עריקים? אין כניסה לכלא אחרי 20:00

במשטרה הצבאית החלו באחרונה לשנות נהלים. מעתה לא ניתן להסגיר את עצמך לכלא הצבאי אחרי השעה 20:00. לא פעם חיילים מחכים שעות ארוכות רק כדי להיכנס לכלא. אחד העריקים: "פשוט ניסו לשכנע אותנו לחזור הביתה"

עריקים מחוץ לכלא 4. ארכיון (חדשות 2)

חיילים עריקים שביקשו להסגיר את עצמם לא הורשו לעבור בשערי בית הכלא הצבאי, זאת בשל הנחייה חדשה האוסרת על קליטת נפקדים במתקני הכליאה אחרי השעה 20:00.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסיסי הכליאה הצבאיים, כלא 4 וכלא 6, החלו באחרונה ביישום החלטתו של ראש ענף הכליאה במשטרה הצבאית, שלפיה חיילים עריקים ומשתמטים המבקשים להסגיר את עצמם - לא ייקלטו בשערי הכלא מהשעה 20:00.

לפני מספר שבועות הגיע ג' לשעריו של כלא 4 במטרה להסדיר את מעמדו לאחר שערק מיחידתו. להפתעתו הרבה של החייל, סירב השומר לאפשר את כניסתו אל המתחם בטענה כי שעות הקליטה הסתיימו לאותו הערב. לנוכח התעקשותו של העריק לאפשר לו להיכנס ובירור טלפוני שערך השומר אל מול חמ"ל הכלא - נדחתה בקשתו ונאמר לו לשוב למקום ביום המחרת.

בתגובה עתר החייל בסיוע עורך דינו נגד הצבא בטענה שנמנעה ממנו האפשרות להסדיר את מעמדו מולם. "עניינו אינו שונה מעניינם של אחרים המבקשים לשים סוף להיעדרותם משירות", אמר פרקליטו, עו"ד עידן דביר. "יישום החלטת המשטרה הצבאית ללא הודעה מוקדמת או פרסום ברבים מהווה מפח נפש עבור רבים. חיילים שהגיעו בכדי לפתור את עניינם, אזרו כוחות נפשיים להתייצב למרות הידיעה כי במרבית המקרים צפוי להם עונש מחבוש".

עו"ד עידן דביר (יואב חסקלוביץ')

"ניסו לשכנע אותנו ללכת הביתה"

ג' החליט לשוב ולהתייצב בכלא ביום שלאחר מכן וכשהגיע למקום סמוך לשעה 17:00, גילה כי יחד עמו הגיעו עריקים נוספים שביקשו להסדיר את מעמדם. שעות ארוכות לאחר שהותרה כניסתם אל תחומי הבסיס, קיבלו את פניהם מספר חיילים המשרתים במתקן ורשמו את פרטיהם האישיים, אך כעבור זמן ממושך יצאו החיילים אל העריקים בשנית וביקשו מהם, להפתעתם, לעזוב את המקום ולחזור בפעם אחרת. "

הם פשוט ניסו לשכנע אותנו ללכת הביתה ולהמשיך להיות עריקים", טען ג' בפני פרקליטו. העובדה כי צוות הכלא ממשיך בקליטת עריקים המובאים בליווי אנשי מצ"ח והמשטרה, גם מעבר לשעה היעודה, מעלה תמיהה באשר להחלטה שלא לאפשר למתייצבים במקום באופן עצמאי להסגיר עצמם באותו המעמד.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בהתאם לפקודות הצבא, חייל הנעדר מן השירות שלא ברשות, המבקש לסיים את היעדרותו מן השירות יעשה זאת ביחידתו, בבסיס שיטור של המשטרה הצבאית או במתקן כליאה. לאחרונה נקבעו שעות קבלה מוסדרות למתקני הכליאה הצבאיים, חייל אשר מעוניין להסגיר את עצמו מעבר לשעות הקבלה בבתי הכלא הצבאיים, יוכל לעשות זאת בכל עת בבסיסי השיטור של המשטרה הצבאית וביחידה בה משרת".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv