אחרי קרב הגרסאות: הרמטכ"ל גנץ וראש השב"כ כהן ערכו פגישת פיוס

הקרב בין צה"ל לשב"כ הסתיים בסולחה: ראש השב"כ יורם כהן נפגש היום עם הרמטכ"ל בני גנץ בביתו שבראש העין - זאת על מנת לשים בצד את המחלוקות ביניהם בעקבות תחקיר "עובדה" ששודר בראשית השבוע. "בשיחה לובנו המחלוקות ויושרו ההדורים", נמסר בהודעה משותפת מטעם השב"כ וצה"ל

ערכו "סולחה". גנץ וכהן (משה מילנר, לע"מ)

העימות החזיתי בין צה"ל לשב"כ הסתיים בפגישת פיוס: לאחר הסערה שפרצה בתחילת השבוע בעקבות התחקיר בתכנית "עובדה", הגיע היום (שישי) ראש השב"כ יורם כהן לביתו של הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ בראש העין, שם ליבן עמו את המחלוקות שהביאו למתיחות בין שני הגופים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהודעה משותפת שהוציאו בשב"כ ובצה"ל נכתב: "הרמטכ"ל רא"ל בנימין בני גנץ וראש השב"כ יורם כהן נפגשו היום בביתו של הרמטכ"ל. בשיחה לובנו המחלוקות ויושרו ההדורים בין השניים. בשיחה סוכם על מהלכים להעמקת שיתוף הפעולה בין הארגונים למען ביטחון מדינת ישראל".  

פגישת ה"סולחה" בין השניים מגיעה דווקא לאחר המכתב ששלח כהן לגמלאי הארגון, בו הבהיר כי שב"כ "לא חוזר בו משום מילה שנאמרה בתכנית 'עובדה'. לא נאמרה שום מילת ביקורת על צה"ל בהתייחסות למידע שהעברנו. אין בהבהרה התנצלות".

מוקדם יותר אתמול פרסם שירות הביטחון הכללי הודעת הבהרה שלפיה "אנשי השב"כ לא טענו כי העבירו התרעה למלחמה מול חמאס ביולי". אמש, לאחר המכתב החריף של הרמטכ"ל גנץ נגד השב"כ סביב סוגיית ההתרעה, כינס ראש הממשלה נתניהו את ראשי צה"ל ושב"כ וביקש מהם לנהוג באחריות ולחדול מהעימות הפומבי.

התריעו על מלחמה או על פיגוע גדול? (רויטרס)

בשב"כ הדגישו כי הידיעות שהופצו מחודש ינואר "הצביעו על תחילת הערכות ואימונים של חמאס לקראת עימות אפשרי עם ישראל ", אך אנשי שירות הביטחון הכללי - ובפרט המרואיינים לתכנית "עובדה" שבה נחשף העימות - לא טענו שהעבירו התרעה על מלחמה.

"החל מסוף חודש אפריל, בעקבות מידע חדש, הופצה על ידי שב"כ התרעה על כוונות חמאס להוציא לפועל פיגוע גדול אשר עלול להוביל למערכה", נכתב בהודעת הארגון. מרגע שהגיע המודיעין על הפיגוע, דרכו צה"ל והשב"כ את כלל המערכים המודיעיניים והמבצעיים לסיכולו", הוסיפו בשב"כ. "ההכנות נעשו בשיתוף פעולה מלא בין צה"ל לשב"כ".

נתניהו: "יש לכולנו אחריות לאומית"

שלשום (רביעי) כינס נתניהו את ראש השב"כ והרמטכ"ל והפציר בהם לחדול מהעימות, בזמן ששר הביטחון יעלון גיבה את הרמטכ"ל גנץ. "יש לכולנו אחריות לאומית לביטחון מדינת ישראל ועלינו להמשיך בשיתוף פעולה מלא למען ביטחונם של אזרחי ישראל", אמר נתניהו. שר הביטחון יעלון הבהיר כי הוא "מצפה לקבל הסברים מראש השב"כ באשר לדברים הללו".

הורה לגנץ וכהן להפסיק לריב. נתניהו (קובי גדעון, לע"מ)

גורמים ביטחוניים בכירים התייחסו לתחקיר התכנית "עובדה", שבמהלכה הוצג קרב הגרסאות בין צה"ל לשב"כ בכל הנוגע להתרעות לפני מבצע "צוק איתן" ואמרו כי "שירות הביטחון הכללי שיתף פעולה עם כתבה שמציגה מיצג שווא כאילו הייתה התרעה למלחמה. זה חוסר אחריות ושערורייה ממדרגה ראשונה, הן בחשיפה סודות מדינה והן בעיוות של המציאות כאילו הייתה התרעה". הגורמים הוסיפו כי "כל המידע בידי שירות הביטחון בכללי בנושא המנהרות היה בידי צה"ל ולכל המידע הייתה התייחסות רצינית".