משנים נהלים: אישור לירי חי בתגובה לזיקוקים

השימוש הגובר בירי זיקוקים לעבר כוחות הביטחון במהלך ההתפרעויות בירושלים ובשטחים מביא לשינוי הוראות הפתיחה באש של צה"ל, ומעתה רשאים הלוחמים להגיב באש חיה. "מדובר באיום מתפתח", קבע קצין בפיקוד מרכז. "מאז מבצע 'שובו אחים' אפשר לראות כי ישנה עלייה בשימוש העוין בזיקוקים"

ארכיון (הדס פרוש / פלאש 90)

"אינתיפאדת הזיקוקים" מביאה לשינוי בנהלי הוראות הפתיחה באש בצה"ל: כיום מאפשרות הוראות הפתיחה באש לחיילים לירות בכל מצב שבו קיימת סכנה לחייהם - כשאין אפשרות להתגונן מפניה באופן יעיל, אלא על ידי ירי - אלא שעד כה נחשב ירי זיקוקים כתופעת שוליים ולא כאיום מסכן חיים. בעקבות עלייה משמעותית בכמות האירועים שבהם משגרים מתפרעים זיקוקים לעבר כוחות הביטחון, הוחלט בפיקוד מרכז להתיר לחיילים לפתוח באש חיה אל מול האיום - כך יפורסם מחר (שישי) בשבועון "במחנה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את חוות הדעת נתן היועץ המשפטי של אוגדת יהודה ושומרון, אל"מ דורון בן ברק, וזאת בעקבות העלייה בשימוש בזיקוקים בהפרות סדר הנחיות בנושא הועברו לחיילים המשרתים בפיקוד על ידי מפקדיהם.

"היה שינוי ברור בהוראות בנוגע לזיקוקים", הבהיר קצין האג"ם של חטמ"ר יהודה, רס"ן אמיר פרידמן. "התחלנו לתדרך את החיילים שבמקרה של סכנת חיים הם יכולים להפעיל הוראות פתיחה באש", סיפר.

כוורת זיקוקים שנתפסה בהר הבית (חטיבת דוברות המשטרה)

אחד הלוחמים המשרת בחטיבת חי"ר באוגדת יהודה ושומרון סיפר: "הרגשתי שאני נמצא בסכנת חיים ולא התירו לנו לפתוח באש, רק לירות באוויר על מנת להרתיע. בעיניי זה נחוץ להפעיל הוראות פתיחה באש במקרים שבהם ברור שמי שיורה רוצה לפגוע. הרבה פעמים הם לא יורים לאוויר, אלא יורים בכינון ישיר על אנשים".

קצין בפיקוד מרכז שמעורה בנושא הוסיף כי "יש לראות בנושא הזיקוקים איום מתפתח. בחצי שנה האחרונה, מאז מבצע 'שובו אחים' אפשר לראות כי ישנה עלייה בשימוש העוין בזיקוקים".

גורם אחר הצטרף לדברים ואמר כי "ניתן להעריך כי לאורך זמן ישתמשו יותר ויותר בחומר ההודף בזיקוקים לפעילות חבלנית עוינת, בשל זמינותו ועלותו הנמוכה".

על פי הידוע, קיימים כיום שלושה סוגי זיקוקים עיקריים שבהם משתמשים המתפרעים נגד כוחות צה"ל: סטטיים, כוורות (המסוכנות ביותר ומכילות 19-25 קנים, עם יכולת שיגור של מספר זיקוקים ברצף של עד 37 מילימטרים) ופגזים. את שלושת הסוגים ניתן להפעיל על ידי הדלקת הפתיל או על ידי מערכת הפעלה אלחוטית.