קצין בכיר: "בלבנון השלישית נפעיל מלוא הכוח"

גורם בכיר בצה"ל התייחס לאפשרות של חזית עתידית מול חיזבאללה: "אם ב'צוק איתן' נמל התעופה בן גוריון נסגר ליומיים, במלחמה בצפון הוא ייסגר כבר בשלב הראשון, כמו גם נמל חיפה". כמו כי טען הבכיר כי לא נמצאו מנהרות התקפיות בשטח לבנון

"לעשות כל מאמץ שהמלחמה תהיה קצרה" (רויטרס)

החזית הצפונית מתחממת? קצין בכיר בצה"ל טען היום (חמישי) כי בלחימה נוספת בגזרת לבנון "העורף יהיה מאוים ואין שום סיכוי שנצליח ליירט הכל". הבכיר העריך כי בתרחיש זה מקבלי ההחלטות ילחצו על הצבא להסיר את האיום: "אם במבצע 'צוק איתן' נתב"ג נסגר ליומיים, בלחימה מול חיזבאללה הם יידעו לסגור את נתב"ג ובטח את נמל חיפה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו לא יודעים היום להגיד שיש מנהרות התקפיות בשטח לבנון, אבל אנחנו גם לא יודעים לשלול ומי שלחם בשלום הגליל וטיהר מנהרות בגזרה המזרחית יודע שאפשר לחפור בעומקים מרשימים בהר באזור של חיזבאללה", הוסיף הבכיר. "אני לא מכיר משהו התקפי כלפי ישראל אבל לא שולל שזה קיים".

בנוגע לאיום מצד ארגון הטרור הלבנוני, טען הבכיר כי "לא נוכל להכריע את חיזבאללה בעימות עתידי רחב אלא על ידי צה"ל במלוא כוחו. הערכת חיזבאללה את כוחות צה"ל היא הערכה מאוזנת - הוא מתייחס אלינו ברצינות וחלק מהעניין זה להעדיף לא להילחם". לדבריו, "צה"ל צריך לעשות כל מאמץ על מנת שמלחמה תהיה קצרה ולכן עליו להיות נכון להפעיל את מלוא כוחו והכוונה היא למדינת ישראל כי צה"ל לא פועל לבד.

"מתייחס אלינו ברצינות". נסראללה

"נכון להכין את העורף גם לתרחישים מתמשכים. כיוון שמלחמה היא לא תכנית כבקשתך אתה יכול למצוא את עצמך בתרחיש אחר ממה שציפית", הדגיש. הבכיר הביע סקפטיות לגבי הטענות למכשור מתקדם שמסייע באיתור מנהרות: "אנחנו בודקים ועד היום לא מצאנו שום טכנולוגיה שאומרת חד משמעית איפה יש מנהרה וגם ברצועת עזה - שבה הקרקע יותר אחידה - עדיין לא יודעים למצוא".

"ישראל היא לא הסיפור, אלא מאבק בתוך האסלאם"

בתדרוך הביע הגורם דאגה ממעורבותו הגוברת של החזבאללה בגזרת הצפון: "בחודשים האחרונים יותר ויותר נוצרה חזית אחת של סוריה ולבנון - אם בתחילת המרד הסורי נסראללה חשב שהדבר הטוב ביותר הוא לשבת על הגדר ולהביט מרחוק על מה שקורה כאן, תחת לחץ אירני הוא הבין שעליו להיות חלק מהציר כי חשיבותו היחסית עולה והיום החיזבאללה מעורב עד אוזניו בלחימה גם בתוככי סוריה וכמובן לאורך הגבול". כמו כן העריך הבכיר כי חזבאללה איבד מאות לוחמים בקרבות אך לא דיווח על כך.

"כל מטען בצפון הוא מגורמי חיזבאללה ואירן, כל אירועי הטרור בגבול סוריה הם מציר הרשע ולא מהציר השיעי. יש לנו שקט עד כה, אבל אי אפשר להתחייב לנצח", גרס הבכיר. לדבריו, הטיפול הרפואי בפצועים מסוריה הוא מוסרי וראוי. הבכיר טען כי "ישראל היא ממש לא הסיפור במזרח התיכון - הסיפור האמיתי הוא מאבק אדירים בין איסלאם רדיקלי שיעי לאיסלאם רדיקלי סוני, וזה נמצא בכל מקום",. בהקשר זה ציין הגורם את המאבק בארגון דאע"ש, והסביר כי "הסיכוי שעירק או סוריה ייכבשו על ידי דאע"ש או סוריה מדיר שינה מעיני האירנים - אנחנו על פי רוב לא יותר מאשר תירוץ".

ייסגר בעימות הבא? נתב"ג, ארכיון (דניאל נחמיה, חדשות 2)

"המדיניות - לא להתערב בלחימה בסוריה"

הגורם הביע התנגדות למעורבות ישראלית בקרבות נגד דאע"ש: "אני לא מתלהב מההתלכדות, איפה שמוסלמים רדיקלים סונים הורגים מוסלמים רדיקלים שיעים אין לנו צורך להתערב. המערב עושה טעות חמורה בעיני בתמיכה ברדיקלים השיעים - יוצא מצב שארה"ב, אוסטרליה ואנגליה בצד של אירן וחיזבאללה".

לאחרונה הופל מטוס סורי שחדר לישראל, אך צה"ל לא הגיב בתקיפות על המקרה אלא רק בפעילות נקודתית. "המדיניות שלנו מול צבא סוריה היא נכונה - לא להתערב בלחימה. עם זאת, ברגע שהורגש שהסורים עברו את הגבול בסיכון אזרחינו וכוחותינו - הגבנו. אין סובלנות כלפי מטוס קרב, שלא יודעים לאן הוא יגיע", טען הבכיר.