אבו מאזן מגנה את הפיגוע, בישראל דנים בתגובה

בעקבות הטבח בבית הכנסת פרסמה לשכת יו"ר הרשות הודעה בה נכתב: "מגנים את רצח המתפללים". יחד עם זאת, קרא אבו מאזן לישראל "לחדול מהפרובוקציות בירושלים". נתניהו ויעלון יכנסו התייעצויות עם צמרת מערכת הביטחון. עימותים בין כוחות הביטחון למתפרעים בשכונה שבה התגוררו המחבלים

שעות ספורות לאחר הטבח בבית הכנסת בירושלים שבו נהרגו ארבעה מתפללים יהודים ועוד שמונה נפצעו, מגנה יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן את המקרה וקורא להרגעת הרוחות. "אנו מגנים רצח אזרחים, ולא משנה מאיזה צד. היום אנו מגנים את רצח המתפללים היהודים שאירע באחד מבתי הכנסת של ירושלים", אמר אבו-מאזן שהוסיף: "כמו כן אנו מגנים את כל מעשי האלימות וקוראים להפסקת הפלישות למסגד אל-אקצא". בצמרת הביטחון הישראלית מקיימים שורה של דיונים על מנת לבחון את דרכי התגובה האפשריות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהודעה הפלסטינית נאמר כי הם מתנגדים גם "לפרובוקציות של המתנחלים וההסתה של כמה מהשרים הישראלים. הנשיאות הפלסטינית מדגישה כי הגיעה העת לסיום הכיבוש, ומחויבת לפתרון צודק המבוסס על שתי מדינות, על סמך ההחלטות הבינלאומיות, וכן מחויבת לשמור על אווירת רגיעה ועל ההבנות שהושגו בעמאן".

ארגון החזית העממית נטל אחריות על הפיגוע, וטען כי שני המחבלים שחוסלו בזירה השתייכו אליו. כוחות צבא ומשטרה פשטו הבוקר על ביתם של השניים, רסאן (27) ועודאי (22) אבו אלג'מל, בשכונת ג'בל מוכבר שבירושלים. מדובר בפלסטינים בעלי תעודת זהות כחולה, ואחיו של אחד מהם הוא אסיר הכלוא בימים אלה בישראל. בעקבות כניסת הכוחות לאזור, החלו התפרעויות במקום, כשעשרות צעירים התאספו ויידו אבנים.

בעקבות הפיגוע האכזרי כינס ראש הממשלה נתניהו התייעצות ביטחונית בלשכתו. למרות הודעת הגינוי, נתניהו סימן את האחראי להסלמה בשבועות האחרונים - יו"ר הרשות. "זאת התוצאה הישירה של ההסתה שמובלת על ידי החמאס ואבו-מאזן, הסתה שהקהילה הבינלאומית מתעלמת ממנה בחוסר אחריות", אמר נתניהו הבוקר. "נגיב ביד קשה לרצח האכזרי של יהודים שבאו להתפלל ונקטלו בידי מרצחים שפלים".

זירת הפיגוע, הבוקר (רויטרס)

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, אמר כי "מדינת ישראל תכה את הטרור. נילחם בו בנחישות, ולא נאפשר לאיש לשבש את חיינו ולפגוע בנו. נרדוף אחר מבצעי הפיגועים ושולחיהם בכל מקום ובכל דרך, בגבולות ישראל ומחוץ להם. מסע הרצח של יהודים המתפללים בבית כנסת הבוקר בירושלים, הוא תוצאה ישירה של ההסתה, השקרים והשנאה שמופצים מדי יום ברשות הפלסטינית, בהנהגת אבו-מאזן".

"אנו עדים פעם אחר פעם לניסיונות של גורמי טרור פלסטיניים לפגוע בריבונותה של מדינת ישראל בירושלים ולהרוג כמה שיותר יהודים רק משום שהם יהודים", הוסיף יעלון. "הם מוזנים בדברי הבלע הממוסדים נגד ישראל, שהרשות הפלסטינית בראשות אבו מאזן מפיצה ומעודדת בספרי הלימוד, באמצעי התקשורת ובנאומים שקריים וחסרי תקדים בתיעוב שהם מפיצים".

פינוי הפצועים, הבוקר (רויטרס)

קרי שוחח עם נתניהו: "מעשה ברוטאלי"

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שניסה בשבוע האחרון להרגיע את הרוחות במזרח התיכון בכלל ובירושלים בפרט, שוחח הבוקר עם ראש הממשלה נתניהו והביע את תנחומיו בפני משפחות קורבנות הטבח. נתניהו אמר לו בתגובה כי "מדובר בתוצאה ישירה של ההסתה של אבו-מאזן, זה רצח מתועב במקום קדוש".

במסיבת עיתונאים משותפת עם מקבילו הבריטי בלונדון, אמר קרי: "שוחחתי עכשיו בטלפון עם ראש ממשלת ישראל, הבוקר פלסטינים תקפו יהודים שהתפללו בבית כנסת. אנשים שבאו לעבוד את אלוהים נטבחו והוכו בגרזן בפעולה שהיא מעשה טרור גרידא, זהו מעשה ברוטאלי וחסר היגיון".

זירת הפיגוע, הבוקר (רויטרס)

קרי קרא להנהגה הפלסטינית לגנות את הפיגוע באופן החריף ביותר. "לאלימות מסוג זה אין מקום, ודאי לא אחרי השיחות שערכנו בעמאן". זמן קצר לאחר מכן פרסמה הרשות הפלסטינית הודעת גינוי לטבח. "אנו מגנים הרג מאמינים יהודים במקום תפילתם ומגנים הרג אזרחים, ולא משנה מי שביצע אותו".

על פי סוכנות הידיעות AP קרי מיישר קו עם נתניהו ורואה בקריאות הפלסטיניות לצאת ל"ימי זעם" כדבר שהוביל למתקפות האחרונות. על פי הדיווח, קרי סבור שההנהגה הפלסטינית חייבת לנקוט צעדים משמעותיים יותר על מנת למנוע אירועים כאלה. "ההנהגה מוכרחה להוביל את האזור למסלול השלום", אמר קרי.

הפיגוע התרחש בשעות הבוקר, בזמן שהמתפללים ערכו בו את תפילת השחרית. שני המחבלים הפלסטינים, תושבי שכונת ג'בל מוכבאר שבמזרח העיר, חדרו לבית התפילה ורצחו ארבעה מהמתפללים באמצעות גרזנים וירי אקדחים. שני שוטרים ששהו בסמוך למקום ושמעו את הדיווח ברשת הקשר, הגיעו לזירה וניהלו קרב יריות עם המחבלים והצליחו לחסל אותם.

על פי הדיווחים מהזירה, המחבלים עברו מחדר תפילה אחד לאחר ותקפו את המתפללים שהגיעו למקום בשעות הבוקר המוקדמות. לפחות שמונה בני אדם נוספים נפצעו, מצבם של ארבעה מהם מוגדר קשה. בין הנפגעים גם השוטרים שהצליחו לנטרל את התוקפים. פרמדיקים של מד"א שהוזעקו לזירה פינו אותם לבתי החולים שערי צדק והדסה עין כרם בירושלים.

בהכנת הידיעה השתתפו: ניר דבורי, עמית ולדמן, ירון שניידר, עפר חדד, אוהד חמו ודפנה ליאל.