השב"כ: התרענו על פיגוע, לא מלחמה

בצעד חריג מפרסם השב"כ הודעת הבהרה בעקבות העימות בין הארגון לצה"ל. "הופצה ע"י שב"כ התרעה על כוונה להוציא פיגוע גדול אשר עלול להוביל למערכה", הסבירו. "נמשיך לעבוד בשיתוף פעולה מלא"

בשירות הביטחון הכללי מבקשים הבוקר (חמישי) להדגיש, על רקע הסערה האחרונה בצמרת המערכת הביטחונית, כי "אנשי השב"כ לא טענו כי העבירו התרעה למלחמה מול חמאס ביולי". אמש, לאחר המכתב החריף של הרמטכ"ל גנץ נגד השב"כ סביב סוגיית ההתרעה, כינס ראש הממשלה נתניהו את ראשי צה"ל ושב"כ וביקש מהם לנהוג באחריות ולחדול מהעימות הפומבי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשב"כ הדגישו כי הידיעות שהופצו מחודש ינואר "הצביעו על תחילת הערכות ואימונים של חמאס לקראת עימות אפשרי עם ישראל ", אך אנשי שב"כ - ובפרט המרואיינים לתכנית "עובדה" שבה נחשף העימות - לא טענו שהעבירו התרעה על מלחמה. "החל מסוף חודש אפריל, בעקבות מידע חדש, הופצה על ידי שב"כ התרעה על כוונות חמאס להוציא לפועל פיגוע גדול אשר עלול להוביל למערכה", נכתב בהודעת הארגון.

"מרגע שהגיע המודיעין על הפיגוע, דרכו צה"ל והשב"כ את כלל המערכים המודיעיניים והמבצעיים לסיכולו", מוסיפים בשב"כ. "ההכנות נעשו בשיתוף פעולה מלא בין צה"ל לשב"כ".

ההודעה הזו מגיעה אולי בניסיון להנמיך את הלהבות שנוצרו אחרי הדברים שפורסמו בתחקיר "עובדה" בתחילת השבוע. "בתחילת ינואר 2014 אנחנו מקבלים דיווחים שחמאס מתחיל להתארגן לקראת מלחמה או מערכה עם ישראל", אמרה בתחקיר עובדת בכירה בשב"כ. על פי התחקיר, לשב"כ הגיעה התרעה לפיה "חמאס יזום מלחמה לפני שהאויב יספיק להיערך עם כוחות על הגבול. מטרת המלחמה הבאה היא כיבוש יישובים. זאת תהיה מלחמת שחרור… צריך לסיים את ההכנות הצבאיות עד סיוף יוני 2014 כיוון שהמערכה עם ישראל תתחיל בתחילת יולי".

"נמשיך לעבוד בשיתוף פעולה". ראש השב"כ כה (משה מילנר, לע"מ)

מידע המנהרות

בשירות הביטחון הכללי בחרו היום להדגיש גם את המידע המודיעיני טרם המבצע אודות סוגיית המנהרות. "המידע שהיה בידי מערכת הביטחון טרם המבצע נגע למספר מנהרות ומיקום פירי הכניסה בתוך רצועת עזה", אומרים בשב"כ. "לא היה בידי גורמי הביטחון מידע בדבר תוואי חדירת המנהרות לשטח ישראל ובדבר מיקומם של פירי היציאה. נעשה מאמץ אינטנסיבי משותף לחשיפת האיום שנשקף לתושבי עוטף עזה מהמנהרות".

על רקע הקריאה להרגעת הרוחות בעימות הפומבי, הוסיפו בשב"כ כי "ראוי לציין כי בזמן המבצע, שיתפו שב"כ וצה"ל פעולה, דבר שהציל חיי אזרחים וחיילים רבים. צה"ל ושב"כ ימשיכו לעבוד בשיתוף פעולה מלא גם בעתיד לשמירה על ביטחונה של המדינה".

מכתב חריף נגד ראש השב"כ (דובר צה"ל)

נתניהו: "יש לכולנו אחריות לאומית"

אמש כינס נתניהו את ראש השב"כ והרמטכ"ל והפציר בהם לחדול מהעימות, בזמן ששר הביטחון יעלון גיבה את הרמטכ"ל גנץ. "יש לכולנו אחריות לאומית לביטחון מדינת ישראל ועלינו להמשיך בשיתוף פעולה מלא למען ביטחונם של אזרחי ישראל", אמר נתניהו. שר הביטחון יעלון הבהיר כי הוא "מצפה לקבל הסברים מראש השב"כ באשר לדברים הללו".

גורמים ביטחוניים בכירים התייחסו לתחקיר התכנית "עובדה" ששודרה השבוע, שבמהלכה הוצג קרב הגרסאות בין צה"ל לשב"כ בכל הנוגע להתרעות לפני מבצע "צוק איתן" ואמרו כי "שירות הביטחון הכללי שיתף פעולה עם כתבה שמציגה מיצג שווא כאילו הייתה התרעה למלחמה. זה חוסר אחריות ושערורייה ממדרגה ראשונה, הן בחשיפה סודות מדינה והן בעיוות של המציאות כאילו הייתה התרעה".

הגורמים הוסיפו כי "כל המידע בידי שירות הביטחון בכללי בנושא המנהרות היה בידי צה"ל ולכל המידע הייתה התייחסות רצינית".

דרש הסברים מראש השב"כ. יעלון (חדשות 2)

הרמטכ"ל התלונן על ראש השב"כ

אתמול שיגר הרמטכ"ל מכתב תלונה חריף לראש הממשלה על ראש השב"כ יורם כהן, הנוגע להתנהלות שירות הביטחון הכללי בתקופה של לפני תחילת מבצע "צוק איתן". זאת, בעקבות התחקיר ב"עובדה". בעקבות המכתב של גנץ לנתניהו, שלחה ועדת חוץ וביטחון איגרת לראש הממשלה שבה דרשה להרגיע באופן מיידי את הרוחות.

הפרשה נסובה סביב ישיבת קבינט מ-28 באוגוסט השנה, שבה סוכם מבצע "צוק איתן". ראש השב"כ יורם כהן העניק סקירה מצד שירות הביטחון הכללי למבצע ולקראת סוף דבריו אמר כי כבר בינואר התריע על כך שצפויה לפרוץ מלחמה. השרים לבני ואהרונוביץ' דחו את הדברים ואמרו כי לא ידעו על התרעה שכזו, וגם ראש הממשלה נתניהו סיכם את הדיון כשאמר כי עבר על כל דוחות המודיעין ולא נתקל במסמך שטוען את הדברים.

בתכנית "עובדה" ששודרה ביום שני הוצג תחקיר שבו טענו בכירים בשירות הביטחון הכללי כי כבר בינואר 2014 התקבלו חומרי מודיעין שהצטברו אצלם, והתריעו בפני צמרת צה"ל על כך שחמאס עתיד לפתוח במערכה בעזה מול ישראל בתחילת חודש יולי. מנגד, דחו בצה"ל את הטענות והתעקשו: "לא קיבלנו שום התרעה על מלחמה ביולי".