כמו ביקום מקביל: עולמם של השב"חים

כל יום עובדים בישראל כמעט 50 אלף פלסטינים ברישיון. ההערכה היא שפי שניים מכך נמצאים כאן באופן לא חוקי. השבוע רצח שוהה בלתי חוקי את החייל אלמוג שילוני ז"ל בת"א ודילמת השב"חים שוב צפה. מצד אחד רובם רק רוצים להתפרנס, מצד אחר ייתכן שביניהם יש מחבלים פוטנציאלים

שולפים אותם בלילות, מכל פינה אפשרית בארץ. המצוד הגדול מתנהל מיום שני, מאז שפלסטיני בן 18 משכם, שוהה בלתי חוקי, דקר למוות בתל אביב את החייל אלמוג שילוני ז"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מחמוד מקלקיליה, פחח רכב, פוחד שהפנס שלנו יחשוף את המסתור שלו. מחמוד ישן כבר חודשים בגבו של שלט פרסום, מעל כביש מרכזי בפתח תקווה. "הכי קשה הקור בלילה", הוא סיפר לחדשות 2, "זה קורע אותנו. אני לא צעיר, אני בן 42, ארבעה ילדים, וקצת מתפרנס, מביא להם אוכל פעם בשבוע".

פועל בשטחים, אם בכלל ימצא עבודה, ישתכר 80 שקל ליום. בישראל הוא יקבל לפחות 180 שקלים. כדי לקבל היתר עבודה בישראל, עליו להיות בן 24 ומעלה, אב לילדים וללא מניעה ביטחונית. הוא זקוק גם לקבלן ישראלי שיבקש את ההיתר על שמו. מדי יום עובדים בישראל 49 אלף פלסטינים המצוידים בהיתרים.

בתחתית שרשרת המזון נמצאים השוהים הבלתי חוקיים, השב"חים. עשרות אלפי פלסטינים שחיים מראשון עד חמישי ממש בינינו, אבל ביקום מקביל. באתר נטוש במחלף גהה, למשל, מתגורר מוניר מג'נין. בינתיים, יש לו פרנסה ויש לו אפילו חשמל שמשך מעמוד תאורה. בעולמם העלוב של השב"חים, הוא וחבריו המתגוררים עמו מוגדרים "מסודרים".