מלחמה במיידי האבנים: "עד 20 שנות מאסר"

בעקבות התסיסה בי-ם ושורת העימותים בין תושבי מזרח העיר לכוחות הביטחון, קוראת השרה לבני לפעול נגד מיידי האבנים גם במישור המשפטי ולהחמיר את הענישה. לבני: "לא ניתן לישראלים לחיות בפחד מיידוי אבנים"

יידוי אבנים, ארכיון (רויטרס)

המתיחות בירושלים הגיעה בשבוע האחרון לשיא עם ניסיון ההתנקשות באיש הימין יהודה גליק ושורה של התפרעויות ועימותים בין תושבי מזרח ירושלים וכוחות הביטחון. כעת מנסה שרת המשפטים ציפי לבני להילחם באחת התופעות שהפכו לשכיחות ביותר בהתפרעויות האחרונות - יידוי האבנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מחר (ראשון) צפויה השרה לבני להביא לאישור ועדת השרים לענייני חקיקה הגדרה חדשה ומחמירה לחוק האוסר על יידוי אבנים. לפי המתווה החדש, הגדרת העבירה תשתנה כך שעל השלכת אבנים לעבר כלי תחבורה נוסע במטרה לפגוע בנוסע או לסכן את בטיחותו העונש יהיה של עד 20 שנות מאסר. העונש על יידוי אבני או חפצים לעבר שוטר או כלי רכב משטרתי ישתנה גם הוא, משלוש שנות מאסר כיום לחמש.

"לא ניתן לאזרחים ישראלים לחיות בפחד מפני יידויי אבנים, ולא נקל ראש בפגיעה באנשי כוחות הביטחון, הפועלים להגנה על אזרחי ישראל", אמרה השרה לבני. "כל פעילות של טרור תיענה בתגובה חריפה וברורה - טרור הוא טרור וטרוריסט הוא טרוריסט, ולא משנה באיזה כלי נשק הוא בוחר להשתמש".

השרה לבני, ארכיון (רויטרס)

בתוך כך, למרות מיעוט האירועים בסוף השבוע האחרון, שככל הנראה נבע ממזג האוויר החורפי, אירוע קשה נמנע הערב (שבת) כשמטען חבלה הושלך לעבר כוח משטרה ומג"ב ששהה סמוך למסגד בשכונת שועפאט. לא היו נפגעים בתקרית.

למקום הוזעק חבלן משטרה שבדק את החפץ שהתגלה בהמשך כמטען נפץ מאולתר. במשטרת ירושלים אמרו כי הם רואים את האירוע בחומרה, ובכוונתם לפעול בכל האמצעים על מנת להניח את ידם על משליחי המטען ולמצות עמם את הדין.

לאחר אירוע השלכת מטען הצינור הוסיפו גורמים במשטרה כי הם פועלים בבירה בכוחות מתוגברים הכוללים שוטרים, לוחמי מג"ב, לוחמי יס"מ ויחידות מיוחדות נוספות וזאת על מנת להמשיך בפעילות מול פורעי החוק וכדי להשיב את השקט לתושבים.

רה"מ נתניהו, ארכיון (פלאש 90)

למתיחות התייחס גם ראש הממשלה נתניהו, שהורה לחברי הכנסת ולשרי הממשלה להרגיע את הרוחות סביב נושא הר הבית ולגלות אחריות ואיפוק. נתניהו שוחח עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בנושא, וביקש ממנו לפעול מול חברי הכנסת על מנת להעביר להם את המסר. בכך מנסה נתניהו להנמיך את הלהבות, לאחר שבימים האחרונים היו לא מעט קולות בימין שקראו לשנות את הכללים בהר הבית בעקבות ניסיון ההתנקשות.