אחרי הפיגוע: תוגברה האבטחה בירושלים

שעות ספורות לאחר הטבח בבית הכנסת הוחלט לתגבר את האבטחה במוסדות החינוך בבירה ולהוסיף ניידות שיסיירו בשכונות התפר. בנוסף, פתחה עיריית י-ם במבצע גיוס נרחב למערך המשמר האזרחי. המשטרה העלתה את רמת הכוננות והמפכ"ל הנחה "להיערך פעולות נקם, תג מחיר והפרות סדר לאומניות"

כוחות משטרה בזירת הפיגוע (חדשות 2)

המשטרה מעלה כוננות: בתום הערכת מצב שהתקיימה במשטרה בעקבות הטבח בבית הכנסת בשכונת הר נוסף בירושלים, הוחלט להגביר באופן משמעותי את כמות הכוחות המסיירים בבירה. לדברי המפכ"ל יוחנן דנינו, יש להיערך לכל תרחיש אפשרי - החל מפעולות נקם ועד הפרות סדר לאומניות. במקביל, הוחלט להציב מאבטחים גם בגני הילדים ובמוסדות החינוך בעיר, הנמצאת במרכז התסיסה בשבועות האחרונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שעות ספורות לאחר הפיגוע האכזרי שבו נהרגו ארבעה מתפללים יהודים בבית הכנסת, ולאחר שהורים רבים הביעו חשש בפני העירייה מההסלמה במצב הביטחוני, הוחלט לעבות את נוכחות המשטרה, כחלק מריענון הנחיות הביטחון ותגבור מערכי האבטחה במוסדות החינוך בבירה. בנוסף הוחלט לתגבר את מערך המשמר האזרחי והמתנדבים בשכונות המועדות.

מוסדות החינוך יאובטחו, ארכיון (רויטרס)

ההחלטה התקבלה על ידי עיריית ירושלים יחד עם משטרת ישראל, שבמסגרתה יוצבו מאבטחים בגני הילדים בכל גן שיש לו תקן של מאבטח - כבר ממחר. אבטחת גני הילדים בבירה מבוססת על כמה מעגלי אבטחה, בהם פעילות המשטרה, ניידות סיור אזרחיות המעניקות מענה ייעודי לגנים, מערכת בקרה בכניסה לגנים ולחצן מצוקה.

שוטרים בזירה, הבוקר (פלאש 90)

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת אמר היום כי "החלטנו על מבצע נרחב לגיוס מתנדבים למשמר האזרחי בירושלים. אני קורא לתושבי העיר להתנדב ולחזק את הסיוע האזרחי לכוחות הביטחון". בעירייה מדגישים כי המהלך יסייע לחזק את הסיוע האזרחי לכוחות הביטחון ולהחזיר את תחושת הביטחון לאזרחים.

זירת הפיגוע, הבוקר (רויטרס)

מפכ"ל המשטרה דנינו, שכינס את סגל הפיקוד הבכיר, החליט כי המשטרה עוברת לפעילות מיוחדת ברמה ג'. בנוסף, בעקבות המצב הוא הורה על ביטול חופשות ופגרות לכל השוטרים והנחה להגביר את הסיורים סביב מסגדים ובתי כנסת.

"מדובר בפיגוע מהקשים שידענו בשנים האחרונות במקום הקדוש ביותר בו מצאו אנשים את מותם", אמר המפכ"ל דנינו. "תגובה נחושה וראויה של שוטרים שהגיעו לזירת האירוע וחיסלו את המחבלים מנעה פיגוע קשה יותר".

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' שהגיע לזירה הבוקר, הדגיש כי בכוונת המשטרה לעשות כל הנדרש על מנת להשיב את הביטחון לתושבי הבירה בתקופה מתוחה זו. "הפיגוע התרחש בעקבות ההסתה הברורה שאנחנו עדים לה מהרשות הפלסטינית והעומד בראשה אבו-מאזן", הדגיש השר אהרונוביץ'. הוא המשיך וקרא לתושבים לשמור על איפוק ו"להימנע מלקחת את החוק לידיים".

מתיחות בירושלים, היום (רויטרס)

הפיגוע התרחש בשעות הבוקר, בזמן שהמתפללים ערכו בו את תפילת השחרית. שני המחבלים הפלסטינים, תושבי שכונת ג'בל מוכבאר שבמזרח העיר, חדרו לבית התפילה ורצחו ארבעה מהמתפללים באמצעות גרזנים וירי אקדחים. שני שוטרים ששהו בסמוך למקום ושמעו את הדיווח ברשת הקשר, הגיעו לזירה וניהלו קרב יריות עם המחבלים והצליחו לחסל אותם.

שעות ספורות לאחר הטבח התגלו מימדי האסון: ארבעת הנרצחים בפיגוע הם תושבי אותו רחוב בירושלים שעלו בשנים האחרונות לישראל והגיעו בשעות הבוקר המוקדמות לתפילת שחרית. הרב משה טברסקי, אברהם שמואל גולדברג, אריה קופינסקי וקלמן לוין הם ההרוגים בפיגוע. "הרגע הנורא מכל הגיע", סיפר תושב השכונה, "את כל הנרצחים הכרנו היטב".