פעיל הימין שנורה: מראשי המאבק למען יהודים בהר הבית

יהודה גליק, מנאמני הר הבית, הוא האדם שנורה בירושלים ונפצע קשה. דקות ספורות לאחר הירי התמלא עמוד הפייסבוק שלו באיחולי החלמה מהירה מצד חבריו. "לא משנה מה, עם ישראל ינצח", כתב אחד מהם. גליק הקים את "הקרן למורשת הר הבית" והוא עומד בראשה כבר חמש שנים. רק בחודש שעבר הרחיק אותו בית המשפט המחוזי מהמתחם

מהבולטים בפעילי הימין. גליק, ארכיון (פלאש 90)

יהודה גליק שנורה הערב (רביעי) בירושלים ונפצע קשה, נחשב לאחד הפעילים הבולטים במחנה הימין והוא ידוע בעיקר בשל מעורבותו בסוגיות הקשורות להר הבית. גליק, בן 48, מעתניאל שבדרום הר חברון, נאבק במשך שנים על זכויותיהם של יהודים לעלות להר הבית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רק בחודש שעבר הרחיק בית המשפט המחוזי את גליק מהר הבית. שלשום פירסם גליק את הפוסט האחרון בעמוד הפייסבוק שלו. "מזה שנה וחצי משטרת ישראל לא מאפשרת לוועדת הפנים של הכנסת לעלות להר הבית", הוא כתב. "יושב ראש הכנסת, נשיא המדינה, ראש ממשלת ישראל, אין על מה לדבר".

"אבל ראש ממשלת הרשעות הפלסטינית מודיע שהוא עולה, מי יגיד לו לא?", תהה גליק בפוסט שפירסם. "בלי תיאום מראש, בלי לבקש רשות - כל דאלים גבר! אנחנו מפחדים מהצל של עצמנו, או במילים אחרות, כמו שאמר השר לביטחון פנים, הסטטוס קוו בהר הבית ימשיך ולא ניגע בו".

"התורה אומרת לנו 'קומו, אל תהיו פסיביים, אל תשבו במקום'", אמר הערב יהודה גליק בנאומו במסגרת הכנס של נאמני הר הבית, "ומיד הקדוש ברוך הוא אומר לנו 'אני יודע, כשאתם תקומו יהיו כאלו שילעגו לכם, יהיו כאלו שיגדפו אתכם, יקראו לכם הימין הקיצוני, יגידו שאתם מבעירים את המזרח התיכון, יגידו שאתם מסוכנים הזויים'".

"לא משנה מה, עם ישראל ינצח"

זה חמש שנים שגליק עומד בראש "הקרן למורשת הר הבית" שהוקמה על ידו, ומאז שנת 1997 הוא חבר במפלגת הליכוד. גליק אף היה ממקימי פורום "מנהיגות יהודה ושומרון", והוא חבר בפורום "חברי מרכז הליכוד יהודה ושומרון".

הוא עבד בשורה של תפקידים בכירים במשרד הקליטה במשך כעשר שנים. הוא היה דוברו של השר דאז יולי אדלשטיין, מנהל אגף הסברה, מנהל יחידה לזהות יהודית ומנהל אזור אשקלון במשרד. בשנת 2005 הוא הודיע על התפטרותו בעקבות תכנית ההתנתקות.

זמן קצר לאחר הירי, ניתן כבר היה לראות הערב בעמוד הפייסבוק של גליק את תגובותיו של חבריו. חלקם התקשו לעכל את הבשורה על פציעתו הקשה של גליק ("בבקשה שזה לא אמיתי", כתב אחד מהם), וחלקם ניסו להעביר מסר חד וברור נגד הניסיון לפגוע בפעיל המוכר ("לא משנה מה, עם ישראל ינצח", כתב גולש אחר).