האוטובוס הוריד חיילים בלב כפר ערבי

לאחר ששומר במוצב צה"לי אסר על אוטובוס להיכנס לבסיס, נאלצו תצפיתנים ללכת ברגל מכפר בבקעת הירדן לעבר הבסיס שלהם. לטענת החיילים, הצבא "לקח להם את הדרך היחידה להגיע הביתה". מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מדובר באירוע נקודתי שנבע מאי הבנה ונפתר, התחבורה הציבורית שבה לבסיס"

אין יציאה מהבסיס. ארכיון (דו"צ)

מתפרעים זרקו אבנים - החיילים נאלצו ללכת מכפר ערבי לבסיס: עשרות חיילי מוצב תרצה שבבקעת הירדן הורדו אתמול (רביעי) מקו של "אגד" במרחק של כשני קילומטרים מהבסיס, מכיוון שצה"ל אסר על האוטובוס להיכנס למוצב. קו 948, שמהווה דרך התחבורה היחידה עבור חיילים רבים, הוריד את הנוסעים בלב הכפר הערבי ג'יפטליק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הורידו אותנו 2.5 קילומטרים מהבסיס והיינו צריכים ללכת ברגל בעלייה מהכפר לבסיס. זה היה מפחיד", סיפרה אחת החיילות סיפרה לחדשות 2 Online. "עד אתמול האוטובוס היה מגיע עד לפתח הבסיס", תיארה חיילת נוספת מהמוצב, "ולפתע האוטובוס עצר והוריד את החיילים במרכז הכפר".

קו 948 של אגד שעבר במוצב שלוש פעמים ביום הוא, כאמור, הדרך היחידה של חיילי מוצב תרצה - מרביתם תצפיתנים - להגיע ולצאת מהבסיס, מלבד טרמפים. לטענת חיילים מהמוצב איתם שוחחנו, צה"ל גם אסר עליהם לרדת או לעלות בתחנה שבכפר, וההחלטה של צה"ל, שאסרה על כניסת האוטובוס, משאירה אותם בבסיס בכוח. 

"אתמול חיכו בש.ג. 30 חיילים שלא הייתה להם דרך לצאת הביתה", סיפרה בייאוש לחדשות 2 Online חיילת מהבסיס. לדבריה, המצב עם תושבי הכפר הוא רגיש. "יש בכביש שלו זריקות אבנים ולכן הצבא אוסר עלינו ללכת רגלית מהתחנה לבסיס. כולנו פה תקועים - לקחו לנו את הדרך היחידה לצאת הביתה".

אגד: אין מניעה להחזיר את המסלול לסידרו. (מאור רוזנשטיין)

החיילים טענו כי 30 מהם המתינו הבוקר בש.ג. של המוצב וחיפשו דרך להגיע הביתה: "יש חיילים שמצליחים לתפוס טרמפ עם רכבים שיוצאים מהבסיס, אך מדובר בחיילים בודדים", ציינו. באגד טענו כי עד כה איפשרו לאוטובוס להיכנס לשטח המוצב ולבצע בו פניית פרסה, אך לפני מספר ימים הודיע הש.ג. לנהג האוטובוס כי נאסר עליו לאפשר לאוטובוס להיכנס בשער המוצב. משום שכביש הגישה שמוביל למוצב הוא כביש צר הוחלט באגד שלא להיכנס לשטח הבסיס.

מאגד נמסר בתגובה: "מחנה תרצה ממוקם בסופו של כביש צר ללא מוצא ועל פי רישיון קו האוטובוס אמור להיכנס לשטח הבסיס על מנת שיוכל להסתובב חזרה ולהמשיך בנסיעתו לתחנות הבאות. השבוע הודיע לנהג הקו השומר בכניסה למוצב כי מפקד הגזרה אסר על כניסת האוטובוס לשטח המחנה עד להודעה חדשה. פקודה זו, אשר לא תואמה עם אגד או עם משרד החבורה, מציבה את האוטובוס בכביש ללא מוצא ללא יכולת להסתובב ולצערנו, פוגעת בראש ובראשונה בחיילי המחנה. מבחינת אגד אין כל מניעה להחזיר את השירות לסדרו באופן מידי, זאת במידה ויוסר האיסור שמונע מהאוטובוס להיכנס למחנה על מנת להסתובב באופן בטיחותי".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מדובר באירוע נקודתי שנבע מאי הבנה ונפתר. יודגש כי כל חייל שפנה למפקדיו קיבל מענה מלא והוסע עד לנקודת תחבורה ציבורית קרובה. כמו כן, התחבורה הציבורית שבה להגיע לבסיס כסדרה וכניסתה אליו תתאפשר באופן קבוע לאחר בדיקה שגרתית".