עקב ההסלמה: חיילי מילואים של שייטת 13 יתנדבו בירושלים

ביום שאחרי הפיגוע הרצחני בבית הכנסת, נמשכים העימותים בבירה. בתוך כך, סוכם במשטרה כי אנשי הקומנדו הימי יפעלו במסגרת המשמר האזרחי ביחידות המיוחדות של יס"מ. אימון ההקמה ייערך כבר בימים הקרובים

יתנדבו למשמר האזרחי. ארכיון (דובר צה"ל)

פרסום ראשון: ביום שאחרי הטבח בבית הכנסת, נראה כי הצבת הכוחות בכניסות לשכונות ולכפרים עדיין לא מרגיעה את השטח. בתוך כך, פורסם הערב (רביעי) במהדורה המרכזית כי בעקבות העימותים והפיגועים האחרונים שהתרחשו בעיקר בירושלים, סוכם היום אצל ראש אגף המבצעים במטה הארצי של המשטרה כי חיילי מילואים של שייטת 13 - הקומנדו הימי - יתנדבו ויפעלו במסגרת המשמר האזרחי עם יחידות מיוחדות של יס"מ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כבר בעוד כמה ימים יתקיים אימון הקמה ראשון שבו ייקחו חלק 23 לוחמי קומנדו במילואים, בהם גם חמישה קצינים, שיימשך שבוע ימים שבמהלכו ילמדו מהן פעולות השיטור ויתאמנו בפעילות משולבת של יחידות היס"מ. מדובר בפעילות התנדבותית שנעשית על חשבון הזמן הפרטי של הלוחמים ובלי שום קשר לימי המילואים שהם משרתים.

בפיקוד המשטרה אומרים כי דווקא הדוגמה יוצאת הדופן הזו של לוחמי הקומנדו עשויה לדרבן אלפי אזרחים ברחבי הארץ לשוב ולהצטרף למתנדבי המשמר האזרחי ולהגביר את הביטחון ותחושת הביטחון בחוצות הערים.

רב-פקד עופר שחר, קצין יחידות מיוחדות במשמר האזרחי, אומר הערב כי בעקבות הפרסום הגיעו פניות נוספות, הן של לוחמי שייטת במילואים והן מצד לוחמי מילואים אחרים ביחידות מיוחדות אחרות של צה"ל, שמבקשים לבוא ולהתנדב לפעילות במשמר האזרחי וביחידות המיוחדות של המשטרה.

עימותים בירושלים. ארכיון (רויטרס)

אחרי הפיגוע בבית הכנסת: שוטרים בפתחי הכפרים במזרח ירושלים

מוקדם יותר היום, כיממה אחרי הפיגוע הרצחני שגבה את חייהם של חמישה בני אדם בבית הכנסת "קהילת בני תורה" בשכונת הר נוף שבירושלים - נרשמה כוננות גבוהה מאוד בבירה. במוסדות החינוך הוגברה האבטחה ושוטרי משמר הגבול הוצבו בסמוך לכפרים ערביים במזרח העיר.

השוטרים הונחו להדק את הפיקוח על היוצאים מן הכפרים ולחפש בכליהם. אלא שמדובר בבדיקות מדגמיות בלבד ולא כל פלסטיני נבדק. במקביל, ביקר היום ראש הממשלה בנימין נתניהו בחמ"ל יחידת התצפיות החדש של עיריית ירושלים, המפעילה בלוני תצפית הפזורים ברחבי העיר.

"אני מתרשם שיש מאמץ אמיתי לשווק את היכולות שלנו, גם להגן וגם להתערב בזמן אמיתי נגד מפגעים ומחבלים", אמר נתניהו, והתייחס להריסת בית המחבל שרצח לפני כחודש את התינוקת חיה זיסל-בראון ברכבת הקלה. "זה צעד משמעותי וחשוב ויהיו עוד הריסות של בתים, יהיו עוד הרבה צעדים.

"אין לנו דבר נגד תושבי מזרח ירושלים, אבל לא נסבול פגיעות באזרחינו ונפעל נגד אנשים שמבצעים את הדברים האלו וגם נגד המתסיסים. ביד נחושה ותקיפה נחזיר את הביטחון לירושלים". ראש העיר ירושלים ניר ברקת אמר כי "עברנו אתמול יום מאוד מאוד קשה, אבל אנחנו מסתכלים קדימה ויודעים שנתגבר ונתמודד".