולדת שלו שאנחנו לא ננוח ולא נשקוט עד שימצאו הרוצחים. אנחנו כועסים על זה שאף גורם ממשלתי כמו נשיא המדינה וראש הממשלה לא הגיעו לנחם אותנו ואפילו לא ניחמו אותנו בטלפון. את אבו ח'דיר כולם ניחמו, כנראה בשבילם הוא יותר חשוב מהדם של הבן שלי".

"כל יום הם מזנבים בנו". אביו של ערמי ז"ל (חדשות 2)

"להמשיך לחקור"

עו"ד חור אוריאל ניזרי, שייצג את המשפחה, בירך גם הוא על ההחלטה. "אנו מודים לבית המשפט על החלטתו ואנחנו קוראים לרשויות השלטון השונות לבוא ולעשות את תפקידן", אמר. "אנחנו קוראים לשב"כ ולמשטרה להמשיך ולחקור ולבצע את פעולות החקירה הנדרשות. יחד עם זאת אנחנו כואבים ומצרים על כך שהיינו צריכים להתגלגל עד לפתח של בית המשפט כדי לקבל את המובן והברור מכל".

בסוף חודש ספטמבר, כשבועיים לאחר שנפל עראמי אל מותו, כינסה משפחתו מסיבת עיתונאים שבה טענה בנחרצות כי הרקע לרצח אכן היה לאומני. "האבידה והקורבן של נתנאל זה לא קורבן יחיד", אמר אביו שמירר בבכי בפתח דבריו. "זה קורבן ציבור של כלל ישראל. כל יום הם מזנבים בנו. אלו ברכב ואלו בסוסים, פעם זה עם משאית, פעם זה עם טרקטור, משתלחים בילדים, בגני ילדים, זורקים אבנים".

"אנחנו כמו במטווח". אמו ואלמנתו של ערמי (חדשות 2)

תאונת העבודה התבררה כחשד לרצח

עראמי נפל ונהרג במהלך עבודות סנפלינג בבניין רב קומות בבנייה. הוא עסק בחיזוק ברגים בממ"ד בקומה ה-11 ונתלה באמצעות כבלי הסנפלינג בין שמיים וארץ. חברו שעבד עמו סיפר כי לאחר שסיים את עבודתו וקיפל את כליו ירד לרכבו על מנת להמתין לעראמי. לדבריו, עראמי אמר לו כי עליו לחזק עוד שניים-שלושה ברגים בפתחי האוורור של הממ"ד. אלא שאז הוא נפל ומת.

בתחילה דווח כי מדובר בתאונת עבודה, אך ממצאים שנמצאו בזירה העלו חשד כי מדובר ברצח. תוך זמן קצר התברר כי הרקע לאומני, אך צו איסור פרסום הוטל על החקירה.

במקביל, שר הפנים ארדן החליט היום על ביטול היתר השהייה בישראל של נדיה אבו ג׳מיל, אשתו של המחבל שביצע את הפיגוע בבית הכנסת בהר נוף לפני כשבוע, פיגוע בו נרצחו ארבעה מתפללים ושוטר.

האישה נולדה בשטחי הרשות הפלסטינית, ושהתה בישראל מכוח הליך של ״איחוד משפחות״ במהלכו מתאפשר לפלסטינים לגור בישראל היה ובין השאר הם מתחתנים עם תושב מזרח ירושלים. בעקבות המהלך, האישה תעזוב את ישראל בחזרה לשטחי הרשות הפלסטינית ותישלל ממנה כל זכות כספית וסוציאלית בעתיד ממדינת ישראל.

השר ארדן אמר על ההחלטה: ״הוריתי על ביטול היתר השהייה בישראל של נדיה אבו ג׳מיל, כל מי שמעורב בטרור צריך לקחת בחשבון שעלולות להיות לכך השלכות גם על בני משפחתו".

בהכנת הידיעה השתתף מתן חצרוני.