אחרי הסערה: גנץ וכהן סיכמו על הקמת צוות עבודה משותף

הרמטכ"ל וראש השב"כ קיימו פגישת פיוס בביתו של בני גנץ, ובסיומה החליטו להקים צוות משותף שיקבע את תחומי האחריות והסמכות של שני הארגונים מול רצועת עזה. הצוות צפוי לכלול ככל הנראה את ראש אמ"ן וסגן ראש השב"כ. כמו כן, החליטו השניים לחשוף זה בפני זה את כל חומרי המודיעין שברשותם

שקיפות הדדית. גנץ וכהן (פלאש 90)

מעמיקים את שיתוף הפעולה: הרמטכ"ל בני גנץ וראש השב"כ יורם כהן החליטו בפגישתם הערב (שישי) להקים צוות משותף שיקבע את תחומי האחריות והסמכות מול עזה, ואת גבולות הגזרה של שני הארגונים מול הרצועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כמו כן, החליטו השניים לקיים שקיפות הדדית מלאה ביניהם ולחשוף את כל חומרי המודיעין זה בפני זה. עוד על פי סיכום הפגישה בין השניים שנערכה הערב בביתו של הרמטכ"ל גנץ, נקבע כי נציג צה"ל בצוות אמור להיות ככל הנראה ראש אמ"ן, אלוף הרצי הלוי, ונציג השב"כ בצוות צפוי להיות סגן ראש השב"כ, ר'.

יש לציין כי צה"ל טוען שהשב"כ נמנע באופן שיטתי מלהציג חומרי מודיעין בפני צה"ל, כפי שמחויב לעשות גוף מודיעיני לטובת גוף לוחם. השב"כ מכונה "מגן ולא ייראה", אלא שבאגף המודיעין טוענים שהוא מתנהג כ"מגן ולא יראה (חומרי מודיעין)".

העימות החזיתי בין צה"ל לשב"כ הסתיים

פגישת ה"סולחה" בין השניים מגיעה דווקא לאחר המכתב ששלח כהן לגמלאי הארגון, בו הבהיר כי השב"כ "לא חוזר בו משום מילה שנאמרה בתכנית 'עובדה'. לא נאמרה שום מילת ביקורת על צה"ל בהתייחסות למידע שהעברנו. אין בהבהרה התנצלות".

מוקדם יותר אתמול פרסם שירות הביטחון הכללי הודעת הבהרה שלפיה "אנשי השב"כ לא טענו כי העבירו התרעה למלחמה מול חמאס ביולי". אמש, לאחר המכתב החריף של הרמטכ"ל גנץ נגד השב"כ סביב סוגיית ההתרעה, כינס ראש הממשלה נתניהו את ראשי צה"ל ושב"כ וביקש מהם לנהוג באחריות ולחדול מהעימות הפומבי.

בשב"כ הדגישו כי הידיעות שהופצו מחודש ינואר "הצביעו על תחילת הערכות ואימונים של חמאס לקראת עימות אפשרי עם ישראל ", אך אנשי שירות הביטחון הכללי - ובפרט המרואיינים לתכנית "עובדה" שבה נחשף העימות - לא טענו שהעבירו התרעה על מלחמה.

"החל מסוף חודש אפריל, בעקבות מידע חדש, הופצה על ידי שב"כ התרעה על כוונות חמאס להוציא לפועל פיגוע גדול אשר עלול להוביל למערכה", נכתב בהודעת הארגון. מרגע שהגיע המודיעין על הפיגוע, דרכו צה"ל והשב"כ את כלל המערכים המודיעיניים והמבצעיים לסיכולו", הוסיפו בשב"כ. "ההכנות נעשו בשיתוף פעולה מלא בין צה"ל לשב"כ".