ראש השב"כ מגבה את אנשיו: לא מתנצל

הסערה בצמרת הביטחונית לא נרגעת ואחרי ההבהרה מצד שירות הביטחון הכללי, מדגיש יורם כהן במכתב שהופץ לגמלאי הארגון כי השב"כ "לא חוזר בו משום מילה שנאמרה בתכנית 'עובדה'". כהן מציין במכתב: "לא נאמרה שום מילת ביקורת על צה"ל בהתייחסות למידע שהעברנו"

פרשת הקרע בצמרת הביטחונית מסתעפת: הערב (חמישי), אחרי הודעת ההבהרה של שירות הביטחון הכללי שלפיה השירות "לא התריע מפני מלחמה ביולי", אלא מפני "פיגוע גדול", מדגיש ראש השב"כ יורם כהן במכתב שהופץ בדואר אלקטרוני לגמלאי הארגון, כי שב"כ "לא חוזר בו משום מילה שנאמרה בתכנית 'עובדה'. לא נאמרה שום מילת ביקורת על צה"ל בהתייחסות למידע שהעברנו. אין בהבהרה התנצלות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדם יותר פרסם שירות הביטחון הכללי הודעת הבהרה שלפיה "אנשי השב"כ לא טענו כי העבירו התרעה למלחמה מול חמאס ביולי". אמש, לאחר המכתב החריף של הרמטכ"ל גנץ נגד השב"כ סביב סוגיית ההתרעה, כינס ראש הממשלה נתניהו את ראשי צה"ל ושב"כ וביקש מהם לנהוג באחריות ולחדול מהעימות הפומבי.

בשב"כ הדגישו כי הידיעות שהופצו מחודש ינואר "הצביעו על תחילת הערכות ואימונים של חמאס לקראת עימות אפשרי עם ישראל ", אך אנשי שירות הביטחון הכללי - ובפרט המרואיינים לתכנית "עובדה" שבה נחשף העימות - לא טענו שהעבירו התרעה על מלחמה.

התרעה על איום המנהרות (דובר צה"ל)

"החל מסוף חודש אפריל, בעקבות מידע חדש, הופצה על ידי שב"כ התרעה על כוונות חמאס להוציא לפועל פיגוע גדול אשר עלול להוביל למערכה", נכתב בהודעת הארגון. מרגע שהגיע המודיעין על הפיגוע, דרכו צה"ל והשב"כ את כלל המערכים המודיעיניים והמבצעיים לסיכולו", הוסיפו בשב"כ. "ההכנות נעשו בשיתוף פעולה מלא בין צה"ל לשב"כ".

ההודעה הזו מגיעה אולי בניסיון להנמיך את הלהבות שנוצרו אחרי הדברים שפורסמו בתחקיר "עובדה" בתחילת השבוע.

"בתחילת ינואר 2014 אנחנו מקבלים דיווחים שחמאס מתחיל להתארגן לקראת מלחמה או מערכה עם ישראל", אמרה בתחקיר עובדת בכירה בשב"כ. על פי התחקיר, לשב"כ הגיעה התרעה לפיה "חמאס יזום מלחמה לפני שהאויב יספיק להיערך עם כוחות על הגבול. מטרת המלחמה הבאה היא כיבוש יישובים. זאת תהיה מלחמת שחרור… צריך לסיים את ההכנות הצבאיות עד סיוף יוני 2014 כיוון שהמערכה עם ישראל תתחיל בתחילת יולי".

מידע המנהרות

בשירות הביטחון הכללי בחרו היום להדגיש גם את המידע המודיעיני טרם המבצע אודות סוגיית המנהרות. "המידע שהיה בידי מערכת הביטחון טרם המבצע נגע למספר מנהרות ומיקום פירי הכניסה בתוך רצועת עזה", אומרים בשב"כ. "לא היה בידי גורמי הביטחון מידע בדבר תוואי חדירת המנהרות לשטח ישראל ובדבר מיקומם של פירי היציאה. נעשה מאמץ אינטנסיבי משותף לחשיפת האיום שנשקף לתושבי עוטף עזה מהמנהרות".

על רקע הקריאה להרגעת הרוחות בעימות הפומבי, הוסיפו בשב"כ כי "ראוי לציין כי בזמן המבצע, שיתפו שב"כ וצה"ל פעולה, דבר שהציל חיי אזרחים וחיילים רבים. צה"ל ושב"כ ימשיכו לעבוד בשיתוף פעולה מלא גם בעתיד לשמירה על ביטחונה של המדינה".

"יש לכולנו אחריות לאומית". נתניהו (קובי גדעון, לע"מ)

נתניהו: "יש לכולנו אחריות לאומית"

אמש כינס נתניהו את ראש השב"כ והרמטכ"ל והפציר בהם לחדול מהעימות, בזמן ששר הביטחון יעלון גיבה את הרמטכ"ל גנץ. "יש לכולנו אחריות לאומית לביטחון מדינת ישראל ועלינו להמשיך בשיתוף פעולה מלא למען ביטחונם של אזרחי ישראל", אמר נתניהו. שר הביטחון יעלון הבהיר כי הוא "מצפה לקבל הסברים מראש השב"כ באשר לדברים הללו".

גורמים ביטחוניים בכירים התייחסו לתחקיר התכנית "עובדה" ששודרה השבוע, שבמהלכה הוצג קרב הגרסאות בין צה"ל לשב"כ בכל הנוגע להתרעות לפני מבצע "צוק איתן" ואמרו כי "שירות הביטחון הכללי שיתף פעולה עם כתבה שמציגה מיצג שווא כאילו הייתה התרעה למלחמה. זה חוסר אחריות ושערורייה ממדרגה ראשונה, הן בחשיפה סודות מדינה והן בעיוות של המציאות כאילו הייתה התרעה".

הגורמים הוסיפו כי "כל המידע בידי שירות הביטחון בכללי בנושא המנהרות היה בידי צה"ל ולכל המידע הייתה התייחסות רצינית".