חילופי מפקדים בצפון: כוכבי החליף את גולן

בשעה שהקרבות בין המורדים בסוריה לצבא אסד נמשכים ומתקרבים לגדר הגבול והמצב בגבול לבנון ממשיך להיות מתוח, נכנס האלוף אביב כוכבי לתפקידו החדש כמפקד פיקוד צפון. כוכבי, שהזהיר כי "חוסר היציבות בזירה יימשך", מחליף את המפקד היוצא, האלוף יאיר גולן

מפקד חדש בגזרה. כוכבי, גנץ וגולן (חדשות 2)

על רקע מלחמת האזרחים הנמשכת בסוריה והתקריות הביטחוניות בגבול לבנון, נערך בצהריים (ראשון) טקס חילופי מפקדי פיקוד צפון בהשתתפות הרמטכ"ל בני גנץ, אלוף הפיקוד היוצא יאיר גולן והאלוף הנכנס אביב כוכבי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האלוף כוכבי אמר בנאומו כי "האזור כולו מפורר יותר אסלמיסטי יותר וחוסר היציבות בזירה יימשך". כוכבי, שכיהן עד לאחרונה כראש אמ"ן, הזהיר כי לציר הרשע של אירן, סוריה וחזבאללה עלולים להצטרף ארגוני טרור אסלאמיסטים נוספים. "מול אלו אנו עומדים - מציאות ואתגרים מורכבים, אבל צריך לשמר את השגרה כשאין מלחמה".

הרמטכ"ל, רא"ל בנימין (בני) גנץ, הדגיש בדבריו כי "מגוון האיומים עלינו השתנה והתרחב בשנים האחרונות - אויבים חדשים כישנים". לאחר מכן פנה במסר מזהיר למדינות וארגונים עוינים: "שמבקשי רעתנו ידעו שאנו עוקבים אחר כל דבר מעבר לגבול. יש לשמור על מוכנות מבצעית שעלולה להיבחן בכל רגע".

"נרכז את מיטב כוחנו". חיילים בגבול, ארכי (רויטרס)

"לא ייתכן שגדוד יתאמן שבועיים בשנה"

האלוף כוכבי נכנס לתפקידו החדש על רקע תקופה מתוחה מאוד בגבול הצפון. הבוקר התייחס קצין בכיר מאוד בצה"ל למצב בחזית הצפונית ואמר כי "במלחמת לבנון הבאה נצטרך לרכז את מיטב כוחנו". "חיזבאללה, לא פחות מחמאס, יעשה שימוש באוכלוסייה האזרחית לצרכיו", אמר הקצין הבכיר. "הארגון ינסה למנוע נדידה צפונה של האזרחים בעימות הבא".

עם זאת, הקצין הבכיר העביר מסר של הרגעה והדגיש כי "לחיזבאללה אין שום עניין בעימות עם ישראל". עוד הוסיף הקצין כי בשלב זה אין צורך להחזיר את אבטחת היישובים בצפון. "אין הצדקה לזה. זה נטל על מערכת הביטחון", הוא אמר.

הקצין גם התייחס לקיצוצים בתקציב הביטחון וטען כי למהלך ישנו השפיעה מרחיקת לכת על היכולת המבצעית של צה"ל. "יש מגבלות תקציביות", הבהיר הקצין. "צבא היבשה מתאמן היום פחות מאשר בשנת 2000. לא יכול להיות שגדוד יתאמן פחות משבועיים בשנה".