רגב: מדיניות השר לביטחון פנים לא מאפשרת לשוטרים לפעול

המצב הנפיץ בבירה הגיע לדיון בוועדת הפנים של הכנסת, בו השתתף גם השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ'. בדיון מתחה יו"ר הוועדה מירי רגב ביקורת על מדיניותו של השר: "לא מאפשרים לשוטרים להגיב". מנגד טען אהרונוביץ' כי העניק לשוטרים גיבוי מלא והשאיר להם את שיקול הדעת לפעול בהתאם להתפתחויות בשטח

המצב הנפיץ בירושלים מגיע למסדרונות הכנסת: השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' לקח חלק בישיבה של ועדת הפנים של הכנסת שהוקדשה להתפרעויות מצד ערבים בעיר הבירה בחודשים האחרונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדיון, בראשות יו"ר הוועדה ח"כ מירי רגב, דנו חברי הוועדה בביטחון האישי במזרח ירושלים ובטיפול בעימותים בהר הבית. במהלך הדיון מתחה יו"ר הוועדה רגב ביקורת בנוגע למדיניותו של השר לביטחון פנים אהרונוביץ' בנוגע להשלטת הסדר בבירה. "אין לי מילה רעה על השוטרים, רק על החלטות המפקדים. הבעיה היא של מקבלי ההחלטות". טענה רגב. בהמשך הסבירה כי כשהיא מפנה שאלות למפקדי המשטרה, הם טוענים כי מדיניותו של השר היא לא "לחתור למגע, ולכן אני באה בטענות לשר".

עוד טענה רגב כי ההנחיות שהועברו לכוחות המשטרה בשטח הנן מגבילות ועלולות להביא לכך ששוטרים ישלמו על כך בחייהם. "עד ששוטרים לא ייהרגו, לא יהיה להם אישור להגיב להפרות הסדר", טענה. "אני מגיעה מהצבא ואצלנו היו הוראות פתיחה באש שאפשרו לחיילים להגיב במצב שבו מתכוונים להרוג. צריך להבין שאבן יכולה להרוג. המצב סוער".

אהרונוביץ': מגבה את המפקדים

במהלך הדיון התייחס אהרונוביץ' לפעילות המשטרתית במזרח ירושלים וטען כי המקור לליבוי האש בעיר מצוי בהסתה שמפעילה הרשות הפלסטינית, חמאס והג'יהאד "ההסלמה התחילה ב"שובו אחים", ואז ונמשכה ברצח הנער מוחמד אבו חדיר ואירועי צוק איתן", אמר.

השר השיב לטענותיה של ח"כ רגב ואמר כי "אין הנחיה שנתתי לא להיכנס לכפרים, לא לבצע מעצרים. או לא לעשות פעולה. יש לעשות את כל מה שצריך כדי להפחית את האלימות". השר אף ציין כי השאיר את שיקול הדעת לביצוע הפעולות בשטח בידי המשטרה.

בנוגע למעצרים וענישה, אמר השר: "פניתי לראש הממשלה בנוגע לקטינים, אמרתי שזו בעיה, הם מגיעים לבתי המשפט והם משחררים אותם. לכן החלטנו להטיל קנס על ההורים".

באשר למעמדו של הר הבית על רקע המהומות בבירה, טען השר כי הוא מתכוון להשאירו פתוח ליהודים ערבים ונוצרים. "זה לא הר בית סגור. ההחלטה היא שהמפכ"ל ומפקד המחוז יכולים להחליט על פי שיקול דעתם והנעשה בשטח". אלא שאז הגיבה יו"ר הוועדה רגב וטעה כי השניים משנים בפועל את מדיניות וממשלה וסוגרים את המתחם - "הם רוצים לסיים את הקדנציה שלהם בשלום". לדברים הללו השיב השר: "המטרה היא שהוא יישאר פתוח לכולם, שיישמר הסטטוס קוו, ליהודים, נוצרים ומוסלמים. כשיש סכנה יש החלטה של המשטרה ובצדק, אני מגבה אותם".

הפרקליטות: "להחמיר הענישה"

לדיון בוועדת הפנים הוזמנו ראש העיר ניר ברקת ונציגי המשרד לביטחון פנים, משרד המשפטים, פרקליטות המדינה, משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון, משרד החוץ, המשרד לשירותי דת, משרד ראש הממשלה, עיריית ירושלים, וגם ארגונים ועמותות כמו עטרת כהנים, הקרן למורשת הר הבית, תנועת אם תרצו ועמותת עיר עמים.

הבוקר קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו דיון נוסף על המצב הביטחוני בירושלים. בדיון השתתפו שר הביטחון, השר לביטחון פנים, שרת המשפטים, ראש עיריית ירושלים, ראש השב''כ, סגן המפכ"ל ועוד. בדיון הנחה נתניהו לקדם במהירות האפשרית את הצעת החוק בעניין ענישה חמורה על יידוי אבנים.

נציגי הפרקליטות דיווחו כי הנחו להחמיר מעצרים וענישה נגד זורקי אבנים, לרבות הטלת סנקציות כלכליות על הורי ילדים שמיידים אבנים. נתניהו הדגיש שאין שום שינוי בסטטוס קוו בהר הבית, ואין כוונה לבצע שינויים בתחום זה.

אהרונוביץ' האשים: "פוליטיקאים מנצלים המצב בבירה לגרוף מנדטים"

בדיון שערך אתמול אהרונוביץ' עם מפקדי מג"ב בבירה, הפנה השר יצחק אהרונוביץ' אצבע מאשימה לעבר פוליטיקאים שלטענתו מנצלים את המצב הנפיץ בירושלים לצרכיהם האישיים. "יש פה הרבה פוליטיקאים שמסתובבים ומנסים לקחת מנדטים", האשים השר. "הרבה אנשים מנסים לעשות פה עוד סיבוב ולקחת עוד כמה מנדטים". אהרונוביץ' הפציר בשוטרים שלא להתייחס לכל אותם ניסיונות ולעשות את עבודתם בבירה באופן מקצועי.

מגבה את השוטרים, מבקר את עמיתיו (חדשות 2)


השר לביטחון הפנים אף התריע כי המצב הנפיץ בירושלים עלול להימשך זמן רב. "אם החיים יחזרו למסלולם, נשחרר אתכם", אמר לשוטרים. "אם לא, תישארו בעיר גם שנה ושנתיים מבחינתי. צריך שקט פה בירושלים - התזמורת מנגנת וצריך להרגיע את העיר. תיכנסו, תטפלו, יש לכם גיבוי ממני לכל פעולה".