הקצין שחיסל את המחבלים: "היה ברור שאם אני בחוץ – רוצחים יהודים בפנים"

את הדיווחים על קולות הירי שנשמעו בישיבת "קהילת יעקב", שמע רפ"ק א' כשהיה בדרכו לעוד יום עבודה בתפקידו כקצין במחלקה לזיהוי פלילי של המשטרה. עם הגיעו למקום, נקלע הקצין לירי חי שממנו נפגע שוטר אחר. הוא שלף את נשקו והתקרב אל חדר המדרגות עד שנתקל בשני המחבלים. "ידעתי שזה או אני או הם", אמר

קצין המשטרה שחיסל הבוקר את שני מבצעי הטבח בבית הכנסת "קהילת יעקב" בירושלים, משחזר את הרגעים המתוחים במהלך האירוע, מעת הגעתו לזירת הרצח ועד לחיסולם של שני המחבלים במקום. "הבנתי שזה או אני או הם, וביצעתי ירי", סיפר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הבוקר הזה התחיל רפ"ק א', קצין משטרה במעבדה לזיהוי פלילי, כמו בכל בוקר. בשעה שנסע עם חברו לעבודה, שמעו השניים ברשת הקשר את הדיווחים על קולות ירי שנשמעו בישיבת "קהילת יעקב" שברחוב אגסי בירושלים. "הסיטואציה הראשונה שעלתה לי לראש הייתה 'מרכז הרב'", הוא מספר. "היה לי ברור לחלוטין שמדובר באירוע חריג. צמצמנו לשם במהירות האפשרית, כי היה לנו ברור שאנחנו קודם כל אנשי משטרה ורק לאחר מכן אנשי זיהוי פלילי".

עם הגעתם למקום, הבחינו שני הקצינים בשלושה אנשי משטרה נוספים שהגיעו למקום קודם לכן. "שאלתי אותם מה קרה, ושמעתי ירי", משחזר הקצין. "נצמדנו לקיר. הסתכלתי למעלה וראיתי שיש חלונות. פחדנו שנקבל ירי דרך החלון, אז הלכנו לתפוס מחסה מאחורי רכב. המשכנו לשמוע ירי, ובשלב הזה היה לי ברור שאם אני עומד בחוץ – רוצחים יהודים בתוך הישיבה".

בשלב הבא זיהו המחבלים את אחד מאנשי הכוח, פתחו לעברו בירי ופגעו בו. זו הייתה הנקודה שסימנה ל-א' כי רגע ההכרעה של האירוע קרוב. "השוטר שעמד לידי חטף ירי ברגל ונפל לרצפה, הבנתי שאני נמצא בטווח אש", הוא מספר. "הייתי מאוד מאוד מפוקס. הבחנתי בשני צעירים רצים. הראשון החזיק אקדח וסכין קצבים גדולה מגואלת בדם, והשני החזיק גם הוא סכין מגואלת בדם. הם היו בטווח של 5-7 מטר, וידעתי שזה או אני או הם. ביצעתי ירי לעבר הראשון, ראיתי שהוא קורס, ירי לעבר השני, קורס. המשכתי לבצע ירי, הבחנתי שנגמרה לי התחמושת".

למרות שכבר הבין כי המראות בתוך בית הכנסת קשים, דבר לא הכין את הקצין למחזה המחריד שנגלה לעיניו. "עלינו בגרם המדרגות, שם הבחנתי בחרדי מגואל בדם", הוא אומר. "נכנסנו פנימה, והכל שם היה מלא בהמון המון דם, המון המון חרדים ששוכבים על הרצפה. זה היה פשוט טבח".

במהלך הניסיונות לחסל את המחבלים נפצעו שני שוטרים מירי, כשמצבו של אחד מהם מוגדר אנוש.