נתניהו כינס את הרמטכ"ל וראש שירות הביטחון הכללי: "הפסיקו מיד לריב"

ראש הממשלה כינס את ראש השב"כ והרמטכ"ל והפציר בהם לחדול באופן מיידי מהעימות הפומבי סביב ההתנהלות שלפני מבצע "צוק איתן", כפי שנחשף בתכנית "עובדה". יעלון: דורש הסברים מראש השב"כ. גורמי ביטחון בכירים: "חוסר אחריות ושערורייה"

הסערה בצמרת המערכת הביטחונית בכל הנוגע להתנהלות סביב מבצע "צוק איתן" נמשכת, וגוררת תגובות חריפות גם מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון. הערב (רביעי) כינס נתניהו את ראש השב"כ והרמטכ"ל והפציר בהם לחדול באופן מיידי מהעימות ביניהם. יעלון, מצידו, העניק גיבוי לרמטכ"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש לכולנו אחריות לאומית לביטחון מדינת ישראל ועלינו להמשיך בשיתוף פעולה מלא למען ביטחונם של אזרחי ישראל", אמר נתניהו.

שר הביטחון יעלון הבהיר כי הוא "מצפה לקבל הסברים מראש השב"כ באשר לדברים הללו".

גורמים ביטחוניים בכירים התייחסו לתחקיר התכנית "עובדה" ששודרה השבוע, שבמהלכה הוצג קרב הגרסאות בין צה"ל לשב"כ בכל הנוגע להתרעות לפני מבצע "צוק איתן" ואמרו כי "שירות הביטחון הכללי שיתף פעולה עם כתבה שמציגה מיצג שווא כאילו הייתה התרעה למלחמה. זה חוסר אחריות ושערורייה ממדרגה ראשונה, הן בחשיפה סודות מדינה והן בעיוות של המציאות כאילו הייתה התרעה".

הגורמים הוסיפו כי "כל המידע בידי שירות הביטחון בכללי בנושא המנהרות היה בידי צה"ל ולכל המידע הייתה התייחסות רצינית".

דורש הסברים מראש השב"כ. יעלון

הרמטכ"ל התלונן על ראש השב"כ

מוקדם יותר היום שיגר הרמטכ"ל מכתב תלונה חריף לראש הממשלה על ראש השב"כ יורם כהן, הנוגע להתנהלות שירות הביטחון הכללי בתקופה של לפני תחילת מבצע "צוק איתן". זאת, בעקבות התחקיר ב"עובדה".

בעקבות המכתב של גנץ לנתניהו, שלחה ועדת חוץ וביטחון איגרת לראש הממשלה שבה דרשה להרגיע באופן מיידי את הרוחות.

הפרשה נסובה סביב ישיבת קבינט מ-28 באוגוסט השנה, שבה סוכם מבצע "צוק איתן". ראש השב"כ יורם כהן העניק סקירה מצד שירות הביטחון הכללי למבצע ולקראת סוף דבריו אמר כי כבר בינואר התריע על כך שצפויה לפרוץ מלחמה.

השרים לבני ואהרונוביץ' דחו את הדברים ואמרו כי לא ידעו על התרעה שכזו, וגם ראש הממשלה נתניהו סיכם את הדיון כשאמר כי עבר על כל דוחות המודיעין ולא נתקל במסמך שטוען את הדברים.

בתכנית "עובדה" ששודרה שלשום הוצג תחקיר שבו טענו בכירים בשירות הביטחון הכללי כי כבר בינואר 2014 התקבלו חומרי מודיעין שהצטברו אצלם, והתריעו בפני צמרת צה"ל על כך שחמאס עתיד לפתוח במערכה בעזה מול ישראל בתחילת חודש יולי.

מנגד, דחו בצה"ל את הטענות והתעקשו: "לא קיבלנו שום התרעה על מלחמה ביולי".