פיגוע בבית כנסת בירושלים: ארבעה מתפללים נרצחו, המחבלים חוסלו

שני מחבלים פרצו למתחם בית הכנסת "קהילת יעקב" בשכונת הר נוף בזמן תפילת שחרית, פתחו בירי ותקפו מתפללים עם גרזנים. 4 נהרגו ו-8 נפצעו. שוטרים שהיו בקרבת המקום חיסלו את המחבלים. במהלך חילופי האש נפצעו שני שוטרים אנוש וקשה

טבח בבית כנסת בירושלים: שני מחבלים פלסטינים, תושבי מזרח ירושלים, חדרו הבוקר לבית התפילה "קהילת יעקב" בשכונת הר נוף שבבירה ורצחו ארבעה מהמתפללים במקום באמצעות גרזנים וירי אקדחים. שני שוטרים ששהו בסמוך למקום ושמעו את הדיווח ברשת הקשר, הגיעו לזירה וניהלו קרב יריות עם המחבלים והצליחו לחסל אותם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זירת הפיגוע, הבוקר (חדשות 2)

על פי הדיווחים מהזירה, המחבלים עברו מחדר תפילה אחד לאחר ותקפו את המתפללים שהגיעו למקום בשעות הבוקר המוקדמות. לפחות שמונה בני אדם נוספים נפצעו, מצבם של ארבעה מהם מוגדר קשה. בין הנפגעים גם השוטרים שהצליחו לנטרל את התוקפים. צוותים של מד"א ושל איחוד הצלה שהוזעקו לזירה פינו אותם לבתי החולים שערי צדק והדסה עין כרם בירושלים.

עדי ראייה לפיגוע דיווחו שראו אדם שלישי שנמלט מהזירה, והמשטרה פתחה במצוד אחריו ברחבי הבירה. מבדיקה ראשונית של זהות המחבלים, עולה כי מדובר בשני פלסטינים תושבי ג'בל מוכבאר. על פי דיווחים בתקשורת הפלסטינית, אחד המחבלים הוא סעיד אבו אל-ג׳מל שעבד במכולת הסמוכה לבית הכנסת, אחיו כלוא בישראל. שעות לאחר הפיגוע, פשטה המשטרה על בתי המחבלים ועצרה את בני משפחותיהם.

בחמאס בירכו הבוקר על הטבח בבית הכנסת וטענו כי מדובר בתגובה על מותו של נהג האוטובוס הערבי אתמול. "זו התפתחות איכותית בעימות עם הכיבוש ותגובה ממשית על פשעיו הנמשכים", אמר דובר חמאס, חוסאם בדראן. "האחרון בהם היה הוצאתו להורג של הצעיר ממזרח ירושלים אמש״.

יוסף, תושב השכונה שהתפלל בבית הכנסת בשעה שהמחבלים נכנסו בשעריו, סיפר על השתלשלות האירועים. "הם היו שניים, אחד עם נשק חם והשני עם סכין. הם נכנסו באמצעו התפילה. פתאום שמענו יריות והייתה המולה. ניסיתי להימלט בין הכיסאות והשולחנות, הטלית נתפסה בניהם, השארתי הכל וברחתי", הוא סיפר.

כוח משטרה בבית הכנסת, הבוקר (רויטרס)

"הבנו מיד מה קורה כי המחבל ירה לפני שנכנס לבית כנסת", שחזר עד הראייה. "הוא ירה באקדח והם צעקו אללה אכבר. הבנו שקורה פה אירוע. הם היו חשופי פנים. מה שעובר בראש הוא שאתה מדבר עם הקב"ה ברמות שלא דיברת בעבר. אתה מבקש שיציל אותך מהאירוע הנורא הזה".

מוטי בוקצין, דובר זק"א סיפר כי "הזירה הייתה קשה מאוד ומורכבת עם כמה בתי תפילה וחדרים. המחבלים עברו בין החדרים ופשוט פגעו בכל מה שהם יכלו. אנשים שכבו עם תפילין וטליתות ללא רוח חיים. המתנדבים שהגיעו לזירה סיפרו כי המראות היו קשים כמו בפיגוע במרכז הרב לפני מספר שנים".

רה"מ נתניהו: "נגיב ביד קשה"

בעקבות הפיגוע האכזרי כינס ראש הממשלה נתניהו התייעצות ביטחונית בלשכתו. "זאת התוצאה הישירה של ההסתה שמובלת על ידי החמאס ואבו-מאזן, הסתה שהקהילה הבינלאומית מתעלמת ממנה בחוסר אחריות", אמר נתניהו הבוקר. "נגיב ביד קשה לרצח האכזרי של יהודים שבאו להתפלל ונקטלו בידי מרצחים שפלים".

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ומפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו הגיעו לזירה והדגישו כי בכוונתם לעשות כל הנדרש על מנת להשיב את הביטחון לתושבי הבירה בתקופה מתוחה זו. "הפיגוע התרחש בעקבות ההסתה הברורה שאנחנו עדים לה מהרשות הפלסטינית והעומד בראשה אבו-מאזן", הדגיש השר אהרונוביץ'. הוא המשיך וקרא לתושבים לשמור על איפוק ו"להימנע מלקחת את החוק לידיים".

מספר שעות לפני הפיגוע העלה אתר חמאס תמונה שבה נראה סכין וכרזה עליה נכתב: "אנו נשבעים לנקום את מותו של השהיד יוסוף אלרמוני בקרוב". מדובר בנהג האוטובוס הערבי שגופתו נמצאה תלויה אתמול במסוף "אגד" בעיר. מבדיקה שנערכה במכון לרפואה משפטית נקבע כי סיבת המוות היא התאבדות, בניגוד לטענות בני משפחתו.

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, משה נוסבאום, יוסי זילברמן, דפנה ליאל, עפר חדד, יואב אבן וירון שניידר.