נתניהו: "נהרוס בתי מחבלים, נתגבר כוחות. ערביי ישראל, אל תיסחפו להסתה"

ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני הסתיימה, וראש הממשלה נתניהו נשא דברים בעקבות גל הפיגועים: "ניצחנו את הטרור עד היום וננצח גם הפעם". הוא תקף את אבו מאזן, שלדבריו "שוב הוכיח עד כמה הוא חסר אחריות. במקום להרגיע את הרוחות - הוא מלבה אותן"

בתום ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שעסקה בהסלמה הביטחונית, התייחס הערב (שלישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו לגל הטרור שפוקד את מדינת ישראל בימים האחרונים. "ניצחנו את הטרור עד היום וננצח גם הפעם", הוא אמר, והוסיף כי עדכן את שרי הקבינט בהחלטות הביטחוניות: "נגביר הכוחות בשטח ברחבי הארץ כדי להגביר את הביטחון של אזרחי ישראל, נהרוס בתי מחבלים ונפעל ביד קשה וענישה מוגברת נגד מיידי האבנים, זורקי בקבוקי התבערה והזיקוקים וניתן קנסות להורים שילדיהם זורקים אבנים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדבריו פנה נתניהו לערביי ישראל: "אל תיסחפו אחרי תעמולת ההסתה ואחרי מיעוט מתלהם. אתם אזרחים שווי זכויות וחובות".

"לטרור נגדנו אין גבולות", המשיך נתניהו. "הוא מנסה לעקור אותנו מכל חלקי הארץ. מבחינת הטרוריסטים אנחנו לא צריכים להיות לא בירושלים, לא בתל אביב, לא בגוש עציון ולא בשום מקום. הם לא יצליחו בזה. גם הניסיון של האסלאם הקיצוני להתסיס מלחמת דת - לא יצלח. אנחנו נחושים לפעול בכל דרך נגד ההתססה ונגד ההסלמה, תוך כדי פעולה תקיפה נגד מחוללי הטרור".

"לצערי, למאמץ הזה אבו מאזן איננו שותף", תקף ראש הממשלה את יו"ר הרשות הפלסטינית. "להיפך: הוא שוב הוכיח עד כמה הוא חסר אחריות. במקום להרגיע את הרוחות - הוא מלבה אותן. במקום לומר את האמת - הוא מפיץ שקרים. כאילו אנחנו מתכוונים או פועלים באיזושהי דרך לשנות את המעמד שלהם. במקום לחנך את עמו לשלום - אבו מאזן מחנך אותו לפיגועים".

"המצער הוא שהקהילה הבינלאומית, שממהרת לגנות כל בניית מרפסת בירושלים - ממלאת פיה מים מול ההסתה הפרועה של אבו מאזן".

טיבי: "נתניהו מנסה לכבות את האש באמצעות בנזין"

ח"כ אחמד טיבי הגיב לדבריו של ראש הממשלה ואמר: "קורא לציבור היהודי לא להיגרר להסתה של נתניהו. רה"מ הצית אש ומנסה לכבות אותה באמצעות בנזין". כמו כן, טיבי דחה את דברי נתניהו שלפיהם, האזרחים הערבים בישראל הם שווי זכויות.

"אזרחים שווים לא מאוימים על ידי ראש הממשלה ושריו בגירוש, ואין תחום אחד שבו ערבים שווים ליהודים במדינה", הוא טען. "על ראש הממשלה להפנים את העובדה כי האזרחות שלנו היא לא מתנה יהודית כי אם זכות יסוד למיעוט יליד שנאבק כדי להיות שווה, מול ממשלה הנוקטת מדיניות של אפליה, הדרה ואדונות אשר מונהגת על ידי שרים קיצוניים ובלתי אחראיים".

יעלון: "להיערך לאפשרות של הסלמה"

מוקדם יותר היום הוקפצו כ-2,000 לוחמים ליהודה ושומרון כדי לתגבר את אבטחת היישובים. מוקדם יותר, סמוך לצומת גוש עציון, נהרג פלסטיני בעימותים עם כוחות צה"ל ואבנים ובקבוקי תבערה יודו גם ליד רמאללה.

עוד קודם לכן התריע שר הביטחון משה (בוגי) יעלון מפני אפשרות של הסלמה: במהלך ביקור שערך היום בגוש עציון על רקע התגברות אירועי הטרור באזור, הזהיר יעלון כי ייתכן שהמצב הביטחוני עלול להסלים עוד יותר בתקופה הקרובה.

יעלון במקום הפיגוע בגוש עציון (משרד הביטחון)

"אנחנו צריכים להיערך לאפשרות של הסלמה, לכן אנחנו מתגברים את הכוחות כדי להביא לנוכחות יותר גבוהה", אמר יעלון. "הרשות הפלסטינית פועלת בשטח בניסיון להרגיע את הרוחות, אך התבטאויות שונות, כולל כאלה של יו"ר הרשות, מביאות למעשים הקשים". לטענתו, עדיין לא מדובר ב"אינתיפאדה" חדשה שפרצה וכי "יש להמתין להתפתחויות בטרם נגדיר הגדרות".

יעלון הוסיף כי לא יאפשר למצב להסלים: "תגברנו את האבטחה ביהודה ושומרון, שם הייתה עלייה באלימות ובטרור העממי. אנחנו מבצעים מעצרים נרחבים יותר מאשר קודם וננקוט ביד קשה כלפי המפגעים, כולל הריסת בתים של מחבלים, כדי לעצור את הגל הזה. אני קורא לכל מי שיש עניין ויכולת להרגיע את השטח, לעשות זאת".