המשבר בין צה"ל לשב"כ: "ייקח זמן לאחות את הפצעים"

בצה"ל ובשב"כ מנסים להרגיע את הרוחות בעקבות המאבק בין הגופים. לחדשות 2 Online נודע שגנץ שוחח עם האלופים לוודא ששיתוף הפעולה נמשך כרגיל. עובדים בשב"כ ובאמ"ן ובכירים לשעבר לא מבינים איך זה קרה‎

מנסים להרגיע הרוחות. גנץ וכהן (פלאש 90 מריים אלסטר)

הריב בין ראש השב"כ לרמטכ"ל היה פומבי, ובסופו של דבר מי שהובך הכי הרבה היו אנשי המודיעין בשב"כ ובצה"ל, שהסתובבו בימים האחרונים עם תחושות קשות לאחר ש"הכל יצא החוצה". כעת, מנסים הצדדים להרגיע את הרוחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבין את גודל המשבר, לאחר שבכירים בשב"כ התראיינו לאילנה דיין בתכנית "עובדה" בערוץ 2 - ואמרו למעשה: אנחנו התרענו. בסופו של דבר, מכתב הזעם ששלח הרמטכ"ל גנץ לראש הממשלה נתניהו השבוע עשה את שלו, ובשב"כ הוציאו הבוקר (ה') הבהרה. אולי רשמית הסכסוך המתוקשר נגמר, אך מתחת לפני השטח, ואפילו לא, המבוכה גדולה.

לחדשות 2 Online נודע כי הרמטכ"ל גנץ ביקש לוודא עם דרגי השטח שהעבודה מול השירות מתנהלת כרגיל וללא הפרעות. "אני רוצה לוודא איתכם שאתם ממשיכים לעבוד מול אנשי השב"כ, מבלי להתייחס למה שהתפרסם", הוא אמר לאלופי צה"ל בשיחות שערך איתם אמש.

"היינו בהלם".אילוסטרציה (דובר צה"ל)

"לא ברור לי למה בשב"כ החליטו לקחת חלק בדבר הזה, זה לא מתאים לאופי של הארגון שלנו", אומרת הבוקר עובדת בשב"כ. "אנחנו במדינה ריבונית, וממתי גופי ביון וביטחון משוחחים זה עם זה באמצעי התקשורת? זה אבסורד. ייקח זמן לאחות את הפצעים".

היא אמרה כי הדבר המביך ביותר היה הזימון המתוקשר ללשכת ראש הממשלה והודעתו. "זה הפך לגן ילדים, ממש, נתניהו היה הגננת והרמטכ"ל וראש השירות היו הילדים הקטנים שרבים, ונתניהו היה צריך להפריד".

תחושות קשות היו כמובן באגף המודיעין של צה"ל ובכלל בפיקוד צה"ל לאחר ההשפלה בפריים טיים בטלוויזיה. "אפשר להגיד ששפכו לנו את הדם", אמר לנו קצין זוטר באמ"ן. "השפילו אותנו, בשב"כ כנראה רצו קרדיטים והלכו להוציא החוצה דברים, זה משבר אמון ונצטרך לשקם את זה. אין בעיה שיש מחלוקת, שיש ויכוח, אבל לפרסם את הכל? להביא בכירים במוסד ביון לחשוף פרטים בטלוויזיה? זה הפתיע פה אנשים, אנשים באמ"ן היו בהלם, פעורי פה שזה קרה".

גישר בין הצדדים. נתניהו (עמוס בן גרשום לע"מ)

מופז: "יכול להיות שנעשה עוול לגנץ"

הסערה הזאת הפתיעה גם רמטכ"לים וראשי שב"כ לשעבר, שצפו בהשתאות בתכנית "עובדה", והבינו שזה לא יעצור כאן. "ההופעה המדוברת בתוכנית עובדה יש בה טעם לפגם. ברמה האתית זה לא עומד בקנה אחד עם האופי והצביון של עבודת המודיעין", אמר לחדשות 2 Online ח"כ והרמטכ"ל לשעבר רא"ל במילואים שאול מופז. "אלו חומרים שנכון וכדאי לחשוף אחרי שתוחקרו על ידי המוסדות והגופים המוסמכים והמנוסים באופן הרציני והאחראי ביותר. זה רע מאוד שויכוח מהותי וחשוב כל כך שעוסק בביטחון ובקודש הקודשים של מדינת ישראל ינוהל דרך התקשורת, בתוכניות טלוויזיה".

לדבריו, אסור לעניינים האלו להתנהל שם: "אני בעד שקיפות והצגת הממצאים בתום בחינה יסודית, אבל הובאו לציבור טענות שלא אומתו על ידי הגורמים המוסמכים ויכול מאוד להיות שנעשה פה עוול גדול לרמטכ"ל מכהן שיש לו אחריות לאומית בלתי מתפשרת כלפי אזרחי ישראל. גנץ הוא מפקד ערכי מאוד, קצין מוכשר ואני סומך עליו".

הרמטכ"ל לשעבר מופז

ח"כ מופז שם את הדגש על העניין המהותי והעיקרי מבחינתו - שיתוף הפעולה בין שני הגופים. "שיתוף הפעולה בין גורמי הביטחון בישראל הוא קריטי, עניין של חיים ומוות. אני מאוד מקווה שהאירוע הזה שמכונה 'מלחמת עולם' בין ראשי מערכת הביטחון יחלוף ומהר, ומאמין שיעשו כל הפעולות הנדרשות לשם כך. זה לא ברמת הרכילות, זה עניין רציני מאוד, אלו שני גופים שאחראים על המדינה המאוימת ביותר בעולם והמשימה שלהם קודמת לכל עניין אחר".

בדיקה של שר הביטחון?

"מדובר בנושא שאסור היה שיובא אל התקשורת", אמר ראש השב"כ לשעבר השר יעקב פרי. "בין שב"כ לצה"ל במשך שנים רבות קיים שיתוף פעולה הדוק, חם, חברי ומקצועי. שיתוף פעולה הכרחי לביטחונה של ישראל".

לדבריו, היו במהלך השנים ויכוחים בנוגע לתחומי אחריות וסמכויות. "היו עליות וירידות. מדובר בשני ארגונים שעוסקים בחיי אדם. אני חושב שמתחייבת בדיקה יסודית של שר הביטחון כדי להבין מה קרה שם. ישנן טענות משני הצדדים. מניסיוני גם אם ישנם חילוקי דעות כולם נפתרו בין הארגונים או ע״י התערבות של הדרג המדיני. בכל מקרה הנושא חייב להיפתר במהרה".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv