בלעדי: זה השלל שתפס צה"ל ב"צוק איתן"

3 חודשים עברו מאז סיום מבצע "צוק איתן" ובצבא עדיין ממשיכים לבחון את אמצעי הלחימה הרבים שנתפסו ברצועה. כעת מציגים לראשונה ביחידת השלל של צה"ל את כלי הנשק, המצלמות - וגם את מגני ההוקרה למחבלים של חמאס. כך זה נראה

סכינים, מפות, מגני הוקרה ללוחמים, שכפ"צים, מימיות, אפודים ונשק. צה"ל אפשר לחדשות 2 Online לקבל הצצה בלעדית לחלק מהשלל שנתפס בעזה על ידי לוחמי צה"ל - בחיפושים שנערכו בבתים ובמפעלים במהלך מבצע "צוק איתן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשלושת החודשים שחלפו מאז המבצע אספו ביחידה לפינוי שלל את האמצעים השונים שנמצאו במפקדות ובמבנים של חמאס ברצועה. האמל"ח, שעדיין נבדק, נלקח למחסנים במרכז הארץ, כשחלק רב מהשלל הועבר לבחינת גורמי אגף המודיעין בצה"ל ומחוץ לצבא - בשל הרגישות.

חלק מהציוד יועלה לאישור גריטה אצל היועץ המשפטי לממשלה, כיוון שאין בו צורך. עם זאת, טרם ניתן אישור להשמיד בישראל ציוד מהמבצע האחרון. ביחידה, בה אנשי מקצוע מתחומי המודיעין, התקשוב, הלוגיסטיקה ועוד, מדגישים כי מה שניכר במבצע האחרון הוא הציוד המשוכלל שנמצא, זאת לעומת מבצעים קודמים, בהם רוב הציוד היה מאולתר וישן. "זה מראה שלצד השני היו תקציבים רבים", מסבירים ביחידה.

גם סכינים (דו"צ)

החשש: ציוד ממולכד

"מדובר בציוד בו התכוונו לוחמי החמאס והג'יהאד האסלאמי לפגוע בחיילים", מציינים גורמים בצה"ל. "החשש הגדול הוא שציוד שנשאר מאחור ממולכד, ולכן ניתנו הנחיות ללוחמים לקחת אותו על מנת שלא יעשו בו שימוש בעתיד".

ביחידה מדגישים כי מדובר בכמות גדולה במיוחד של כלי נשק, ולמעט רובים חדישים ומשוכללים נמצאו גם כלי נשק מאולתרים מצינורות. בין היתר נתפסו גם כלי נשק צה"ליים וחיקויים של עוזי. בשל היבטי ביטחון מידע, לא ניתן להציג את כל הציוד שנתפס. 

חלק מהציוד שהיה בעל סיווג מודיעיני מיוחד, אפילו לא נכתב בדוחות. עם זאת ניתן לספר כי נלקחו גם מאות אמצעי תקשוב, כרטיסי אשראי, מצלמות, מחשבים, מסמכים מסווגים של החמאס ועוד.

"היחידה חברה ללוחמים, נתנה להם הנחיות מקצועיות ומשכה מהם את כל השלל בצורה מסודרת - כל מה שנתפס על ידינו מוריד מכמות הנשק שיש אצלם ופוגע ביכולת ההתעצמות", סיפר לחדשות 2 Online מפקד היחידה אלוף משנה במילואים מוטי נברסקי. 

אז מה בדיוק הם עשו במבצע? "כל בוקר חוברים לכל היחידות שלחמו בלילה, בודקים איזה פעילויות היו להם ומה האמצעים שנתפסו ואז אנו מנתחים אותם בהיבטים מודיעיניים ומחליטים מה לעשות, במקביל אנו מוציאים דיווח מסודר לזרועות הביטחון. בגמר המחקר, הציוד עובר למחסנים במרכז הארץ", מסביר נברסקי ומדגיש כי החיילים קיבלו דגשים נגד ביזה והוחתמו על התחייבות העברת השלל שתפסו.

לוחם בבית בעזה במהלך המבצע (דו"צ)

"לפני כל פעילות אנו יורדים ליחידות ונותנים להן הנחיות מקצועיות וגם מבצעיות במה לטפל ובמה לא לטפל", הוא מוסיף. "יש לנו צוותים עם אמצעים שבודקים ביטחונית את הציוד אם הוא לא ממולכד וכן צוותים שמומחים בשינוע, בדיווח ובצילום".

גם בחמאס הציגו שלל במהלך המבצע, אך בצה"ל מתייחסים לכך בזלזול רב. "אין מה להשוות בין אלפי הפריטים שנלקחו בידי הצבא, לעומת הפריטים הבודדים שבחמאס לקחו", מסכם הקצין.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv