מהצפון ועד ירושלים: התפרעויות ואבנים, ילד נפצע

בשומרון: 9 נפצעו, בהם בן 3, מאבנים ובלוקים שיודו על רכבים. בכביש 65 נפצעו שני נוסעי אוטובוס באורח קל באופן דומה. בבירה: אבנים לעבר הרכבת הקלה; אין נפגעים. נתניהו: "לא נסבול הפרות סדר"

עימותים מוואדי ערה ועד למזרח ירושלים: תשעה בני אדם, בהם פעוט כבן שלוש, נפצעו באזור השומרון מיידויי אבנים לעבר רכבים. קודם לכן נפצעו קל שני בני אדם באופן דומה מאבנים שיודו על אוטובוס בכביש 65, מול תחנת משטרת עירון. הצבא מנהל מרדף אחר המיידים. זמן קצר קודם לכן יודו אבנים לעבר הרכבת הקלה בציר בית-חנינא. נזק קל נגרם לרכבת. באירוע לא היו נפגעים. במקביל, עימותים בין פלסטינים ללוחמי משמר הגבול בשועפאט. שני חשודים נעצרו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גרשון מסיקה, ראש המועצה האזורית שומרון, אמר כי "מדובר בחוסר חוסר אחריות של מדינת ישראל, שאישרה לפני חודשים תקציב למיגון אבנים אולם משרד האוצר מעכב את העברתו ליעדו. אני דורש להעביר לאלתר את תקציב מיגון האבנים לרכבים ולא להפקיר את שלומנו ואת שלום ילדינו".

 בעקבות האירועים, אמר ראש הממשלה נתניהו כי תיבחן שלילת אזרחות של הקוראים להשמדת מדינת ישראל.

"ישראל היא מדינת חוק. לא נסבול הפרות סדר והתפרעויות. נפעל נגד זורקי האבנים, חוסמי הצירים והקוראים להקמת מדינה פלסטינית במקום מדינת ישראל. מי שלא יכבד את החוק הישראלי ייענש במלוא החומרה", נכתב בהודעה ממשרד ראש הממשלה. "אנחה את שר הפנים לבחון שלילת אזרחות של הקוראים להשמדת מדינת ישראל".

ארכיון (הדס פרוש / פלאש 90)

מוקדם יותר הובא למנוחות ח'יר חמדאן (22), הצעיר שנורה למוות בידי שוטרים לפנות בוקר בכפר כנא, שם פרצו מחאות ענק בעקבות מותו, שכללו קריאות בגנות המשטרה והממשלה, שלדברי המפגינים - הסיתו והביאו למה שהם מגדירים כמדיניות של "יד קלה על ההדק".

בעקבות האירוע הוחלט על שביתה כללית מחר במגזר הערבי. במהלך ההפגנה נעצרו שלושה תושבי המקום בחשד להתפרעות ולהפרת הסדר.

היורה בחמדאן: נהג ניידת המשטרה; הפגנה בחיפה: "הצטרפו לאינתיפאדה השלישית"

מוקדם יותר, במהלך הלווית חמדאן, הושלמה במשטרה הבדיקה הראשונית שממנה עולה כי התיעוד שפורסם אינו מייצג בצורה מוחלטת את האירוע. במבט ראשון נראה כי מי שיורה בחמדאן הוא אחד משני השוטרים שיוצאים ראשונים עם אקדחים שלופים מהניידת - אך לדברי המשטרה היורה הוא לא אחר מאשר הנהג, שיצדה מצידה השני של הניידת.

לדבריו, מהזווית שבה הוא ישב לא ניתן היה לראות שהצעיר הערבי לא מסכן את חיי חברי. יחד עם זאת, כך לטענתו, הוא ירה כדור אחד בלבד שפגע במרפקו של חמדאן.

כעת יידרשו במחלקה לחקירות שוטרים לבדוק ולהתמקד בסוגיה הזו. בינתיים, בעוד שהלוויתו של חמדאן בעיצומה, הפגינו בציר בן גוריון שבחיפה כ-200 מפגינים של התנועה האסלאמית שנשאו שלטים ועליהם דמותו של חמדאן מוצגת כ"שאהיד".

המוחים קראו קריאות בנוסח "אינתיפאדה שלישית, הצטרפו הצטרפו"; "חזקו את האינתיפאדה, כולם התאחדו" וכן "המתנחלים כלבים", "ברוח, בדם נפדה את פלסטין" ו-"סוף לכיבוש, העם רוצה הפגנה".

בהכנת הידיעה השתתפו מתן חצרוני, פוראת נסאר, יוסי זילברמן ואלון שני