הטרור מרים ראש: 6 הרוגים בחודש

מערכת הביטחון הגבירה את הכוננות בעקבות ההסלמה הנמשכת: לצד ההנחייה לקידום הריסת בתי מחבלים, נשקלת האפשרות לסגר מלא בשטחים. במערכת הביטחון מעריכים: "אין פס ייצור של מחבלים, אלא תאים רדומים"

הטרור מתגבר, הכוננות הוגברה: בשעות הלילה (שני) כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו התייעצות ביטחונית דחופה, לאחר פיגועי הדקירה באלון שבות ובתל אביב, בהם נהרגו שני בני אדם. אל מול גל הטרור, שגבה שישה קורבנות בתוך כשלושה שבועות, הנחה ראש הממשלה לנקוט שורת צעדים נגד פעילי הטרור, ובהם תיגבור מספר כוחות הביטחון בשטח, וקידום הריסת בתי המחבלים. 6 מבוקשים נעצרו ביהודה ושומרון במהלך הלילה, לפחות אחד מהם פעיל חמאס. כלי תקשורת פלסטינים דיווחיו כי בין העצורים נמצאים גם אביו ומספר מאחיו של המחבל שביצע את פיגוע הדקירה בתל אביב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנוסף, הנחה השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' את מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו לגייס מספר פלוגות מילואים של משמר הגבול על מנת להיאבק בגל הטרור וגם כדי להגדיל את הנראות של הכוחות בשטח ולהפחית את החרדה בציבור. בין הצעדים האפשריים שנשקלים קיימת גם אפשרות הטלת סגר מלא על יהודה ושומרון - אזור ממנו יצאו רוב המפגעים בשבועות האחרונים, אם כי במשטרה מוגדרת אפשרות זו כ"מוצא אחרון".

בנוסף, במשטרה מתכוונים לשכור כלי רכב לשימוש התחנות כדי להגביר את הסיורים בחוצות הערים. כמו כן יורחבו המבצעים הנקודתיים לאיתור שוהים בלתי חוקיים, כמו זה שביצע את הפיגוע בתל אביב. אתמול נרצחו בדקירות דליה למקוס בת ה-26 מתקוע וסמ"ר אלמוג שילוני בן ה-20 ממודיעין על ידי מפגעים שהגיעו משכם ומחברון. למקוס תובא למנוחות בבית העלמין בתקוע בשעה 10:00, ושילוני יובא למנוחות בשעה 14:00 בחלקה הצבאית בהר הרצל.

בשבועות האחרונים נהרגו ארבעה בני אדם נוספים בפיגועי דריסה בירושלים: התינוקת חיה זיסל בראון, בת 3 חודשים מירושלים; קארן ימימה מוסקרה, עולה מאקוודור בת 20; ג'דעאן אסעד, קצין מג"ב בן 38 מבית ג'אן ושלום אהרון בעדני, בן 17 מירושלים. במערכת הביטחון מזהים כי ישנם גורמים אסלאמיים המנסים להעניק תנופה לגל הפיגועים - לא רק מטעם ארגוני הג'יהאד אלא גם על ידי חברים אחדים בוועד המרכזי של הפתח.

גורם מתסיס נוסף הוא מרואן ברגותי היושב בכלא הישראלי. על פי הערכת המוצא, אין פסי יצור של מחבלים ורשתות טרור בגדה, אלא תאים רדומים למחצה, דבר המכביד על היכולת של המודיעין לפעול לעצירת המפגעים.

פיגוע הדקירה בת"א (חדשות 2)

יום הדמים החל בשעות הבוקר, כשסמ"ר אלמוג שילוני, חייל בן 20 נפצע אנושות מדקירת שוהה בלתי חוקי משכם סמוך לתחנת רכבת ההגנה בתל אביב. בשעות הערב ולאחר שעות של מאמצים, הוא מת מפצעיו בבית החולים שיבא תל השומר. שני בני אדם נוספים נפצעו קל בתקרית, המחבל שנעצר נפגע גם הוא באורח בינוני.

אחיו התאום של החייל, סהר שילוני, סיפר דקות ספורות קודם להודעה על מותו של אלמוג כי "הוא רק רצה לחזור לבסיס, ופשוט נדקר ונפצע. זה פשוט לא יכול להיות ככה. יש פה חיילים ואנשים שנפצעים, שנדקרים ברחוב, אי אפשר ללכת במדינה הזאת לבד, אי אפשר ללכת במדינה הזאת בשקט".

החייל שנרצח, אלמוג שילוני (באדיבות המשפחה)

שעות ספורות לאחר פיגוע הדקירה סמוך לתחנת הרכבת בתל אביב, אירוע טרור נוסף התרחש - הפעם בגוש עציון: דליה למקוס, צעירה בת 26 נרצחה ושני בני אדם נפצעו, אחד מהם קשה והשני קל, מדקירות של מחבל סמוך לצומת אלון שבות. מאבטח אזרחי שהיה בכניסה ליישוב פתח באש לעבר החשוד ופצע אותו.

דליה למקוס, ארכיון (באדיבות המשפחה)

מחקירת המשטרה עולה כי תחילה ניסה המחבל לבצע פיגוע דריסה, אך כשנכשל להתגבר על מחסום בשטח - החל במסע הדקירות הרצחני. האירוע, שתועד כולו במצלמת אבטחה שהייתה במקום, התרחש בטרמפיאדה שנמצאת ממול לזו שממנה נחטפו, ובהמשך גם נרצחו שלושת הנערים הישראלים לפני כחמישה חודשים.