ישראל תייצר את כנפי מטוס הקרב הטוב בעולם

לאחר שבשבוע שעבר סיכמו שר הביטחון יעלון ומזכיר ההגנה האמריקני הייגל כי ישראל תרכוש טייסת נוספת של מטוסי F35, חנכה התעשייה האווירית קו ייצור חדש לכנפי המטוס המתקדם בעולם. שיתוף הפעולה הישראלי-אמריקני יכניס לקופת המדינה 2.5 מיליארד דולר ויספק למשק 70 מקומות עבודה חדשים

המטוס הטוב בעולם. F35 (רויטרס)

בתעשייה האווירית נחנך היום (שלישי) קו ייצור של כנפי מטוס ה-F35 - המטוס החדש שנרכש עבור חיל האוויר ונחשב למטוס הקרב הטוב בעולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר בעסקת חליפין שמשלימה את רכש שתי הטייסות של המטוס על ידי חיל האוויר. מי שיהיה אמון על ייצור כנפי המטוס, עשויות מסגסוגות אלומיניום וטיטניום, זוהי התעשייה האווירית בישראל, שתייצר 811 זוגות כנפיים.

עלות המיזם נאמדת ב-2.5 מיליארד דולר, שייכנסו לקופת המדינה. מטוס ה-F35 מוגדר כמטוס המתקדם בעולם ושיתוף הפעולה עם התעשייה האווירית יאפשר לספק 70 מקומות עבודה.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, שהשתתף בטקס חניכת קו הייצור, ערך רק לפני שבוע ביקור בוושינגטון, שם סיכם עם שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל כי ישראל תרכוש טייסת נוספת של מטוסים, בנוסף לזו שכבר הוחלט עליה בממשלה לפני כשנתיים.

קו הייצור החדש שנחנך (חדשות 2)

המטוסים הראשונים יגיעו לישראל ב-2017

בעוד שנה מהיום, בתחילת 2016, יגיעו הטייסים הראשונים מחיל האוויר הישראלי לאריזונה שבארצות הברית לקראת הבאתו של המטוס לישראל.

במסגרת העסקה הראשונה שנחתמה בין המדינות, תקבל ישראל 19 מטוסי "חמקן" תמורת 2.7 מיליארד דולרים מכספי הסיוע האמריקנים. שמו של המטוס בחיל האוויר הישראלי הוא "אדיר". על פי אנשי היצרנית "לוקהיד מרטין", כבר בתחילת 2016 תגיע קבוצת הטייסים הישראלים הראשונה להתאמן על המטוס בבסיס חיל האוויר האמריקני LUCK שבאריזונה. המטוסים הראשונים צפויים להגיע לישראל ב-2017 והטייסת תהפוך מבצעית כבר בסוף אותה שנה.

בחיל האוויר הישראלי כבר מתקיים מאבק אדירים מאחורי הקלעים - מי יהיו הטייסים שייזכו להטיס את ה-F35 ויימנו על מקימי הטייסת היוקרתית. השאלה הזו מונחת על שולחנו של מפקד החיל, האלוף אמיר אשל. מדובר במאבקי יוקרה שבו מופעלים כל סוגי הקשרים, הלחצים והכישורים.