אחרי המבצע: צה"ל מכפיל הכוח בירושלים

בפיקוד העורף החליטו באחרונה להקים נפה נוספת בירושלים, זאת בשל החשש ההולך וגובר מירי רקטות לעבר עיר הבירה. "ירושלים היא מטרה של ארגוני טרור והאיום מתגבר", הסבירו בצה"ל. המשמעות: עוד כוחות חילוץ והצלה בזמני חירום. בשבוע שעבר תורגלו לראשונה גם אנשי משמר הכנסת

במהלך מבצע "צוק איתן" נורו לפחות 10 רקטות לעבר ירושלים. בשל האיום על הבירה, הוחלט באחרונה בפיקוד העורף להכפיל כוח בעיר ובמסגרת זו תוקם בשנה הבאה נפה חדשה בירושלים שתיקרא "סנהדרין" - כך נודע לראשונה לחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אנשי מילואים ירכיבו את כוחות החילוץ, יתאמנו ויסופחו לנפה החדשה. המאמץ העיקרי יהיה בזמני חירום, למטרות חילוץ והצלה באירועים השונים, והסברה לאוכלוסיות השונות. גם בשגרה יתאמנו הכוחות ויכינו את עצמם לתרחישים השונים.

"למעשה אנו נקים עוד נפה בשנת 2015 שתפעל מול הרובעים השונים בעיר וזה ישפר מאוד את המענה בזמן חירום ואת שיתוף הפעולה", הסביר לחדשות 2 Online מפקד מחוז ירושלים בפיקוד העורף, אל"מ שי בלאיש. עבודת המטה בנושא אושרה סופית בפיקוד העורף: הנפה החדשה תוקם בשנת 2015 ותהיה מבצעית כבר בשנת 2016.

ההחלטה התקבלה עוד לפני המבצע האחרון, כי כבר אז הייתה ההבנה שארגוני הטרור יכוונו לעיר - בטח בתרחיש של ירי טילים מדויקים של חיזבאללה מהצפון. "ירושלים היא מטרה של ארגוני טרור, והאיום הזה מתגבר, ועל כן קיבלנו את ההחלטה להתחיל בעבודה", אמר הקצין הבכיר, והסביר את החשיבות גם במורכבותה של העיר מבחינת האוכלוסייה המגוונת.

כנסת ישראל - יעד לארגוני הטרור

בין היתר, במחוז הכשירו את אנשי העירייה לתפקוד בזמן חירום, ובשבוע שעבר נערך לראשונה אימון לאנשי משמר הכנסת. הקורס, בן ארבעה ימים, התקיים בבית הספר לחילוץ והצלה (בה"ד 16) בצריפין, ולקחה בו חלק מחלקה ממשמר הכנסת, ומחלקות נוספות עתידות להיות מוכשרות.

אנשי הכנסת למדו לחלץ ולהציל בזמן חירום, כך שבמקרה של נפילת טיל או רקטה על הכנסת, הם יידעו לחלץ את חברי הכנסת ושאר עובדי המשכן בצורה המהירה והטובה ביותר. בצה"ל מעריכים כי הכנסת היא "יעד אסטרטגי" לארגוני הטרור, ועל כן הייתה חשיבות לשיתוף הפעולה.

בפיקוד העורף משתתפים גם בהערכות המצב בשל המצב הביטחוני הרגיש - אך אין להם מעורבות בכך. רק לפני מספר חודשים, הוכשרו צוותי חירום בשכונות הערביות במזרח העיר ירושלים לחילוץ והצלה.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv