חמאס הודיע על הקמת "צבא העם"

על רקע המתיחות הגוברת בהר הבית, הודיע דובר הזרוע הצבאית של חמאס על הקמת כוח עתודה חדש שיתגבר את לוחמי הארגון בעת עימות עם ישראל ויסייע "לשחרר את מסגד אל אקצה". בשלב ראשון צפוי הכוח החדש לכלול כ-2,500 מגויסים

מחבלי חמאס. ארכיון (רויטרס)

ההסלמה בשטחים זולגת לעזה? הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה אמש (שישי) על הקמת "צבא עם" שמטרתו תהיה לסייע ב"שחרור מסגד אל אקצה". על פי הודעת הארגון, הגוף הלוחם החדש יכלול תחילה 2,500 בני אדם שאמורים לשמש כוח עתודה ללחימה בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי דובר הזרוע הצבאית של חמאס, הקמת צבא העם מגיעה על רקע "הפרות ישראליות במסגד אל אקצה". בדברים שנשא במהלך טקס במחנה הפליטים ג'בליה הבהיר הדובר הגיוס פתוח לכל בני ה-20 ומעלה "שיוכלו להתכונן לקראת כל עימות".

לפי הודעת הדובר, מטרת הזרוע החדשה היא להוות מעין כוח עתודה לפעילים הרגילים של חמאס שישתתף בלחימה נגד ישראל בעת הצורך. בעבר איים הארגון כי בכוונתו להקים גוף שכזה, אולם עד כה לא נקט צעדים להקמתו. עוד הוסיף הדובר כי מצב המנהרות והתחמושת של הארגון טוב.

איסמאיל הנייה. ארכיון (חדשות 2)

הנייה: לא נוותר על המקומות הקדושים בירושלים

בשבוע שעבר איים בכיר חמאס איסמאיל הנייה כי ארגונו יילחם ולא יאפשר לישראל לעשות כרצונה בהר הבית. הנייה, שלקח חלק בהפגנות ההמוניות בעזה לשם תמיכה במהומות בירושלים, טען כי סגירת מתחם הר הבית נעשתה כחלק מהתכנית הישראלית להרוס את מסגד אל-אקצא: "האויב הישראלי נכנס לשלב מסוכן מאוד בביצוע המשימות שלו כלפיי המסגד הקדוש".

"הם מתכננים להקצות זמני תפילה שונים ליהודים ולערבים וחושבים ברצינות להרוס את המסגד הקדוש בעזרת חפירת מנהרות תת קרקעיות מתחתיו", הוסיף הנייה. "אנחנו, בני העם הפלסטיני, לא נוותר ונלחם על המקומות הקדושים לנו בירושלים", איים ראש ממשלת חמאס לשעבר.

הארגון שעומד מאחורי הפעולות בהר הבית: מוראביטון

בשבועות האחרונים עלה לכותרות ארגון המוראביטון - ארגון מוסלמי שמעורר פרובוקציות על הר הבית, ומנסה למנוע מיהודים להתפלל במקום. הארגון, שמונה למעלה מ-1,000 איש, מופעל למעשה מתוך הקו הירוק - מהפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, בראשות השייח' ראאד סלאח. הכסף לפעילות ההתססה היומיומית של הארגון מגיע מעזה, דרך עמותה ישראלית שמשמשת צינור כספים עבור חמאס.

הר הבית. ארכיון (חדשות 2)

בכל יום נמצאים מאות מפעילי ופעילות הארגון על הר הבית, מוכנים לקריאה בזמן שהם לומדים קוראן בסמוך למסגד. בשעות נקובות, ובכל פעם שמסתמנת נוכחות יהודית בהר, נקראים הפעילים לדגל והם קוראים בפה אחד: "אל אקצא בסכנה, אללה אכבר". פעילות הצד הנשי של הארגון, שמכונה מוראביטאת, מצהירות בפה מלא ובפנים גלויות: "אני מוכנה למות עבור אל אקצא להתאבד ולהפוך לשהידה בשבילו".

הפעילים מקבלים משכורת חודשית שנעה בין 1,500 שקלים ועד 4,000 שקלים, בהתאם למידת האקטיביות וההתמדה. לפני כחודשיים הוכרזה העמותה "עמארה אל אקצא" כהתארגנות בלתי מוכרת, מכיוון שהיא פועלת בשיתוף פעולה עם חמאס, ובמערכת הביטחון זיהו כי העמותה שימשה צינור להעברת כסף מחמאס למוראביטון.