התגייס לדאע"ש, חזר לארץ - ונעצר

כתב אישום יוגש נגד ערבי-ישראלי תושב יפיע שהצטרף מרצונו למחנה אימונים של דאע"ש בסוריה, לאחר שהסתנן למדינה מטורקיה. אחרי 10 ימים במחנה הוא שינה את דעתו וחזר לארץ. בתחילת החודש הורשע ערבי-ישראלי אחר, תושב אום אל פחם, בהצטרפות לארגון

חמזה מגאמסה, ארכיון

התופעה שבה צעירים מוסלמים מתגייסים לארגון הטרור הרצחני דאע"ש לא אופיינית רק למדינות אירופה: לבית המשפט המחוזי בנצרת הוגש היום (ראשון) כתב אישום נגד חמזה מגאמסה, בן 22 מיפיע, שחזר באחרונה מסוריה והתגייס לדאע"ש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי האישום, בתחילת אוקטובר יצא מגאמסה מהארץ בניגוד לחוק יחד עם שלושה מחבריו, טס לטורקיה והסתנן עם שניים מחבריו לסוריה. מגאמסה ושני חבריו, מחמד צאבר כנאנה ומחמד מרואן כילאני, התייצבו בבסיס הקליטה של דאע"ש והתגייסו לשורות הארגון.

במשך עשרה ימים שהה מגאמסה במחנה האימונים של דאע"ש כהכנה להפוך ללוחם בארגון שמטיל אימה על עירק וסוריה. לבסוף הוא החליט לחזור למשפחתו ושב על עקבותיו לטורקיה, משם המשיך בטיסה לישראל. עם שובו ארצה, הוא נעצר בנתב"ג והועבר לחקירה.

בתחילת אוקטובר, לאחר שחבר שהיה איתו חזר, ככל הנראה חזר גם הוא, וצעיר שלישי שנסע איתם נשאר בסוריה. משפחתו, יחד עם גורמים נוספים, עשו מאמצים רבים בתקופה האחרונה להחזיר אותו, אך הניסיונות לא צלחו.

מגאמסה הואשם היום על ידי פרקליטות מחוז צפון בגין עבירות של מגע עם סוכני חוץ, חברות בהתאחדות בלתי מותרת, קשירת קשר לביצוע פשע ויציאה שלא כדין.

עו"ד חאזם יוסף, המייצג את מגאמסה מטעם הסניגוריה הציבורית, מסר בתגובה: "הנאשם שהה רק מספר ימים בסוריה. במהלך שהותו הוא עבר אימוני ספורט בלבד. תוך זמן קצר הבין את הטעות שעשה וחזר מיוזמתו".

ערבי-ישראלי נשלח לכלא בגלל הצטרפות לדאע"ש

בתחילת החודש גזר בית משפט השלום בחיפה 22 חודשי מאסר על אחמד שורבאג'י, תושב אום אל פאחם בן 23, שהורשע לפני כחודש וחצי בביצוע עבירות של יציאה שלא כדין לסוריה וביצוע אימונים צבאיים אסורים, בין היתר בשורות ארגון דאע"ש.

השופטת אורית קנטור ציינה בהחלטתה כי התייחסה בגזר הדין לעניין ההרתעה ולתיקון שהוכנס לחוק בספטמבר האחרון, אז הוחלט להכריז על דאע"ש כהתאגדות לא חוקית. לדבריה, בשקלול כל הנתונים ולאור חזרתו של שורבאג'י לישראל והבעת החרטה שלו היא החליטה לגזור עליו 22 חודשי מאסר. זאת, למרות בקשת הפרקליטות להטיל עליו 4 שנות מאסר.

משפחתו המורחבת של שורבאג'י הגיעה לתמוך בו בדיון. אביו הדגיש כי עצם העובדה שבנו התחרט מצביעה על כך שלא הייתה לו כל כוונה לפגוע בביטחון המדינה: "הבן שלי טעה ועכשיו הוא ישלם את המחיר".