קרע בצמרת הביטחונית: הרמטכ"ל שלח מכתב תלונה לנתניהו על ראש השב"כ

בעקבות התחקיר ב"עובדה" על קרב הגרסאות בין צה"ל לשב"כ, בנוגע להתרעות שניתנו לפני מבצע "צוק איתן",‎ שלח רא"ל בני גנץ מכתב לנתניהו שבו הוא מתריע על משבר אמון חריף בין צה"ל לשב"כ. ועדת חוץ וביטחון באיגרת מיוחדת לראש הממשלה: להרגיע מיד את הרוחות

משבר חמור וחסר תקדים בצמרת הביטחונית: הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ שלח היום (רביעי) מכתב תלונה חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו על ראש השב"כ יורם כהן, הנוגע להתנהלות שירות הביטחון הכללי בתקופה של לפני תחילת מבצע "צוק איתן". זאת, בעקבות תכנית "עובדה" שבה הוצג קרב הגרסאות בין צה"ל לשב"כ בנוגע להתרעות שניתנו לפני המבצע בעזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעקבות המכתב של גנץ לנתניהו, שלחה ועדת חוץ וביטחון איגרת לראש הממשלה שבה דרשה להרגיע באופן מיידי את הרוחות.

הפרשה נסובה סביב ישיבת קבינט מ-28 באוגוסט השנה, שבה סוכם מבצע "צוק איתן". ראש השב"כ יורם כהן העניק סקירה מצד שירות הביטחון הכללי למבצע ולקראת סוף דבריו אמר כי כבר בינואר התריע על כך שצפויה לפרוץ מלחמה.

השרים לבני ואהרונוביץ' דחו את הדברים ואמרו כי לא ידעו על התרעה שכזו, וגם ראש הממשלה נתניהו סיכם את הדיון כשאמר כי עבר על כל דוחות המודיעין ולא נתקל במסמך שטוען את הדברים.

בתכנית "עובדה" ששודרה שלשום הוצג תחקיר שבו טענו בכירים בשירות הביטחון הכללי כי כבר בינואר 2014 התקבלו חומרי מודיעין שהצטברו אצלם, והתריעו בפני צמרת צה"ל על כך שחמאס עתיד לפתוח במערכה בעזה מול ישראל בתחילת חודש יולי.

מנגד, דחו בצה"ל את הטענות והתעקשו: "לא קיבלנו שום התרעה על מלחמה ביולי".

חבר הכנסת נחמן שי (העבודה) אמר בעקבות משבר האמון כי "מכתב התלונה של הרמטכ"ל נגד ראש השב"כ וחשיפתו הפומבית של הוויכוח בין שני גופי הביטחון של מדינת ישראל הם פשיטת רגל מנהיגותית. היו חילוקי דעות בעבר, אבל מעולם הם לא התגלגלו בחצר ולעיני כל.

"הדבר מצביע על חולשתו של ראש הממשלה שאינו עושה סדר בביתו שלו.הממשלה חוששת מלחקור את נסיבות המלחמה ותוצאותיה. היא יודעת למה. בסופו של דבר המחדלים והכשלים שליוו אותה, יראו אור ויחייבו בדיקה משפטית חיצונית. אני דורש כי ועדת החוץ והביטחון תדון בנושא בדחיפות".