תפיסת ענק: סוכלה העברת משלוח זיקוקים למזרח ירושלים

במבצע משותף של המכס בנמל אשדוד והמשטרה סוכלה העברת משלוח הזיקוקים והנשק הקר הגדול ביותר שהועבר לישראל. גורמים בכירים במשטרה מדגישים כי המשלוח אמור היה לשדרג באופן משמעותי את מארגני המהומות האלימות בירושלים

נשק מוסווה כמתנת חג המולד: משלוח גדול של זיקוקים נתפס היום (חמישי) בנמל אשדוד. המשלוח היה מיועד לתושב מזרח ירושלים, אולם מידע מודיעני של משטרת ירושלים הוביל לסיכול העברת הסחורה ולתפיסתה עם הגעתה לנמל בידי המוכסים במקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אנשי המכס באשדוד מספרים כי מדובר במשלוח הזיקוקים והנשק הקר, הגדול ביותר שאי פעם נתפס שם בישראל. עוד סיפרו שאמצעי הלחימה הוסוו בתוך משלוחים המיועדים לכאורה לחג המולד. במשלוח נתפסו אלפי כלי נשק קר, שוקרים חשמליים ומאות אלפי נפצים וזיקוקים.

מדובר בשתי מכולות שהגיעו מסין דרך הים, עם תכולה מוצהרת של קישוטי חג מולד ומיועדות היו להגיע לתושב בית חנינא. בלשי וחוקרי הימ"ר החלו בפעילות מבצעית סמויה, בשיתוף אנשי מכס אשדוד, פעילות שנמשכה מספר ימים עד לביצוע המעצרים אתמול.

3 ערבים תושבי הצפון, מצוידים בייפוי כוח, הגיעו בשבוע שעבר לנמל אשדוד במטרה לשחרר את המכולות מהמכס. השלושה הגיעו עם שתי משאיות הובלה, העמיסו את המכולות והובילו אותן למחסן בעפולה - שם התכוונו לפרוק את תכולתן.

מספר חשודים נעצרו (דוברות המשטרה)


בלשי ימ"ר ירושלים תפסו את המכולות טרם פריקתן, עצרו את החשודים שהגיעו לשחרר את המכולות וכן את בעל המחסן בעפולה ועובד נוסף במחסן. בתום חקירתם הוארך מעצרם של שניים מהחשודים. עוד עיכבו הבלשים והחוקרים את נהגי המשאיות וכ- 12 פועלים שהמתינו לפריקת תכולת המכולות, המעוכבים נחקרו ושוחררו בתום חקירתם.

המשלוח עלול היה לחזק משמעותית את המתפרעים בבירה

גורמים בכירים במשטרה מדגישים כי משלוח הזיקוקים העצום היה אמור לשדרג באופן משמעותי ביותר את יכולתם של מארגני המהומות במזרח ירושלים. ירי הזיקוקים בכינון ישיר לעבר כוחות הביטחון הפך בשבועות האחרונים לתופעה מובילה בהסלמה, ולנשק מוביל עבור הצעירים המתפרעים במזרח ירושלים. בשל כך הוחלט במטה הארצי במשטרה להציב את הנושא בעדיפות גבוהה במיוחד.

חלק מהמשלוח, היום (דוברות המשטרה)

מפקד מחוז ירושלים, ניצב משה (צ'יקו) אדרי, שיבח את היחידה המרכזית ואנשי המכס באשדוד על פעילותם המשותפת שהניבה מעצר חשודים ותפיסה חסרת תקדים בהיקפה: "מדובר באמצעים שכבר גרמו לפציעות בדרגות שונות של שוטרים ולוחמי מג"ב ותפיסתם היא צעד חשוב ומשמעותי בתקיפת הפרות הסדר ושמירה על ביטחון אזרחי ירושלים ומבקריה".

בשיחה עם חדשות 2 אומר רפי גבאי, מנהל המכס בנמל אשדוד כי "איתרנו 2 מכולות שהציבו עליהם קישוטים לחג המולד. המכולות נשלחו לתושב מזרח ירושלים מבית חנינא. ביצענו פעילות סמויה על מנת לאתר מה יש בתוך המכולות, והתברר שבתוך אחת המכולות היו מאות אלפי נפצים וזיקוקים, ובמכולה השניה היו 16,000 אמצעי לחימה קרים, בהם 5,200 סכיני קומנדו, 4,300 פנסים שבאמצעות כפתור נסתר משמשים כשוקר חשמלי רב עוצמה, 5,500 שוקרים וכאלף חרבות".

"מאחר וראינו שזה אירוע בעל השלכות ביטחוניות, החלטנו לחבור ליחידה המרכזית של משטרת ירושלים, וביחד הרמנו פעילות סמויה שבעקבותיה נעצרו מספר חשודים. זהו אירוע התפיסה הגדול ביותר שזכור לנו מבחינת אמצעי לחימה קרים ונפצים", מספר מנהל המכס. "בעקבות האירועים האחרונים אנו עוסקים רבות כדי לתפוס כל ניסיון הברחה, עם הדגש על נפצים וזיקוקים".

הפעילות למנוע הברחות מצטרפת למאמץ המשפטי להחמרת הענישה כנגד יורי הזיקוקים, כמו גם מניעת הפצתם לישראל. רק לפני יומיים (שלישי) אישרה ועדת הכלכלה של הכנסת את האיסור לייבא לישראל זיקוקים, לאחר שהשימוש בהם הפך לנפוץ מאוד במהלך סבב ההסלמה הנוכחי, שזכה לכינוי "אינתיפאדת הזיקוקים".

בהכנת הידיעה השתתפו עמליה דואק, משה נוסבאום וניר דבורי.