מתח בבירה: ירושלים מנסה לחזור לשגרה

אחרי סוף שבוע מתוח במיוחד בירושלים, יורשו הבוקר גם יהודים לבקר בהר הבית. כוחות הביטחון עדיין בכוננות מוגברת, לאחר שאמש מטען נפץ מאולתר הושלך לעבר שוטרים. בשכונת אבו טור נופצו שמשות של 4 כלי רכב

שוטרים מול מתפרעים, השבוע (משטרת ישראל)

משטרת מחוז ירושלים הודיעה כי תתיר הבוקר (ראשון) כניסה למבקרים בהר הבית, ביניהם גם מבקרים יהודים. מהמשטרה נמסר כי המהלך נועד להחזיר את ההתנהלות במתחם לשגרה, לאחר ניסיון ההתנקשות בפעיל הימין יהודה גליק ביום רביעי האחרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא אמש לחברי הכנסת ולשרי הממשלה להרגיע את הרוחות סביב נושא הר הבית ולגלות אחריות ואיפוק. נתניהו שוחח עם יו"ר הכנסת אדלשטיין וביקש ממנו לפעול מול חברי הכנסת על מנת להעביר להם את המסר. למרות הקריאות להרגיע את הרוחות, פעילי ארגון "צעירים לוקחים אחריות" וח"כ משה פייגלין (הליכוד) צפויים לעלות למתחם.

ועדת הפנים תדון היום בשעה 12:00 במצב המתוח בירושלים בשבועות האחרונים, בהשתתפות מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו וראש העיר ירושלים ניר ברקת. יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב, אמרה עוד בטרם הדיון כי היא מצפה שהמפכ"ל "ידווח לוועדה כיצד מתכוונת המשטרה להחזיר את השקט לירושלים".

התור בכניסה להר הבית, הבוקר (יוסי זילברמן, חדשות 2)

במקביל לדיון בוועדת הפנים, תעלה היום הצעת חוק של שרת המשפטים לבני לאישור ועדת השרים לענייני חקיקה במטרה להחמיר את הענישה על זריקת אבנים. הגדרת העבירה תשתנה כך שעל השלכת אבנים לעבר כלי תחבורה נוסע במטרה לפגוע בנוסע או לסכן את בטיחותו העונש יהיה של עד 20 שנות מאסר.

במהלך סוף השבוע נעצרו 17 מפרי סדר בירושלים, חלקם במהלך הפרות הסדר עצמן וחלקם נעצרו בבתיהם. בשבועיים האחרונים הנעצרו 111 מפרי סדר וצפויים מעצרים נוספים. באחד האירועים, הושלך חפץ שהתפוצץ לעבר כוח משטרה ומג"ב סמוך למסגד בשועפט . מבדיקה של חבלן המשטרה שהוזעק למקום עולה כי מדובר במטען נפץ מאולתר. ממשטרת ירושלים נמסר כי "אנחנו רואים את האירוע בחומרה. המשטרה תפעל בכל האמצעים, ותניח ידה על משליכי המטען ותדאג למצות את מלוא חומרת הדין עמם".

שיפור נוסף במצבו של יהודה גליק

במשטרה הוסיפו כי "הכוחות הפועלים בעיר ימשיכו בפעילותם הנחושה והבלתי מתפשרת אל מול פורעי החוק והסדר, בשילוב גורמי אכיפה אזרחית ומשטרתית להגברת הביטחון והשבת השקט לתושבים".

מלבד השלכת מטען הנפץ אל עבר השוטרים, בשכונת אבו טור נופצו שמשות של ארבעה כלי רכב השייכים לתושבי השכונה. המשטרה פתחה בחקירת האירוע ובסריקות אחר חשודים במעשה.

אמש נרשם שיפור קל נוסף במצבו של יהודה גליק, המאושפז במצב קשה בבית החולים שערי צדק. גליק צפוי לעבור ניתוח נוסף מחר, במטרה לייצב את מצבו.