הדורס: פעיל חמאס ממזרח ירושלים

הנהג שביצע את פיגוע הדריסה בו נהרג אדם אחד ונפצעו 13 הוא איברהים אלעכארי, תושב מזרח ירושלים. אלעכארי פגע בלוחמי מג"ב שהיו בדרכם לבסיס, המשיך בנסיעה ופגע בהולכי רגל בתחנת הרכבת הקלה, ולאחר מכן תקף אזרחים עם מוט ברזל עד שנורה. אחיו שוחרר במסגרת עסקת שליט. ארגון החמאס לקח אחריות לפיגוע

איברהים אלעכארי

איברהים אלעכארי, תושב מחנה הפליטים שועפט שבמזרח ירושלים, הוא הנהג שביצע את פיגוע הדריסה בצהריים בשכונת שמעון הצדיק בירושלים, בו נהרג אדם אחד ו-13 נוספים נפצעו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מבדיקה ראשונית של כוחות הביטחון עולה כי אלעכארי, שנורה ונהרג, היה פעיל חמאס. לפני שלוש שנים שוחרר אחיו, שהיה חלק מהחוליה שחטפה ורצחה את שוטר מג"ב ניסים טולדנו ז"ל, במסגרת עסקת שליט. בארגון מיהרו לברך על הפיגוע וקראו לבצע פעולות נוספות נגד ישראל.

פיגוע דריסה בירושלים - סיקור מיוחד:

הרוג ופצועים קשה בפיגוע דריסה

עדי ראייה: המחבל דהר ודרס

זעם במערכת הפוליטית: "אבו מאזן הנהג במכוניות המוות

מחקירת המשטרה עולה כי אלעכארי פגע בשלושה לוחמי מג"ב בעת שהמתינו לחצות את הכביש לכיוון בסיס מג"ב. הוא המשיך בנסיעה ופגע בהולכי רגל שעמדו בתחנת ההסעה של הרכבת הקלה. לאחר מכן נסע לאורך רחוב חיים בר לב, כשהוא פוגע בכלי רכב לאורך הציר עד שפגע ברכב בצומת משה זק.

זירת הדריסה בירושלים
אלעכארי יצא מהרכב כשהוא אוחז במוט ברזל והחל לתקוף אנשים במקום. צוות של שוטרים ולוחמי מג"ב שהיה בסמוך הבחין במחבל, התקדם לעברו, ירה והרג אותו. כתוצאה מהאירוע נהרג אדם אחד ונוספים נפגעו בדרגות פציעה שונות ופונו לבתי החולים הדסה הר הצופים, הדסה עין כרם ושערי צדק.

בנט: אבו מאזן הוא הנהג במכוניות המוות בירושלים

גורמים במערכת הפוליטית הביעו זעם והפנו אצבע מאשימה לעבר הרשות הפלסטינית. "אבו מאזן הוא הנהג במכוניות המוות בירושלים והמחבלים הם רק שליחיו", אמר שר הכלכלה נפתלי בנט.

בנט הבהיר כי "מדינת ישראל צריכה לפעול ולהגיד בקול ברור כי ממשלת פת"ח-חמאס היא רשות טרור ויש לפעול מולה בהתאם. אין כיפת ברזל נגד נהגי מכוניות ואזרחי ישראל לא יוכלו לחיות בלי הרתעה וריבונות בעיר בירתם. ביטחון הוא לא מותרות".

ארגון החמאס לקח אחריות לאירוע וטען " אל עכארי שדמו נשפך בירושלים, בעיר הקדושה הכבושה, הגיב לשפיכת הדם של בני עמו ושמר על קדושת של מסגד אל-אקצא בירושלים", דובר החמאס פאוזי בארהום אמר שהפיגוע הוא "מבצע של גבורה" וקרא למתקפות נוספות דומות

השר אורי אריאל התריע כי 'הטרור הערבי' בירושלים ממשיך ומתעצם: "מי שלא נלחם בטרור כשהוא קטן מזמין את הפיגוע הבא. ראש הממשלה חייב לשנות כיוון, לנקוט ביד קשה נגד כל גילוי של אלימות ולשבור את הטרור. צריך להמשיך ולהחמיר את העונש על מחבלים ובני משפחותיהם. רק הרתעה חזקה תמנע את הפיגוע הבא".

ח"כ דני דנון הצטרף לדבריו של בנט - והפנה אף הוא אצבע מאשימה לעבר יו"ר הרשות הפלסטינית: "הודעת התמיכה של יו"ר הרשות הפלסטינית במחבל הקודם הייתה דלק למחבל הנוכחי. בדרכו מוביל אבו מאזן למעשי הפיגוע כנגד אזרחי ישראל ותושבי ירושלים בפרט. מחבלים עם תעודת זהות כחולה מסתובבים חופשי בירושלים ועושים כבשלהם, הגיע הזמן שהשב"כ ומשטרת ישראל יחליפו את הדיסקט לגבי הדרך לטיפול בהרמת הראש של ארגוני הטרור".

ח"כ אבי וורצמן (הבית היהודי) הזהיר מאובדן השליטה של המדינה על הנעשה בבירה: "אירועי הטרור האחרונים פוגעים פגיעה אנושה בריבונותה של מדינת ישראל ולא יעלה הדעת שאזרחי ירושלים לא יוכלו להלך בה בבטחה". הוא קרא לשר לביטחון פנים "לפעול בנחרצות להפסקת האינתיפאדה שהחלה בבירה"

ח"כ מירי רגב (הליכוד) בירכה על התגובה המהירה של כוחות הביטחון בחיסול המחבל. "אין ספק שהמציאות הביטחונית בירושלים מחייבת את כוחות הביטחון והמשטרה בנקיטת יד קשה נגד המפגעים הטרוריסטים", אמרה. "אני בטוחה כי ההחלטות שהתקבלו לאחרונה על הגברת כוחות השיטור והביטחון בירושלים, כמו גם ההחמרה בטיפול המשפטי נגד המפגעים יביאו את התוצאות".

סגנית השר ציפי חוטובלי הזהירה כי פיגוע הדריסה משקף אובדן ריבונות ישראלית בעיר הבירה: "ממשלה שמפקירה את השליטה בהר הבית מאפשרת לטרור להרים ראש בירושלים. המאבק על ירושלים חייב לעלות מדרגה. ירושלים נמצאת במתקפה, והרגעת הרוחות משדרת חולשה".

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, ירון שניידר, אוהד חמו ועמית ולדמן